SDP:n Kristiina Salonen: Itsemurhien ehkäisyssä on siirryttävä sanoista tekoihin
10.9.2021 16:08:12 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Perjantaina 10.9. vietetään kansainvälistä itsemurhien ehkäisypäivää. Päivän tavoitteena on lisätä tietoisuutta itsemurhista ja niiden ennaltaehkäisystä, sekä vähentää itsemurhiin liittyvää stigmaa. Päivään liittyen sosiaalisessa mediassa kampanjoidaan teemalla Mitä kuuluu?
- Tuo pieni, mutta merkityksellinen kysymys voi olla ratkaiseva. Päättäjinä meidän on kuitenkin tehtävä enemmän. Hoidon tarpeen tunnistamisen jälkeen olisi saatava nopeasti apua, mutta mielenterveyspalveluiden saatavuus ei ole Suomessa tällä hetkellä inhimillisellä tolalla. Koronakriisi on lisännyt mielenterveyspalveluiden tarvetta niin, että moni apua kaipaava jää ilman hoitoa. Näin itsemurhien ehkäisypäivänä haluan nostaa tämän yhtälön keskusteluun, Salonen kommentoi.
Budjettiriihessä osoitettiin 50 miljoonan euron lisärahoitus hallitusohjelmaan kirjatun hoitotakuun toteuttamiseksi. Hoitotakuuta tiukennetaan kiireettömässä hoidossa kolmesta kuukaudesta seitsemään päivään tämän hallituskauden aikana.
- Tiukennettu hoitotakuu tulee koskemaan myös mielenterveyttä. Lainsäädännön tiukentaminen ei kuitenkaan yksin riitä, vaan on huolehdittava myös siitä, että löydämme lisää henkilöstöä tavoitteen toteuttamiseksi. Kannan huolta koko sosiaali- ja terveydenhuollon henkilöstön jaksamisesta tällä hetkellä. Jo ennestään uupuneen työntekijän on vaikea jaksaa auttaa muita, Salonen huomauttaa.
Vastauksena lisääntyneisiin mielenterveysongelmiin julkaistiin viime vuonna myös kansallinen mielenterveysstrategia ja itsemurhien ehkäisyohjelma. Osa mielenterveysstrategian rahoituksesta kohdistetaan suoraan itsemurhien ehkäisyyn.
- Itsemurhien ehkäisyn lisäksi riittävät resurssit on turvattava myös itsemurhan tehneiden omaisten avulle. Itsemurha jättää jälkensä moniin ihmisiin, erityisesti itsemurhan tehneen lapsiin. Vanhemman itsemurha jopa kolminkertaistaa lapsen itsemurhariskin. Perusterveydenhuollossa ja oppilas- ja opiskeluhuollossa on tunnistettava paitsi henkilökohtaiset itsemurhariskit, myös mielenterveyskuormat, joita itsemurhan tehneen läheiset kantavat, Salonen korostaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kristiina SalonenKansanedustaja
Puh:050 512 0010Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Helena Marttila jätti lakialoitteen: Rikoksen tekeminen lapsen läsnä ollessa tuomion koventamisperusteeksi17.6.2026 18:34:16 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Helena Marttila (sd.) on jättänyt eduskunnalle lakialoitteen, jossa ehdotetaan muutosta rikoslakiin siten, että rikoksen tekeminen lapsen läsnä ollessa säädettäisiin rangaistusta koventavaksi perusteeksi. Ehdotuksen tavoitteena on vahvistaa lasten suojaa väkivallalta sekä tunnistaa nykyistä selkeämmin se, että lapsi voi kärsiä vakavaa haittaa myös silloin, kun hän ei ole rikoksen suora kohde, vaan altistuu väkivallalle todistajana.
SDP:n Saku Nikkanen: Kansalaisjärjestöiltä leikkaaminen osuu väistämättä kohtaavaan työhön17.6.2026 17:15:30 EEST | Tiedote
– Jätin kirjallisen kysymyksen Sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuskeskuksen STEA:n päättämistä uusista avustuskriteereistä. Ministeri Rydmanin mukaan sosiaali- ja terveysjärjestöihin kohdistuvat avustusleikkaukset eivät kohdistu asiakkaita kohtaavaan työhön. Näin asia ei kansalaisjärjestöjen mukaan ole. Sotejärjestöjen avustuksia leikataan puoleen näiden uudistusten kanssa samanaikaisesti. Näin suuria muutoksia avustukseen ei voida tehdä ilman, että se vaikuttaa myös kohtaavaan työhön. Vaikuttaa siltä, että STEAn avustuspolitiikan muutoksilla halutaan vaientaa kansalaisjärjestöjen vaikuttamistyötä sosiaali- ja terveyspolitiikassa. Kansalaisten äänen on kuuluttava keskusjärjestöjen vaikuttamis- ja neuvontatyön kautta jatkossakin, vaatii kansanedustaja Saku Nikkanen (sd.).
SDP:n Pia Viitanen: Kokoomuksen hyväosaisten suojelu sen kuin jatkuu17.6.2026 15:04:58 EEST | Tiedote
-Kokoomuksen hyväosaisten suojelu sen kuin jatkuu. Viimeisin näyttö tästä saatiin, kun työministeri Marttinen (kok.) siunasi yritysvastuun neuvottelukunnan päätöksen, jolla aggressiivista verosuunnittelua markkinoineen konsulttiyhtiö KPMG:n toiminta painettiin villaisella, sanoo kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan verojaoston jäsen Pia Viitanen (sd).
Ulkoasiainvaliokunnan sd-edustajat: EU:n on vahvistettava ulko- ja turvallisuuspolitiikkaansa siirtymällä määräenemmistöpäätöksentekoon17.6.2026 14:38:24 EEST | Tiedote
Eduskunnassa on tänään käyty palautekeskustelu valtioneuvoston ajankohtaisselonteosta ulko- ja turvallisuuspoliittisen toimintaympäristön muutoksesta. Se täydentää aiempaa selontekoa vuodelta 2024 ottaen huomioon muutokset maailmanpoliittisessa tilanteessa.
SDP:n Filatov: Järjestöjen tukien leikkaukset vaientavat kansalaisyhteiskuntaa17.6.2026 10:22:26 EEST | Tiedote
Sosiaali- ja terveysjärjestöjen rahoituksen leikkaukset ja avustuskriteerien kiristäminen ovat paljon enemmän kuin säästötoimia, muistuttaa SDP:n kansanedustaja Tarja Filatov.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

