SDP:n Kristiina Salonen: Valtion lisärahoitus Laivue 2020-hankkeelle on merkittävä
28.10.2022 15:29:15 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Hallitus kohdistaa Rauma Marine Constructionsille lisärahoitusta, jotta telakan toimintakyky saadaan turvattua ja Suomen meripuolustusta vahvistavaa laivahanketta edistettyä.
- Kyseessä on iso uutinen, jolla turvaamme RMC:n toimintaa ja alusten rakentumista. Tämänhetkiseen tilanteeseen on jouduttu, koska koronakriisi ja siitä aiheutuneet toiminnan haasteet ovat vaikeuttaneet telakan työtä. Lisäksi vielä Venäjän hyökkäyssodan tuomat globaalit muutokset sekä inflaatio nostavat hintoja. On tärkeää, että tässä tilanteessa valtio tukee omilla toimillaan hankkeen jatkoa, sanoo Salonen.
Uudet alukset ovat välttämätön osa Suomen meripuolustusta. Aluksilla torjutaan merialueelta tulevat hyökkäykset ja turvataan tärkeät kohteet sekä merellä että saaristossa. Salonen korostaa kotimaisen telakkateollisuuden merkitystä uudessa turvallisuuspoliittisessa ympäristössä.
- Tässä maailmanpoliittisessa tilanteessa, kun Venäjä on hyökännyt naapurivaltioonsa Ukrainaan, turvallisuuttamme lisää kyky valmistaa itse puolustuskalustoamme. Meillä on vahvaa laivanrakentamisosaamista myös Puolustusvoimien tarpeeseen, ja sen vuoksi on erittäin tärkeää, että Laivue 2020-alukset rakennetaan vahvistamaan Suomen meripuolustusta. Rakentamalla Suomessa luomme myös siltaa vaikeiden aikojen yli, talouden taantuman uhatessa, päättää Salonen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kristiina SalonenKansanedustaja
Puh:050 512 0010Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Pia Viitanen: Marttinen yrittää sumuttaa hallituksen epäonnistumisen piiloon28.2.2026 20:51:56 EET | Tiedote
– Työministeri Matias Marttinen yrittää tyylipuhtaalla sumutuksella viedä kaikin keinoin huomion siitä tosiseikasta, että hallitus on epäonnistunut työllisyydessä, talouskasvussa ja velanhoidossa sekä luottamuksen saavuttamisessa, laukoo SDP:n kansanedustaja Pia Viitanen.
SDP:n Joona Räsänen: Velkaantumisen salarakkaat ovat nyt tulleet ulos kaapista28.2.2026 09:05:39 EET | Tiedote
Pääministeri Petteri Orpon hallitus on jättämässä jälkeensä lähes 15 miljardin euron vuosittaiset alijäämät valtion budjettiin. Tämä paljastuu valtiovarainministeriön julkaisemasta ehdotuksesta valtiontalouden lähivuosien kehyksiksi. Isona syynä valtaville alijäämille on, että valtiovarainministeriö on arvioinut, että noin puolet Orpon hallituksen julkista taloutta vahvistavista päätöksistä jää toteutumatta tällä vaalikaudella.
SDP:n Pia Viitanen: Kokoomuksen talouspuheet kumisevat tyhjyyttään27.2.2026 14:29:53 EET | Tiedote
-Kun hallituksen omat taloustavoitteet velkaantumisen taittamisesta ja julkisen talouden vahvistamisesta ovat epäonnistuneet surkeasti, haluaa kokoomus epätoivoisesti kääntää huomion pois hallituksen epäonnistumisesta, sanoo kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan verojaoston jäsen Pia Viitanen (sd).
SDP:n Paula Werning: Palosuojelurahaston linjaukset näkyvät suoraan suomalaisten arjen turvallisuudessa – tukiperusteet on säilytettävä27.2.2026 08:31:50 EET | Tiedote
Palosuojelurahaston uusi hallitus aloittaa työnsä 1.3.2026 tilanteessa, jossa sisäinen turvallisuus, varautuminen ja julkisen talouden paineet ovat samanaikaisesti keskiössä. Kansanedustaja, hallintovaliokunnan jäsen ja Suomen Sopimuspalokuntien Liiton puheenjohtaja Werning muistuttaa, että rahaston ratkaisuilla on suora ja konkreettinen vaikutus suomalaisten arjen turvallisuuteen eri puolilla maata.
SDP:n Karlsson & Kymäläinen: Ovatko vanhuspalvelut leikkausuhan alla vai ei?26.2.2026 19:24:21 EET | Tiedote
Sosiaali- ja terveysministeri Rydman totesi kyselytunnilla, että leikkaukset vanhuksilta eivät ole “kärkipäässä”, mutta ei suostunut kertomaan, miten sosiaalihuoltoon kaavailtu 100 miljoonan euron leikkaus kohdistuu.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
