SDP:n Kristiina Salonen: Hallitus etenee kuten pitikin
24.2.2020 15:23:14 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Kokoomuksen varapuheenjohtaja Antti Häkkänen moittii Lännen Median haastattelussa (23.2.) hallituksen politiikan linjaa. Kansanedustaja, eduskuntaryhmän 1. varapuheenjohtaja Kristiina Salonen sanoo nykyhallituksen linjan eroavankin tietoisesti kokoomuksen aiemmin ajamasta linjasta.
- Kansalaiset halusivat muutosta ja sitä työtä nyt tehdään. Emme halunneet jatkaa sellaista politiikkaa, jossa tehtiin koulutusleikkauksia ja heikennettiin työttömyysturvaa. Kokoomuksen peräänkuuluttamat ikävät päätökset eivät ole meille merkki oikeasta suunnasta, vaan päätökset, jotka luovat yhteiskuntaan luottamusta, hyvinvointia ja tulevaisuususkoa. Marinin hallitus satsaa siksi voimakkaasti hyvinvointiin, koulutukseen, työllisyyspalveluihin ja infraan, toteaa Kristiina Salonen.
Kansa antoi viime keväänä tukensa muutokselle, ja sitä hallitus on lähtenyt toteuttamaan. Lännen Median tuoreen kyselyn mukaan peräti 64 prosenttia suomalaisista luottaa hallitukseen ja sen valitsemaan linjaan.
- Tähän mennessä hallitus on jo tehnyt pienimpiin eläkkeisiin korotukset, poistanut epäoikeudenmukaisen aktiivimallin, palauttanut kaikille lapsille oikeuden täysiaikaiseen varhaiskasvatukseen ja sopinut perhevapaauudistuksesta. Ymmärrän, että kokoomuksen mielestä hallituksen politiikka on väärää, koska viemme esimerkiksi viimein vanhuspalvelulakiin sitovan henkilöstömitoituksen, jota kokoomus on vastustanut. Sen moitteen hallitus kyllä kokoomukselta kestää. Panostukset vanhustenhuoltoon on inhimillistä politiikkaa, jota kansan enemmistö odottaakin hallitukselta, muistuttaa Salonen.
- Suomen kaltainen pieni maa elää osaamisesta. Siksi paras vastaus tuleviin haasteisiin on pitää huolta suomalaisten osaamistasosta. Koulutukseen satsataan 350 miljoonaa euroa tänä vuonna. Oppivelvollisuuden laajentaminen ja maksuton toinen aste antaa kaikille nuorille tasavertaiset mahdollisuudet pärjätä työelämässä. Toinen aste kun on nykyajan peruskoulutus. Tulevaisuuspäätökset kasvavat korkoa, jota on nyt vain maltettava odottaa yhden vuoden budjettia pidempään, sanoo Kristiina Salonen.
Yhteyshenkilöt
Kristiina SalonenKansanedustaja
Puh:050 512 0010Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
Timo Harakka vaatii valtiovarainministeriötä uudistumaan: Munkkiluostarin on muututtava1.3.2026 11:33:57 EET | Tiedote
On selvää, että valtiovarainministeriö (VM) valvoo parlamentaarisen talousohjauksen toteutumista, kuten puolueiden kesken on sovittu. Se edellyttää kuitenkin, että VM parantaa toimintaansa ja tuo talousmallinsa 2000-luvulle, kansanedustaja Timo Harakka (sd.) vaatii.
SDP:n Kymäläinen: Hallitus leikkaa taas kaikkein heikoimmilta – missä on empatia?1.3.2026 09:01:27 EET | Tiedote
Toimeentulotuen muutokset astuvat voimaan tänään 1.3.2026. Perusosaa leikataan kaikilta täysi-ikäisiltä ja samalla poistetaan 150 euron ansiotulovähennys. Myös aiemmin vähäisinä pidetyt avustukset huomioidaan jatkossa täysimääräisesti tulona. SDP:n kansanedustaja Suna Kymäläinen pitää hallituksen linjaa kohtuuttomana ja lyhytnäköisenä.
SDP:n Pia Viitanen: Marttinen yrittää sumuttaa hallituksen epäonnistumisen piiloon28.2.2026 20:51:56 EET | Tiedote
– Työministeri Matias Marttinen yrittää tyylipuhtaalla sumutuksella viedä kaikin keinoin huomion siitä tosiseikasta, että hallitus on epäonnistunut työllisyydessä, talouskasvussa ja velanhoidossa sekä luottamuksen saavuttamisessa, laukoo SDP:n kansanedustaja Pia Viitanen.
SDP:n Joona Räsänen: Velkaantumisen salarakkaat ovat nyt tulleet ulos kaapista28.2.2026 09:05:39 EET | Tiedote
Pääministeri Petteri Orpon hallitus on jättämässä jälkeensä lähes 15 miljardin euron vuosittaiset alijäämät valtion budjettiin. Tämä paljastuu valtiovarainministeriön julkaisemasta ehdotuksesta valtiontalouden lähivuosien kehyksiksi. Isona syynä valtaville alijäämille on, että valtiovarainministeriö on arvioinut, että noin puolet Orpon hallituksen julkista taloutta vahvistavista päätöksistä jää toteutumatta tällä vaalikaudella.
SDP:n Pia Viitanen: Kokoomuksen talouspuheet kumisevat tyhjyyttään27.2.2026 14:29:53 EET | Tiedote
-Kun hallituksen omat taloustavoitteet velkaantumisen taittamisesta ja julkisen talouden vahvistamisesta ovat epäonnistuneet surkeasti, haluaa kokoomus epätoivoisesti kääntää huomion pois hallituksen epäonnistumisesta, sanoo kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan verojaoston jäsen Pia Viitanen (sd).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

