SDP:n Kymäläinen: eduskunnalta tärkeitä budjettilisäyksiä liikennehankkeisiin ja liikenneturvallisuustyöhön

Liikenne- ja viestintävaliokunnan puheenjohtaja, kansanedustaja Suna Kymäläinen (sd.) on erittäin ilahtunut tänään julkistetussa valtiovarainvaliokunnan mietinnössä ehdotettavista lisäyksistä ensi vuoden talousarvioon. Vuoden 2022 budjetista päätetään vielä ennen joulutaukoa eduskunnan täysistunnossa.
- Kuten aiemminkin, myös tänä vuonna niin kutsutuista joululahjarahoista jaetaan rahaa tärkeisiin kohteisiin. Liikenneturvan puheenjohtajana olen erityisen ilahtunut 500 000 euron lisärahoituksesta ennaltaehkäisevään liikenneturvallisuustyöhön. Lisäksi erittäin tärkeitä kaikissa maakunnissa ovat pienet liikenneturvallisuutta, elinkeinoelämän toimintaedellytyksiä sekä kävelyä ja pyöräilyä edistävät tiehankkeet. On myös hienoa, että valiokunta on jälleen erikseen kiinnittänyt huomiota kävelyn ja pyöräilyn edistämiseen, sillä Pyöräilyliitolle ja Pyöräilykuntien verkostolle ehdotetaan 300 000 euron ja Pyörämatkailukeskukselle 200 000 euron rahoitusta.
Kaiken kaikkiaan valtiovarainvaliokunta esittää liikenne- ja viestintäministeriön hallinnonalalle yhteensä yli 19 miljoonan euron lisärahoitusta. Yksittäisiä ympäri Suomea esitettäviä tiehankkeita on 48 kappaletta.
- Lappeenrantalaisena kansanedustajana olen erityisen ilahtunut, että Vainikkalantien hanke saa jatkoa, kun liikennejärjestelyhin maatiellä 14821 välillä Talpionmäentie-Latutie ehdotetaan 500 000 euron rahoitusta. Viime vuonna kevyen liikenteen järjestelyihin samalla tieosuudella myönnettiin 370 000 euroa. Lappeenrantaan ehdotetaan myös ympäristöministeriön hallinnonalalta 50 000 euron rahoitusta Rännikorven kosteikon rakentamiseen. Lisäksi vaalipiiriin ehdotetaan rahoitusta neljään muuhun liikennehankkeeseen. Savitaipaleella maanteillä 408 ja 409 jalankulku- ja pyörätien sekä taajaman turvallisuuden parantamiseen ehdotetaan 450 000 euroa, Ruokolahdella ja Parikkalassa kolmen kuutostien liittymän parantamiseen yhteensä 350 000 euroa, Kouvolassa Valkealanväylän jalankulku- ja pyörätien rakentamiseen Ravikylän kohdalla 500 000 euroa sekä Savonlinnassa jalankulku- ja pyörätiehen kantatiellä 71 Anttolan ja Toroppalan välillä 500 000 euroa. Tällaisilla pienillä perusväylänpidon hankkeilla on tärkeä merkitys alueiden kannalta sekä liikenneturvallisuuden että ihmisten arjen kannalta, Kymäläinen päättää.
Yhteyshenkilöt
Suna KymäläinenKansanedustaja
Puh:050 512 0526Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
Oppositio arvostelee hallituspuolueiden toimintatapoja sosiaali- ja terveysvaliokunnassa17.9.2025 17:23:58 EEST | Tiedote
Valtiovarainministeri Riikka Purra (ps) totesi vielä viime vuonna Kouvolan Ratamon yöpäivystyksen kohdalla: ”Mikäli käy ilmi, että säästötoimenpiteet ja osaamisen ja henkilöstön riittävyyden kannalta tehtävät muutosesitykset eivät toteuta tavoitettaan, niin järkevä hallitus on niitä valmis uudelleen tarkastelemaan”. Sosiaali- ja terveysvaliokunnan oppositiopuolueet SDP, Keskusta, Vihreät ja Vasemmistoliitto toteavat, että Oulaskankaan kohdalla sama linja ei näytä pätevän. Oulaskankaan säästölaskelmista puuttuvat todelliset potilaiden siirtokuljetuskustannukset, joten siksi luvut ovat pielessä. Kyseessä on räikeä ristiriita.
Suuren valiokunnan sd-edustajat kannustavat innovaatioihin luonnonnielujen lisäämiseksi17.9.2025 16:24:16 EEST | Tiedote
Tasapainoinen taakanjako maankäytön, asumisen ja liikenteen välillä ei rasita näistä mitään kohtuuttomasti. Suuren valiokunnan enemmistön kanta rajaisi laskentasäännöissä maankäytön ulkopuolelle kokonaan, mikä lisäisi taakkaa liikenteen ja asumisen kohdalla. Suomen olisi ehdottoman tärkeää valmistella ja toimeenpanna hiilinielut turvaavaa kansallista maankäyttösektorin ilmastopolitiikkaa ja osoittaa tähän riittävät resurssit ja toimet, korostavat SDP:n suuren valiokunnan kansanedustajat.
Vetoomus Petteri Orpon hallitukselle Palestiinan tunnustamisesta viipymättä17.9.2025 16:12:03 EEST | Tiedote
Sosialidemokraattinen, Vihreä ja Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä vetoaa Orpon hallitukseen, jotta Suomi tekisi Tasavallan Presidentin toivomuksen mukaisen esityksen Palestiinan valtion tunnustamiseksi tai toisi asian viipymättä eduskunnan ratkaistavaksi. Vetoamme, että Suomi tekisi tunnustamisen nyt samassa yhteydessä kuin monet muut samanmieliset maat, jotta emme jää historian väärälle puolelle.
SDP:n Paula Werning: Ulosottoon ajautuu ennätysmäärä suomalaisia, hallituksen leikkaukset syventävät velkakierrettä17.9.2025 14:59:39 EEST | Tiedote
Vuonna 2024 ulosoton piirissä oli lähes 588 000 suomalaista ja vuoden lopussa aktiivisia velallisia noin 264 000. Velkojen kokonaissumma nousi yli 7 miljardiin euroon.
SDP:n Elisa Gebhard: Suomen on jättäydyttävä pois euroviisuista, jos Israelia ei suljeta ulos16.9.2025 16:40:47 EEST | Tiedote
Alankomaat, Irlanti, Islanti, Slovenia sekä euroviisujen rahoittajamaa Espanja ovat ilmoittaneet vetäytyvänsä ensi vuoden euroviisuista, jos Israel osallistuu kilpailuun Gazan verilöylyn jatkuessa. Myös Suomessa tulisi tehdä sama päätös, sanoo SDP:n kansanedustaja Elisa Gebhard.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme