SDP:n Koskinen: Kokoomuksen vaihtoehtobudjetti käy pienituloisen kukkarolla

Kokoomus julkaisi tänään oman vaihtoehtobudjettinsa. Niissä oppositio pääsee esittämään oman vaihtoehtonsa hallituksen talouspolitiikalle. Kokoomuksen arvovalinta näkyykin vahvasti puolueen vaihtoehdossa, jossa ylimitoitettujen veronkevennysten maksajiksi joutuvat niin opiskelijat kuin työttömätkin. Eduskunnan tietopalvelun laskemat osoittavat selvästi kokoomuksen politiikan suunnan.
- Veronkevennysten hyödyt valuvat suurituloisimmille, kun taas pienituloiset joutuvat maksumiehiksi. Kokoomuksen mallissa myös tuloerot kääntyisivät kasvuun, sanoo kansanedustaja, valtiovarainvaliokunnan puheenjohtaja Johannes Koskinen.
Ansiosidonnainen työttömyysturva ei kokoomuksen mallissa enää kerryttäisi eläkettä. Miksi kokoomus haluaa rangaista työttömiä myös eläkkeiden heikentämisellä? Pidemmässä juoksussa tämä tulisi näkymään eläkeläisköyhyyden lisääntymisenä.
- Onneksi Rinteen hallituksen arvovalinta on toisenlainen. Nyt sosialidemokraattien johdolla hallitus vahvistaa pienituloisten asemaa ja kaventaa tuloeroja. Tämä on oikeudenmukaista talouspolitiikkaa, Koskinen päättää.
Yhteyshenkilöt
Johannes KoskinenKansanedustaja
Puh:050 511 3061Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Paula Werning: Hallituksen on lopetettava sopimuspalokuntien näivettäminen15.12.2025 16:58:07 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Paula Werning vaatii sisäministeri Mari Rantasta ja hallitusta viipymättä turvaamaan sopimuspalokuntien toimintaedellytykset. Werningin mukaan hallituksen teot ovat räikeässä ristiriidassa sekä hallitusohjelman että sisäisen turvallisuuden selonteon kanssa.
SDP:n Hanna Laine-Nousimaa: Hallituksen järjestörahoituksen leikkaaminen ajaa mm. Nuorisoasuntoliitto NAL:ryn toiminnan alas15.12.2025 15:15:37 EET | Tiedote
Sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuskeskus STEA julkaisi viime viikolla pysäyttävän avustusehdotuksen. Hallituksen leikkausten takia avustusten kohdistamista priorisoidaan. Tämä tarkoittaa, että joidenkin toimintojen rahoittaminen STEA-avustuksilla päättyy kokonaan. Tämän takia muun muassa Nuorisoasuntoliitto NAL ry:n ja sen paikallisyhdistysten järjestötoiminta ajetaan kokonaan tai osittain alas vuoden päästä.
SDP:n eduskuntaryhmän ryhmäpuhe - vuoden 2026 budjetin palautekeskustelu15.12.2025 12:34:27 EET | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän ryhmäpuhe - vuoden 2026 budjetin palautekeskustelu. Edustaja Joona Räsänen. Muutoksen puhuttaessa mahdollisia.
SDP:n Suhonen ihmettelee hallituksen kanttia – hallituksen kontti on täynnä lisää ruoskia!13.12.2025 12:30:00 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen Savo-Karjalan vaalipiiristä tyrmää Suomen hallituksen ajatuksenjuoksun ja logiikan. – Ei tainnut Suomen kansa arvata vaaliuurnilla keväällä 2023, mitä oli tulossa. Kesällä -23 syntyi hallitusohjelma ja Orpon–Purran hallitus, jonka ohjelma lupasi hyvää tulevaisuutta. Luvussa neljä ”Hyvinvointi syntyy työstä” oli vielä tulevaisuuteen uskova ja järjellinen otsikko. Jatkokirjaus ”Talouskasvua ja kilpailukykyä tukevat työmarkkinauudistukset” enteili myrskyä ja tummia pilviä suomalaisen työelämän ylle. Silloin jo moni meistä ymmärsi, miten tässä käy, johdattelee eduskunnan työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan jäsen Suhonen.
SDP:n Aki Lindén: Kokoomuksen on kannettava vastuunsa hyvinvointialueiden talousvaikeuksista13.12.2025 11:03:27 EET | Tiedote
– On aika vaatia Orpon hallitus vastuuseen hyvinvointialueiden taloudesta. Kokoomuksen julma politiikka, jossa rahaa riittää rikkaimpien veronalennuksiin ja yksityisten terveysjättien liiketoiminnan tukemiseen, on saatava loppumaan. Vastuu on pääministeripuolueella, paaluttaa SDP:n kansanedustaja, sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsen Aki Lindén.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

