SDP:n Krista Kiuru: Kokoomus torppasi kaupunkiseutujen toiveita neljä vuotta
16.3.2019 18:27:34 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Hallituspuolueena kokoomus on ajanut viimeiset neljä vuotta maakuntamallia kuin käärmettä pyssyyn. Hallituksen kaatuneessa mallissa kunnille ja maakunnille olisi ollut tarjolla vain tiukka valtiovarainministeriön sanelema menokehys, mikä olisi rajoittanut alueiden valtaa sosiaali- ja terveyspalveluiden tuottamisessa. Kolmen miljardin euron säästöt olisivat tarkoittaneet dramaattista leikkausta suomalaisten sote-palveluihin. Markkinamallin törmättyä perustuslakiin kokoomus on tehnyt täyskäännöksen ja yrittääkin nyt julistautua kuntien puolustajaksi.
Kokoomuksen puoluesihteeri Janne Pesonen syytti lauantaina SDP:n kääntäneen selän kaupungeille. Sosiaali- ja terveysvaliokunnan puheenjohtaja kansanedustaja Krista Kiuru tyrmää Pesosen väitteet. ”Kokoomus on hallituksessa kieltäytynyt kuuntelemasta kuntia sote-uudistuksessa ja estänyt myös pääkaupunkiseudulle toivotun erillisratkaisun syntymisen. On todella tekopyhää esiintyä vaalien alla kuntien puolustajana kun neljä vuotta kuntien kehitysehdotukset ovat kaikuneet kuuroille korville”, toteaa Kiuru.
Kiuru muistuttaa, että SDP oli esimerkiksi valmis hyväksymään pääkaupunkiseudulle erillisratkaisun tuottaa sote-palveluita. Hallituksen mallissa tämä kiellettiin. Läpi hallituskauden SDP on toistuvasti vaatinut palveluiden laadun ja saatavuuden asettamista sote-uudistuksen keskiöön hallintohimmeleiden rakentelun sijaan. SDP:n tällä viikolla julkistamassa sotekunta-mallissa mahdollistetaan nimenomaan kunnille omaa palvelutuotantoa. Hallituksen kaatuneessa mallissa kuntien palveluiden tuottamisoikeus vietiin, mikä on kismittänyt erityisesti suuria kaupunkiseutuja. Vaikka perustuslakivaliokunta piti ratkaisua ongelmallisena, ei hallituksessa kurssia muutettu. Ei siis ihme, että juuri kaupunkiseuduilla syntyi kokoomuksen sisäinen sote-kapina.
Kiuru näkee kokoomuksen poukkoilevassa sote-linjassa merkkejä katumuksesta. Kokoomuksen sisäisessä valtataistelussa isot kaupunkiseudut ja niiden toiveet jäivät markkinavoimien intressien jalkoihin. Vanhuspalveluista syntynyt kohu on pistänyt terveysjättien lobbaamisen polvilleen ja kokoomuskin on joutunut myöntämään markkinamallin ajaneen karille. Nyt arvojärjestys on pakon sanelemana muuttunut ja kokoomus yrittää epätoivoisesti kosiskella kuntia.
”Kokoomuksen päättämättömyys ei anna mitään takeita äänestäjille siitä mitä mallia kokoomus haluaa vaalipäivän jälkeen. Oman mallin puuttuessa kokoomus nähtävästi keskittyy vain vääristelemään muiden ehdotuksia. Mihin katosi kokoomuksen lähimuisti omista neljän vuoden tekemisistä?”, ihmettelee Kiuru.
Yhteyshenkilöt
Krista Kiuru
Puh:050 512 2935Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
Sote-valiokunnan opposition edustajat: Hallituksen esitys vaarantaa kätilöiden saatavuuden26.3.2026 17:26:40 EET | Tiedote
Sosiaali- ja terveysvaliokunnan opposition edustajat SDP:stä, vihreistä ja vasemmistoliitosta jättivät eriävän mielipiteen hallituksen esitykseen kätilökoulutuksen uudistamisesta. Esitys on kätilökoulutuksen osalta epäonnistunut ja vaikutuksiltaan haitallinen. Esitys tulisi lähettää uudelleen valmisteltavaksi, siten että kätilökoulutus muutettaisiin tutkintoon johtavaksi 120 opintopisteen laajuiseksi ylemmäksi ammattikorkeakoulututkinnoksi.
SDP:n Suhosen keskustelualoite lastensuojelusta puhuttiin täysistunnossa eduskunnassa26.3.2026 17:03:00 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen keskustelualoite (KA 1/2025 vp) puhuttiin tänään torstaina eduskunnan täysistunnossa. Keskustelualoitteen oli allekirjoittanut 53 kansanedustajaa laajasti yli puoluerajojen, vain RKP:n ja Liike Nytin edustus puuttuivat.
SDP:n Juha Viitala: Hallituksen hankintalakiuudistus uhkaa lopettaa kuntien yhteisen kehittämistyön26.3.2026 13:14:41 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja, hallintovaliokunnan jäsen Juha Viitala on huolissaan hallituksen hankintalain uudistuksen vaikutuksista kuntien yhteisille elinkeino- ja kehitysyhtiöille. Viitalan mukaan muun muassa Satakunnassa 12 kunnan yhteisomistuksessa olevan Prizztechin kaltainen yhteistoiminta ei olisi enää mahdollista hallituksen esityksen tullessa voimaan ja elinkeinojen kehittämistyö pirstaloituisi entisestään.
Ympäristövaliokunnan sd-edustajat: Orpon hallituksen päästövähennystoimet jäävät puolivillaisiksi26.3.2026 13:02:26 EET | Tiedote
Ympäristövaliokunnan sosialidemokraatit arvioivat, että Orpon hallituksen tuottama keskipitkän aikavälin ilmastosuunnitelma (KAISU) ei ohjaa Suomea saavuttamaan ilmastolain mukaista hiilineutraaliustavoitetta vuodelle 2035 eikä EU-tason ilmastovelvoitteita. Erityisesti liikenteen, maatalouden ja rakennusten erillislämmityksen päästöjä tarkasteleva suunnitelma jää sekä vaille riittäviä ja konkreettisia päästövähennystoimia että tarpeen mukaista rahoitusta.
Maa- ja metsätalousvaliokunnan sd-edustajat: Hallitus vaikeuttaa ruokahuollon järjestämistä kunnissa ja hyvinvointialueilla26.3.2026 11:34:49 EET | Tiedote
– Hankintalain uudistuksen tavoitteena on kilpailun lisääminen ja säästöjen aikaansaaminen, mutta ruokahuollon osalta tulos on päinvastainen. Kuntien ja hyvinvointialueiden kustannukset kasvavat, kilpailu ei lisäänny ja erityisesti pienien elintarviketuottajien mahdollisuudet tarjota tuotteitaan kuntien ruokapalveluille heikkenevät, summaa maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsen, kansanedustaja Piritta Rantanen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

