SDP:n Kymäläinen tyrmää ministeriön väitteet taksilain valmistelusta
10.4.2019 17:31:50 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

SDP:n eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja Suna Kymäläinen tyrmää liikenne- ja viestintäministeriön väitteet laajasta ja avoimesta valmistelusta taksiuudistukseen johtaneen liikennepalvelulain osalta. Kymäläinen korostaa, että esiin tulleet ongelmat ovat juuri niitä jotka tulivat esiin lakiesityksen valiokuntakäsittelyssä asiantuntijakuulemisten kautta.
- Valiokunta kuuli asiantuntijoita puoli vuotta yrittäessään korjailla jääräpäisesti valmisteltua lakiuudistusta ja hallituspuolueiden edustajat neuvottelivat ministeriön kanssa yrittäen saada muutoksia esitykseen. SDP joutui tekemään ongelmien takia harvinaisen laajan pykälävastalauseen lakiesitykseen, joka olisi palauttanut lain taksien osalta uudelleen valmisteltavaksi, sanoo Kymäläinen.
Kymäläinen pitää valitettavana, ettei liikenne- ja viestintäministeriöllä ole enää poliittista johtoa kantamassa vastuuta asiassa, mutta ei seurauksia voi taksialankaan niskaan kaataa, jos lain valmistelu on mennyt pieleen.
- Ministeriö vetoaa lupien kasvaneeseen määrään, mutta joutuu itsekin myöntämään, ettei tiedä ovatko myönnetyt luvat käytössä vai pöytälaatikossa. Pöytälaatikkoon viittaa myös Taksiliiton saamat tiedot siitä, ettei uusista yrityksistä kuin murto-osa ole ilmoittautunut ALV-rekisteriin. Koska luvat myönnetään koko maahan, ei ministeriöllä ole tietoa millä alueilla uudet yrittäjät toimivat. Asiakkaiden kokemukset puhuvat sen puolesta, että hiljaisina hetkinä ja pienemmillä paikkakunnilla palvelua ei saa, kun tarve on suurin, Kymäläinen jatkaa.
Kymäläinen toivookin, että syyttelyn sijaan keskityttäisiin etsimään ratkaisuja taksialan ja sitä koskevan lainsäädännön ongelmiin.
Yhteyshenkilöt
Suna Kymäläinen
Puh:050 512 0526Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Harakka: Viisi konkreettista keinoa, joilla tekoäly voi parantaa palveluita ja tuottavuutta24.6.2026 11:52:24 EEST | Tiedote
Viisaasti käyttöön otettu tekoäly voi parantaa julkisia palveluita merkittävästi, sanoo kansanedustaja, SDP:n digi-, tekoäly- ja datapoliittisen työryhmän puheenjohtaja Timo Harakka.
SDP:n Lauri Lyly: Hallituksen toimet ovat täysin riittämättömät työttömyyskriisin helpottamiseksi24.6.2026 11:05:17 EEST | Tiedote
Suomessa työttömyys jatkaa kasvuaan kaikissa ikäryhmissä. KEHA-keskuksen viimeisimmän työllisyyskatsauksen mukana työttömiä on yli 325 000, mikä on 6 prosenttia enemmän kuin vuotta aikaisemmin. Tilastokeskuksen uusimman tiedon mukaan työttömien määrä kasvoi suurimmilleen 2000-luvulla ja työllisyysaste jatkoi edelleen alenemistaan. Uusia avoimia työpaikkoja ilmoitettiin Työmarkkinatorille toukokuun aikana 33 900, mikä on 34 prosenttia vähemmän kuin vastaavaan aikaan edellisenä vuonna.
SDP:n Suhonen: Hallitus petti työllisyyslupauksensa nuorille24.6.2026 10:09:52 EEST | Tiedote
-Hallitus lupasi kehysriihessään nuorille 500 kesätyöpaikkaa valtion virastoissa, mutta tosiasiassa tämäkin lupaus näyttää olleen tyhjää puhetta, kuten koko hallituksen työllisyyspolitiikkakin, sanoa kansansanedustaja Timo Suhonen (sd).
SDP:n Saku Nikkanen: Työttömyys kasvaa, mutta perussuomalaisten vahtivuorolla helpotetaan työvoiman rekrytointia ulkomailta23.6.2026 15:10:56 EEST | Tiedote
SDP kansanedustaja Saku Nikkanen ihmettelee viranomaisen päätöstä keventää rakennusalan työvoiman saatavuusharkintaa tilanteessa, jossa Suomessa on edelleen korkea työttömyys. Nikkasen mukaan linja on ristiriidassa erityisesti perussuomalaisten vaalipuheiden kanssa, joissa luvattiin puolustaa suomalaisen työntekijän asemaa.
SDP:n Niina Malm vaatii selvitystä rakennusalan saatavuusharkintapäätöksestä23.6.2026 13:13:04 EEST | Tiedote
SDP:n 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Niina Malm vaatii viranomaisilta selvitystä Pirkanmaan rakennusalan saatavuusharkintapäätöksestä. Malmin mukaan päätöstä on vaikea ymmärtää tilanteessa, jossa rakennusalan työttömyys on edelleen poikkeuksellisen korkealla tasolla ja esimerkiksi betonirakentajista sekä raudoittajista merkittävä osa on vailla työtä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

