SDP:n Lindtman: Suomi viedään leikkauslinjalta uudistuslinjalle
17.9.2019 19:47:39 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Lindtmanin mukaan Rinteen hallituksen ensimmäinen talousarvioesitys vuodelle 2020 osoittaa, että Suomi viedään nyt leikkauslinjalta uudistus- ja investointilinjalle. Vuosien leikkausten jälkeen katse on nyt tulevaisuuden kestävässä kasvussa ja hyvinvoinnissa. Eriarvoisuuden kasvuun puututaan riuskoin ottein ja ilmastonmuutoksen torjunta sekä luonnon monimuotoisuuden säilyttäminen otetaan tosissaan.
- Suomi elää osaamisesta ja panostukset koulutukseen näkyvät kasvussa pitkällä aikavälillä. On tärkeää, että hallituksen lupaama koulutuksen ja sivistyksen kunnianpalautus näkyy jo heti ensimmäisessä budjetissa. Siksi hallitus panostaa jo ensi vuonna koulutukseen ja osaamiseen yhteensä 256 miljoonaa euroa. Yliopistojen ja ammattikorkeakoulujen perusrahoitusta korotetaan täysimääräisesti 60 miljoonalla jo ensi vuonna. Myös esimerkiksi ammatillisen koulutuksen tilannetta parannetaan selvästi.
Lindtmanin mukaan oikeudenmukaisuus on hallituksen keskeinen arvo. Se luo luottamusta koko yhteiskuntaan. Työllisyyden hoidossa keskitytään erityisesti niihin ryhmiin, joissa on paras työllisyyspotentiaali.
- Hallituksen oikeudenmukaisuuslinja näkyy erityisen hyvin siinä, että epäoikeudenmukainen työttömyysturvan aktiivimallin leikkuri puretaan. Työllisyyttä parannetaan esimerkiksi laittamalla työllisyyspalvelut kuntoon ja yksinkertaistamalla palkkatuen käyttöä ja vähentämällä sen byrokratiaa. Osatyökykyisten työllistämiseksi esitetään useita toimia. Työllisyyspaketin tavoitteena on kääntää Suomi pohjoismaiselle uralle.
- Linjan muutos näkyy hyvin myös siinä, kuinka hallitus vahvistaa luonnon monimuotoisuutta tässä ja nyt. Luonnonsuojeluun satsataan jopa 100 miljoonaa lisäeuroa etupainotteisesti jo heti ensi vuonna.
Lindtmanin mukaan erityisen koville viime vuosien leikkauksissa ovat joutuneet kunnat, joiden taloustilanne on heikentynyt merkittävästi. Kunnat ovat suomalaisen hyvinvoinnin moottoreita ja on tärkeää, että tilanne saadaan käännettyä paremmaksi.
- Siksi hallitus helpottaa kuntien tilannetta jo tänä vuonna 237 miljoonalla eurolla. Hallitus antaa tätä koskevan lisätalousarvioesityksen syksyn aikana. Lisäksi kuntien valtionosuudet nousevat ensi vuonna.
Yhteyshenkilöt
Antti LindtmanEduskuntaryhmän puheenjohtaja
Puh:040 577 6255Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Paula Werning Orpolle: Hyvinvointiyhteiskuntaa mitataan sillä, miten se kohtelee heikoimmassa asemassa olevia8.6.2026 11:55:46 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Paula Werning muistuttaa, että hyvinvointiyhteiskunnan tehtävä on kantaa vastuuta kaikista ihmisistä, myös niistä, jotka eivät juuri nyt kykene kantamaan vastuuta itsestään tai läheisistään.
SDP:n Piritta Rantanen Keski-Suomen piirin jäsenäänestyksen ykkönen7.6.2026 12:27:30 EEST | Tiedote
Keski-Suomen SDP:n piiri kävi jäsenäänestyksen kansanedustajaehdokkaiden asettamisesta eduskuntavaaleihin vuonna 2027. Jäsenäänestyksen ykköseksi nousi toisen kauden kansanedustaja, SDP:n eduskuntaryhmän 1. varapuheenjohtaja Piritta Rantanen. – Äänestyksen tulos on minulle iloinen yllätys. Tulos SDP:n keskisuomalaisten jäsenistön parissa kertonee siitä kovasta työstä, mitä olen kansanedustajana tehnyt ja mitä asioita eduskunnassa ajan, toteaa Rantanen.
SDP:n Helena Marttila: Naisnäkökulmaa ei voi enää ohittaa7.6.2026 10:04:35 EEST | Tiedote
Kokoomuksen puoluekokous päätti, että se ei velvoita puoluehallitusta edistämään toiminnassaan feminististä politiikkaa. Oikeallakin olisi ollut syytä havahtua siihen, ettei naisnäkökulmaa voi törkeästi enää sivuuttaa, sanoo kansanedustaja ja Demarinaisten puheenjohtaja Helena Marttila (sd.).
SDP:n Tuppurainen: Kokoomuksen Orpon suu puhuu yhtä ja kädet tekevät toista – pohjoismaista hyvinvointivaltiota on ajettu alas6.6.2026 16:07:17 EEST | Tiedote
– Petteri Orpo puhuu kauniita korulauseita pohjoismaisesta hyvinvointimallista, vaikka kokoomuksen teot tällä hallituskaudella ovat vieneet aivan toiseen suuntaan, toteaa SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja, kansanedustaja Tytti Tuppurainen.
SDP:n Elisa Gebhard: Excelit eivät karkota naisia – kokoomuksen politiikka karkottaa6.6.2026 08:05:49 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Elisa Gebhard paheksuu kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopran kommenttia siitä, että excelit ja talousluvut eivät vetoaisi naisiin. – On vanhoillinen ajatus, että naiset eivät olisi kiinnostuneita taloudesta. Sen sijaan kokoomuksen politiikka osoittaa käytännössä, ettei kokoomus ole naisten puolella. Kokoomuksessa tunnutaan pitävän naisia tyhminä, Gebhard linjaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

