SDP:n Kristiina Salonen: Järjestöjen rahoitus turvataan ja työllisyyttä edistetään varhaiskasvatusmaksujen alentamisella

Kansanedustaja, SDP:n eduskuntaryhmän 1. varapuheenjohtaja Kristiina Salonen on tyytyväinen, että järjestöjen toiminnan tärkeys ymmärrettiin eikä ennakkotietojen mukaisia leikkauksia tehty järjestöjen avustuksiin. Hallitus päätti esittää täysimääräistä kompensaatiota Veikkauksen tuottojen alenemisesta järjestöille. Salonen kiittää hallitusta, että ratkaisu järjestöjen rahoitusleikkauksen välttämiselle löydettiin.
- Esitetty leikkaus olisi tarkoittanut kohtalokasta rahoitusvajetta järjestöille. Sosiaali- ja terveysjärjestöjen toiminnassa seolisi ollut pois esimerkiksi pitkäaikaissairaiden neuvonnasta ja ohjauksesta, sairauden omahoidon tukemisesta ja vertaistoiminnasta. On muistettava, että järjestöt tekevät kansalaisyhteiskunnassa mittaamattoman arvokasta työtä esim. lasten, vanhusten, erilaisten erityisryhmien ja muiden avuntarvitsijoiden keskuudessa, jota mikään muu taho ei tee. On oikeus ja kohtuus, että kolmannen sektorin toiminta nyt turvataan erityisesti tällaisena kriisiaikana, jolloin ihmisten psyykkinen ja fyysinen avuntarve kasvaa. Järjestöjen rahoituksen tarpeessa ei ole kuitenkaan kyse yhden vuoden budjetista, vaan toiminta on turvattava myös pidemmällä aikavälillä, Salonen kommentoi.
Salonen pitää tärkeänä, että hallitus päätti budjettiriihessään myös varhaiskasvatusmaksujen alentamisesta. Varhaiskasvatusmaksut eivät saa olla este työn vastaanottamiselle.
- Etenkin pienituloisten perheiden osalta päivähoitomaksut voivat pahimmassa tapauksessa haukata ison osan vanhempien palkasta, jolloin töiden vastaanottaminen ei välttämättä ole perheen toimeentulon kannalta järkevää lasten ollessa vielä pieniä. Tällaisia esteitä tulisi purkaa, jotta työllisyyttä saataisiin edistettyä. Lisäksi kaikki toimet, joilla lapsiperheiden taloudellista tilannetta voidaan kohentaa, ovat toimia lasten hyvinvoinnin parantamiseksi, Salonen toteaa.
Avainsanat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Kymäläinen: Kiinteistöalalla pystyttävä paremmin selvittämään tosiasialliset edunsaajat – kyseessä on turvallisuuskysymys19.12.2025 12:05:07 EET | Tiedote
Kansanedustaja Suna Kymäläisen (sd.) mukaan Suomen lainsäädäntö on jäänyt ajastaan jälkeen tosiasiallista edunsaajaa kiinteistöalalla koskevissa kysymyksissä. Kymäläinen kirittää hallitusta puuttumaan tähän epäkohtaan turvallisuuden vahvistamiseksi sekä rikollisuuden torjumiseksi muuttuneessa turvallisuusympäristössä.
SDP:n Eskelinen ja Kymäläinen: Hallitus vierittää liikennepolitiikan vaikeat ratkaisut seuraajalleen18.12.2025 14:08:49 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustajat Seppo Eskelinen ja Suna Kymäläinen pitävät hyvänä, että kauan odotettu selonteko valtakunnallisesta liikennejärjestelmäsuunnitelmasta vuosille 2026–2037 (Liikenne 12) on viivyttelystä huolimatta viimein annettu eduskunnalle. – Valitettavaa on kuitenkin, että Liikenne 12 -työn työkaluja ja painoarvoa on jo ehditty tällä kaudella rapauttaa, eikä suunnitelmaan sisältyvä rahoitusohjelma tarjoa ratkaisuja pitkän aikavälin ongelmiin, edustajat toteavat.
SDP:n Joona Räsänen: Pääministeri Orpo ja valtionvarainministeri Purra ovat jättämässä koko Suomen taloushistorian synkimmän perinnön seuraajilleen18.12.2025 12:25:06 EET | Tiedote
-Viimeistään jo nyt voi varmuudella sanoa, että Orpon-Purran hallitus on epäonnistunut kaikissa talouspolitiikan tavoitteissaan ja julkinen velkaantuminen tulee heidän johdollaan paisumaan kuin pullataikina, sanoo kansansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan vastaava Joona Räsänen (sd).
SDP:n Saku Nikkanen: Nuorisorikollisuus ja väkivalta kuriin, tämän on loputtava nyt18.12.2025 11:42:09 EET | Tiedote
– Alaikäisten tekemät rikokset eivät ole harmittomia. Ne ovat vakava uhka yhteiskunnan turvallisuudelle. Nyt on aika toimia päättäväisesti ja tehdä loppu väkivaltaisesta nuorisorikollisuudesta pääkaupunkiseudulla ja koko Suomessa, täräyttää kansanedustaja Saku Nikkanen (sd.).
SDP:n Kumpula-Natri: Onneksi Suomi on eurossa, eikä yksin17.12.2025 16:25:58 EET | Tiedote
— Valtiovarainministeri pyrkii jälleen harhauttamaan kansalaisten ja lehdistön huomion hallituksen karuista leikkauksista ja oman hallituksensa vastuista, toteaa kansanedustaja Miapetra Kumpula-Natri (SD).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

