SDP:n Kimmo Kiljunen: Vanhuuseläkkeiden leikkaus ei auta valtiontalouden tasapainotusta
6.3.2023 16:18:20 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Valtiovarainministeriö julkaisi tänään meno- ja rakennekartoituksen, jossa erääksi tulevien vuosien säästötoimeksi nostettiin työeläke- ja kansaneläkeindeksien korotusten pienentäminen neljän vuoden ajaksi. Toteutuessaan tämä tarkoittaisi eläketulojen ostovoiman heikkenemistä entistä enemmän suhteessa ansiotuloihin.
-Valtionvarainministeriön kartoituksessa on kolme outoa piirrettä. Miksi ylipäätään esitetään leikkauksia niille, joilla ei ole, kun pääpainon pitäisi olla niillä, joilla on. Toiseksi työeläkeindeksileikkaus ei paranna valtiontaloutta, vaan kasvattaa entistä enemmän pääosin ulkomaille sijoitettuja jo nyt 250 miljardin euron eläkerahastoja, Kiljunen jatkaa.
-Kolmanneksi valtiovarainministeriö kirjaa julkisyhteisöjen menoiksi työeläkkeet. Sen sijaan ministeriö ei huomioi julkisen talouden tasapainottamisen osana työeläkerahastoja ja niiden keskimääräistä 8 miljardin euron vuosittaista kasvua. Näin luodaan harhainen kuva julkisentalouden alijäämästä ja nettovelka-asteesta, toteaa Kiljunen
-SDP on esittänyt julkisen talouden vahvistamista veropohjaa tiivistämällä ja verovälttelyyn puuttumalla sekä nyt aliverotettua finanssisektoria verottamalla. Tämä olisi oikeudenmukaisempi tapa julkisen talouden vakauttamiseen ja velkaantumisen vähentämiseen, Kiljunen päättää.
Yhteyshenkilöt
Kimmo KiljunenKansanedustaja
Puh:050 511 3088Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Kumpula-Natri: Hallituksen itärajan vaikutustuloksesta vain tuluskukkaro ja sekin lainaa18.2.2026 15:53:28 EET | Tiedote
— Itärajalle ei onnistuttu saamaan yhtään EU-rahaa, toteaa SDP:n eduskuntaryhmän EU-valiokunnan vastaava Miapetra Kumpula-Natri. — Hallitus on onnistunut lennättämään komission puheenjohtaja Von der Leyenin ja muita komissaareja Itärajalle ja vakuuttanut pitävänsä raja-alueen maan asemaa EU-vaikuttamisen kärkihankkeenaan. Toisin kävi, Kumpula-Natri sanoo.
SDP:n Perholehto: Hallitus yrittää avata asuntomarkkinoiden ovea, mutta lyö sen kiinni nuorten edestä18.2.2026 08:34:58 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja ja ympäristövaliokunnan varapuheenjohtaja Pinja Perholehto kritisoi hallituksen asuntopolitiikkaa, joka hänen mukaansa heikentää erityisesti nuorten ja ensiasunnon ostajien asemaa. – On hyvä, että hallitus pyrkii vihdoin piristämään asuntomarkkinoita, mutta kokonaisuus kohtelee nuoria kotitalouksia aiempaa epäoikeudenmukaisemmin, Perholehto sanoo.
Timo Harakka osallistuu AI Impact Summit -huippukokoukseen 18.–20.2. New Delhissä17.2.2026 16:29:16 EET | Tiedote
Tulevaisuusvaliokunnan varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Timo Harakka (sd.) osallistuu AI Impact Summit 2026 -huippukokoukseen New Delhissä 18.–20. helmikuuta Intian rautatie-, tiedotus- ja lähetys- sekä elektroniikka- ja tietotekniikkaministeri Ashwini Vaishnawin kutsumana.
SDP:n Haatainen: Hallituksen on ryhdyttävä pikaisiin toimiin sote-alan harjoittelupaikkojen turvaamiseksi17.2.2026 14:25:47 EET | Tiedote
Ammattikorkeakoulujen rehtorineuvosto Arene kertoi viime kuussa selvityksensä pohjalta, että erityisesti sosiaali- ja terveysalan opiskelijoiden harjoittelupaikkoja ei ole riittävästi. Helsingin Sanomien eilisen uutisen mukaan kätilöopiskelijoiden harjoittelupaikat täyttyvät minuutissa. Harjoittelupaikkojen puutteen vuoksi opiskelijoiden valmistuminen viivästyy oleellisesti, ja tähän kansanedustaja, sivistysvaliokunnan puheenjohtaja Tuula Haatainen (sd.) vaatii hallitusta puuttumaan pikaisesti.
SDP:n ryhmäpuhe Valtioneuvoston selonteosta kansallisesta energia- ja ilmastostrategiasta17.2.2026 14:20:32 EET | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän ryhmäpuhe Valtioneuvoston selonteosta kansallisesta energia- ja ilmastostrategiasta (VNS 8/2025). Ed. Kumpula-Natri. Muutokset puhuttaessa mahdollisia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
