SDP:n Kymäläinen: Kuljetusyrityksille viimein tukea

- Ammattiliikennettä on kohdannut ennennäkemätön ahdinko näkemämme polttoaineiden, erityisesti dieselin hinnannousun vuoksi. On tärkeää sekä kuljetusyritysten, elinkeinoelämän toiminnan että koko Suomen huoltovarmuuden kannalta, että pidämme kuljetusalan pyörät pyörimässä. Edelleen jäävät kuitenkin löydettäväksi keinot, jotka helpottavat jokaisen autoilijan tilannetta, Kymäläinen toteaa.
Hallituksen nyt päättämään kokonaisuuteen sisältyy erillinen, enintään 75 miljoonan euron kustannustuki kuljetusyrityksille, Finnveran rahoitustuki sekä sähkö- ja kaasukäyttöisen kuorma- ja pakettiautokaluston hankintojen sekä liikennesähkön ja -kaasun julkisen jakeluinfrastruktuurin kehittämisen tuet, johon kokonaisuuteen varataan yhteensä 20 miljoonaa euroa. Laki kuljetusyritysten määräaikaisesta kustannustuesta valmistellaan pikaisella aikataululla työ- ja elinkeinoministeriössä. Lisäksi aiemman kompensaatiopaketin yhteydessä helmikuussa hallitus päätti ammattidieselin valmistelun aloittamisesta.
- On hienoa, että huolehdimme nyt tällä paketilla kuljetusalan toimintamahdollisuuksista. Työtä tavallisten kansalaisten toimeentulon turvaamiseksi hintojen noustessa tulee kuitenkin jatkaa. Polttoaineen hinta voi jo haitata monien työssäkäyntiä puhumattakaan vapaa-ajan liikkumisesta. Erityisen huolissani olen pienituloisista ja eläkeläisistä. Suurimmassa osassa Suomea oman auton käyttö on välttämättömyys, sillä vaihtoehtoja ei ole. Pidänkin ensiarvoisen tärkeänä, että hallitus etsii jatkossa tukitoimenpiteitä, jotka helpottavat myös tavallisten ihmisten arkea tässä poikkeuksellisessa tilanteessa, Kymäläinen päättää.
Yhteyshenkilöt
Suna KymäläinenKansanedustaja
Puh:050 512 0526Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Matias Mäkynen: Hyvinvointialueiden irtisanomiset on peruttava27.11.2025 17:40:54 EET | Tiedote
Kunta- ja alueministeri Ikonen kertoi torstaina Helsingin Sanomille, että hyvinvointialueille annetaan lisäaikaa taloutensa tasapainottamiseen. SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen kiittää hallituksen järkiintymistä asiassa ja vetoaa nyt alueisiin, että ne käyttäisivät mahdollisuuden ja välttäisivät vahingolliset päätökset.
Puolustusvaliokunnan sd-edustajat: Reserviläisten osaaminen saatava joustavammin käyttöön muuttuneessa turvallisuusympäristössä27.11.2025 12:47:32 EET | Tiedote
Asevelvollisuuslakia ehdotetaan muutettavaksi siten, että asevelvollisuuden ja reserviin kuulumisen yläikäraja nostetaan nykyisestä 60 vuodesta 65 vuoteen. Puolustusvaliokunta sai tänään valmiiksi yksimielisen mietintönsä reservin yläikärajan nostamista koskevasta lakiesityksestä. Valiokunnan sosialidemokraattiset jäsenet, kansanedustajat Mika Kari, Riitta Kaarisalo, Jani Kokko ja Paula Werning pitävät tärkeänä, että jo pitkään tarpeellisena pidetty ja toivottu muutos etenee.
Oppositio huolissaan valtion asuntopolitiikan romutuksesta – nyt tarvitaan uskottava suunnitelma tulevasta27.11.2025 11:41:39 EET | Tiedote
Eduskunnan ympäristövaliokunta on tänään hyväksynyt mietinnön hallituksen esityksestä lakkauttaa valtion asuntorahasto. Oppositiopuolueet sdp, keskusta ja vihreät jättivät yhteisen, huolestuneen vastalauseen mietintöön.
SDP:n Haatainen: SDP esittää paluuta järkeen – uusi aikuiskoulutustuki auttaa suomalaisia pysymään mukana työelämän vauhdissa26.11.2025 17:06:26 EET | Tiedote
SDP esittää vaihtoehtobudjetissaan uutta aikuiskoulutustukea, joka palauttaisi suomalaisille todellisen mahdollisuuden päivittää osaamistaan kesken työuran. ” Jatkuva oppiminen on välttämätön edellytys kasvulle ja tuottavuudelle, siksi SDP haluaa panostaa aikuiskoulutustukeen”, sanoo sivistysvaliokunnan puheenjohtaja Tuula Haatainen (sd.)
SDP:n Marko Asell: Hallitus näpertelee bensapumpulla, SDP:n vaihtoehdossa lähes kaikille jää enemmän käteen26.11.2025 17:03:00 EET | Tiedote
Kokoomuksen Heikki Autto kummasteli tänään tiedotteessaan polttoaineiden verokohtelua SDP:n vaihtoehtobudjetissa. SDP:n Marko Asell kehottaa kollegaa tutustumaan SDP:n vaihtoehtoon kokonaisuutena. – Pelkkä bensan pumppuhinnan tuijottaminen antaa kovin kapean näkymän kansalaisten menoista, kun SDP:n reilummassa vaihtoehdossa yhdeksällä kymmenestä tulotaso paranee hallituksen politiikkaan verrattuna.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
