SDP:n Kvarnström: Ilmastovuosikertomus tähänastisista paras - nyt tarvitaan vahvaa painopistettä oikeudenmukaiseen siirtymään
4.2.2022 13:55:49 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- Kuten ympäristövaliokunnan mietinnössä tuodaan esiin, meidän on pidettävä kiinni siitä, että siirtyminen ilmastoneutraaliin yhteiskuntaan on toteutettava sosiaalisesti ja alueellisesti oikeudenmukaisesti. Ilmastotoimien negatiivisia vaikutuksia tulonjakoon tulee kompensoida erityisesti pienituloisille ja haavoittuvassa asemassa oleville. Erityisesti näinä päivinä energiahintojen kohotessa on selvää, että kompensaatioiden painopisteen on oltava vahvempi, ei siksi, että korotukset johtuvat kunnianhimoisesta ilmastopolitiikasta, vaan siksi, että ne, joilla ei ole varaa investoida vihreään teknologiaan kärsivät tässä tilanteessa ennakoimattomuudesta, joka johtuu ongelmallisesta riippuvuudestamme fossiilisista rakenteista, sanoo eduskunnan ympäristövaliokunnan jäsen Kvarnström.
- Oikeusnäkökohdat ovat tärkeitä sekä siirtymävaiheen hyväksymiseksi, mutta myös sen varmistamiseksi, että toimenpiteet johtavat todella oikeisiin tuloksiin. Ihmisten turhautuminen kasvaa, jos toimenpiteet johtavat niin sanottuihin hiilivuotoihin. Kuten tiedämme, niin kutsuttujen EU:n hiilitullien valmistelu etenee, vaikka niiden asianmukainen käyttöönotto onkin hankalaa.
Edellisvuotta arvioivan ilmastovuosikertomuksen 2021 pääviesti on, että tarvitaan toimia päästöjen vähentämiseksi kaikilla sektoreilla ja toimialoilla sekä sen, että haasteita on erityisesti taakanjakosektorin vuoden 2030 tavoitteissa. Yksi kysymys on myös se, miten koronakriisi vaikutti todennetuihin päästövähennyksiin.
Päästövähennykset ovat oikeansuuntaisia. Poikkeuksena ovat kuitenkin kulutukseen perustuvat päästöt.
- Tämä on harkinnanvaraista. Meidän on mahdollistettava kestävät kuluttajavalinnat tehokkaammin, Kvarnström sanoo.
Kolmas ilmastovuosikertomus on tähän mennessä laajin.
- Tämä on tervetullutta ja herättää tietysti kysymyksiä siitä, kuinka laaja ilmastovuosikertomuksen tulee olla, palvellakseen tarkoitustaan. Tämä on määriteltävä uuden ilmastolain yhteydessä: tarvitsemme sekä tämän yhteenlasketun kertomuksen johtopäätökset, että lisää reaaliaikaista tietoa, Kvarnström sanoo.
Yhteyshenkilöt
Johan KvarnströmKansanedustaja - Riksdagsledamot
Puh:050 514 4080Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Suhonen: Hallituksen työelämäpolitiikalta putoaa pohja yksi perustelu kerrallaan11.6.2026 15:29:55 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen katsoo oikeusministeri Leena Meren puheenvuoron vahvistavan sen, että hallituksen työelämäpolitiikan keskeiset perustelut ovat osoittautuneet virheellisiksi. Suhosen mukaan hallitus on perustellut työntekijöihin kohdistuneita heikennyksiä velkaantumisen hillinnällä ja työllisyyden vahvistamisella, mutta tulokset ovat jääneet saavuttamatta.
SDP:n Lotta Hamari tuomitsee Hämeenkyrö Priden järjestäjään kohdistuneen väkivallan11.6.2026 14:55:54 EEST | Tiedote
Sukupuoli- ja seksuaalivähemmistöjen oikeuksia puolustavaa sekä tasa-arvoa ja yhdenvertaisuutta juhlivaa Hämeenkyrö Pridea vietettiin lauantaina 6.6.2026. Tapahtuman järjestäjänä ja juontajana työskennellyt henkilö pahoinpideltiin tapahtuman jälkeen. Mediatietojen mukaan motiivina väkivallan tekijälle oli uhrin osallistuminen Pride-tapahtumaan ja homoseksuaalisuus. Kolmatta kertaa peräkkäin Hämeenkyrö Priden suojelijana toiminut hämeenkyröläinen kansanedustaja Lotta Hamari tuomitsee jyrkästi sateenkaariviharikoksen.
Kvarnström och Razmyar: Finland får inte svika Afghanistans kvinnor11.6.2026 12:12:19 EEST | Pressmeddelande
Riksdagsledamöterna befarar att det planerade mötet mellan EU-kommissionen och talibanerna, som även Finland på ministernivå tagit initiativ till, skickar en signal som normaliserar och i värsta fall bidrar till att legitimera talibanernas förtryckarregim i Afghanistan. Därför har de lämnat in ett skriftligt spörsmål om saken.
Kvarnström ja Razmyar: Suomi ei saa pettää Afganistanin naisia11.6.2026 12:12:19 EEST | Tiedote
Kansanedustajat pelkäävät, että suunniteltu Euroopan komission ja Taleban-hallinnon välinen tapaaminen, jonka järjestämistä myös Suomi on ministeritasolla edistänyt, lähettää viestin, joka normalisoi ja pahimmillaan auttaa legitimoimaan talebanien sortohallintoa Afganistanissa. Siksi he ovat jättäneet asiasta kirjallisen kysymyksen.
Kutsu medialle: Sosialidemokraattisen eduskuntaryhmän kesäkokous Oulussa 25. – 27.8.202611.6.2026 10:46:46 EEST | Tiedote
Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä kokoontuu kesäkokoukseen Ouluun. Kokous järjestetään 25. – 27.8.2025 Oulun kaupungintalolla (Kirkkokatu 2a). Kokouksessa käsitellään ajankohtaista poliittista tilannetta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
