SDP:n Kymäläinen: Hallitus korjaa taksisääntelyn epäkohtia

- Viime hallituskaudella toteutetun taksilainsäädännön vapautuksen ongelmat ovat meille kaikille tuttuja. Erityisesti taksipalvelujen turvallisuus ja laatu ovat viime vuosina kärsineet, palvelujen hinnoittelu ei ole läpinäkyvää, harmaan talouden mahdollisuudet ovat lisääntyneet ja taksien saatavuus on heikentynyt. On erinomaista, että hallitus on ryhtynyt tehokkaasti toimeen näihin ongelmiin puuttumiseksi, Kymäläinen painottaa.
Esityksessä on kiinnitetty erityistä huomiota taksinkuljettajan ammattitaitoon palvelujen laadun takaamiseksi muun muassa säätämällä tarkemmin kuljettajakokeen sisällöstä sekä vapaaehtoisesta erityisryhmien kuljettajakoulutuksesta. Lisäksi hinnoittelua koskevaa sääntelyä yhtenäistetään ja harmaata taloutta torjutaan esimerkiksi määrittelemällä kaikista taksikyydeistä verovalvontaa varten kerättävät tiedot ja säätämällä Y-tunnuksesta sekä yrittäjäkoulutuksesta ja -kokeesta pakollisina taksiliikenneluvan edellytyksinä.
- Tällä esityksellä hallitus toteuttaa hyvin tavoitteitaan taksilainsäädännön korjaamiseksi, ja nyt me liikenne- ja viestintävaliokunnassa otamme esityksen käsittelyymme. Vaikka entiseen ei ole paluuta ja esityksellä ei saadakaan kaikkia ongelmia heti korjattua, tämä on merkittävä päänavaus. Taksipalveluita koskevaa sääntelyä tuleekin tulevaisuudessa jatkokehittää yhteistyössä eri ministeriöiden kanssa, kuten esimerkiksi Kela-kuljetusten kilpailutusten uudelleenarvioinnin osalta, joka kuuluu sosiaali- ja terveysministeriön toimialaan. Tästä on hyvä jatkaa, Kymäläinen päättää.
Yhteyshenkilöt
Suna KymäläinenKansanedustaja
Puh:050 512 0526Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Tuppurainen osallistuu Saksan SPD:n puoluekokoukseen27.6.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen osallistuu tulevana lauantaina 28.6. Saksan sosialidemokraattisen puolueen SPD:n puoluekokoukseen kansainvälisenä kutsuvieraana.
SDP:n Riitta Mäkinen: Ministerillä ei valmiita ratkaisuja Lakea-yhtiön Omaksi-asukkaille26.6.2025 12:58:44 EEST | Tiedote
Ympäristö- ja ilmastoministeri Sari Multala (kok) vastasi kansanedustaja Riitta Mäkisen (sd) kirjalliseen kysymykseen Lakea Oy:n konkurssiin haettujen taloyhtiöiden Omaksi-asukkaiden sijoittaman pääoman kohtalosta ja välimallin asumisen lainsäädäntö tarpeista.
SDP:n Räsänen: Valkosen kannattaa vaatia pääministeri Orpon vastausta – miten ihmeessä hallitus on saanut Suomen näin syvään talouskurimukseen25.6.2025 14:36:52 EEST | Tiedote
Kokoomuksen Ville Valkonen vaatii SDP:ltä kannanottoa valtiovarainministeriön kansliapäällikön Juha Majasen esittämiin miljardiluokan sopeutuslukuihin. Tärkein kysymys tässä tilanteessa kuitenkin kuuluu: miten ihmeessä Kokoomuksen johdolla Suomi on saatu näin syvälle suohon kysyy Joona Räsänen (sd.).
SDP:n Paula Werning: Missä on perintäyhtiöiden vastuu?25.6.2025 12:43:39 EEST | Tiedote
Kilpailu- ja kuluttajaviraston tuore selvitys paljastaa vakavan huolen. Perintäyhtiöt käyttävät oikeusjärjestelmää hyväkseen, ajavat läpi perusteettomia vaateita ja voittavat, kun velallinen ei jaksa tai uskalla puolustautua. Kansanedustaja Paula Werning (sd.) vaatii hallitukselta ripeitä ja konkreettisia toimia – oikeus ei saa toimia vahvemman ehdoilla.
SDP:n Lauri Lyly: Orpo-Purran hallituksen keinot eivät auta työttömyyden hoidossa25.6.2025 10:56:46 EEST | Tiedote
KEHA-keskuksen uusimman toukokuun tilaston mukaan Suomessa työttömien määrä on kasvanut 308 000:een. Vuoden takaiseen verrattuna työttömien määrä on kasvanut yli 41000:lla. SDP:n Lauri Lyly penää hallitukselta oikeita toimia työllisyyden hoitoon.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme