SDP:n Kymäläinen ilahtuneena määrärahasta laivaliikenteen avustamiseen
12.6.2020 11:47:42 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Liikenne- ja viestintävaliokunnan puheenjohtaja Suna Kymäläinen (sd.) on tyytyväinen, että hallitus on tänään täydentänyt neljättä lisätalousarvioesitystään koronaepidempian vuoksi vaikeuksissa olleen laivaliikenteen tukemiseksi. Hallitus esittää 24,8 miljoonan euron lisärahoitusta lasti- ja matkustaja-alusvarustamoiden avustuksiin.
- On erittäin hienoa, että hallitus on nyt löytänyt ratkaisun kotimaisen meriliikenteen tukemiseksi, kun alkuvuoden väylämaksujen takaisinmaksu ei onnistunut. Olen ollut erittäin huolissani suomalaisten varustamoiden pärjäämisestä tämän kriisin keskellä. Tämä on nyt oikeansuuntainen tukimuoto varustamoille, Kymäläinen toteaa.
- Koko Suomen talouden ja elinkeinoelämän kannalta on keskeistä, että kotimainen merikalusto säilyy toimintakykyisenä tällaisten vaikeiden aikojen yli, Kymäläinen päättää.
Yhteyshenkilöt
Suna KymäläinenKansanedustaja
Puh:050 512 0526Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n ryhmäpuhe välikysymyskeskustelussa nuorisotyöttömyydestä ja nuorten tulevaisuudenuskon heikkenemisestä16.6.2026 14:37:35 EEST | Tiedote
SDP:n ryhmäpuhe 16.6.2026 välikysymyskeskustelussa nuorisotyöttömyydestä ja nuorten tulevaisuudenuskon heikkenemisestä. Puhujana kansanedustaja Elisa Gebhard. Muutokset puhuessa mahdollisia.
SDP:n Joona Räsänen: Käänne taloudessa ja työllisyydessä jää seuraavan hallituksen vastuulle16.6.2026 14:28:41 EEST | Tiedote
-Hallituspuolueet ovat pitkin kevättä leijuneet ilmassa hehkuttaen puheissaan Suomen talouden käännettä, mutta valtiovarainministeriön uusi talousennuste vetää jalat tukevasti takaisin maanpinnalle. Työttömyys on lähtenyt uudelleen nousuun, velkaantuminen jatkuu ja talouden ripeämpi kasvu siintää jälleen ensi vuodessa. Positiivinen käänne taloudessa ja työllisyydessä jääkin seuraavan hallituksen vastuulle, sanoo kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan vastaava Joona Räsänen (sd).
SDP:n Pia Viitanen: Digiyhteiskunta ei saa jättää puolta miljoonaa suomalaista ulkopuolelle16.6.2026 14:27:44 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Pia Viitanen vaatii hallitukselta kokonaisvaltaista toimenpideohjelmaa, jolla turvataan kaikkien suomalaisten yhdenvertainen mahdollisuus osallistua yhteiskuntaan digitaidoista riippumatta.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Kokoomus ajoi ensin palvelut verkkoon ja nyt ihmetellään digisyrjäytymistä16.6.2026 10:20:23 EEST | Tiedote
SDP kansanedustaja Eveliina Heinäluoma ihmettelee kokoomuksen ristiriitaista toimintaa ikääntyneiden digisyrjäytymistä koskevassa keskustelussa.
SDP:n Gebhard vaatii Orpolta johtajuutta järjestöjen rahoituskeskustelussa16.6.2026 09:00:22 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Elisa Gebhard ihmettelee pääministeri Orpon hiljaisuutta koskien sotejärjestöjen rahoitusta. Gebhardin mukaan ministeri Rydman haluaa ajaa ihmisoikeustyötä tekevien järjestöjen toiminnan alas poliittisista syistä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
