SDP EDUSKUNTA

SDP:n Lindtman: Suomi viedään leikkauslinjalta uudistuslinjalle

17.9.2019 19:47:39 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Lindtmanin mukaan Rinteen hallituksen ensimmäinen talousarvioesitys vuodelle 2020 osoittaa, että Suomi viedään nyt leikkauslinjalta uudistus- ja investointilinjalle. Vuosien leikkausten jälkeen katse on nyt tulevaisuuden kestävässä kasvussa ja hyvinvoinnissa. Eriarvoisuuden kasvuun puututaan riuskoin ottein ja ilmastonmuutoksen torjunta sekä luonnon monimuotoisuuden säilyttäminen otetaan tosissaan.

- Suomi elää osaamisesta ja panostukset koulutukseen näkyvät kasvussa pitkällä aikavälillä. On tärkeää, että hallituksen lupaama koulutuksen ja sivistyksen kunnianpalautus näkyy jo heti ensimmäisessä budjetissa. Siksi hallitus panostaa jo ensi vuonna koulutukseen ja osaamiseen yhteensä 256 miljoonaa euroa. Yliopistojen ja ammattikorkeakoulujen perusrahoitusta korotetaan täysimääräisesti 60 miljoonalla jo ensi vuonna. Myös esimerkiksi ammatillisen koulutuksen tilannetta parannetaan selvästi.

Lindtmanin mukaan oikeudenmukaisuus on hallituksen keskeinen arvo. Se luo luottamusta koko yhteiskuntaan. Työllisyyden hoidossa keskitytään erityisesti niihin ryhmiin, joissa on paras työllisyyspotentiaali.

- Hallituksen oikeudenmukaisuuslinja näkyy erityisen hyvin siinä, että epäoikeudenmukainen työttömyysturvan aktiivimallin leikkuri puretaan. Työllisyyttä parannetaan esimerkiksi laittamalla työllisyyspalvelut kuntoon ja yksinkertaistamalla palkkatuen käyttöä ja vähentämällä sen byrokratiaa. Osatyökykyisten työllistämiseksi esitetään useita toimia. Työllisyyspaketin tavoitteena on kääntää Suomi pohjoismaiselle uralle.

- Linjan muutos näkyy hyvin myös siinä, kuinka hallitus vahvistaa luonnon monimuotoisuutta tässä ja nyt. Luonnonsuojeluun satsataan jopa 100 miljoonaa lisäeuroa etupainotteisesti jo heti ensi vuonna.

Lindtmanin mukaan erityisen koville viime vuosien leikkauksissa ovat joutuneet kunnat, joiden taloustilanne on heikentynyt merkittävästi. Kunnat ovat suomalaisen hyvinvoinnin moottoreita ja on tärkeää, että tilanne saadaan käännettyä paremmaksi.

- Siksi hallitus helpottaa kuntien tilannetta jo tänä vuonna 237 miljoonalla eurolla. Hallitus antaa tätä koskevan lisätalousarvioesityksen syksyn aikana. Lisäksi kuntien valtionosuudet nousevat ensi vuonna.

Yhteyshenkilöt

Antti LindtmanEduskuntaryhmän puheenjohtaja

Puh:040 577 6255

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Krista Kiuru: Hallitus on valmis jättämään jopa satojen miljoonien eurojen verotulot keräämättä alkoholinlain muutosten vuoksi18.6.2026 16:23:48 EEST | Tiedote

SDP:n kansanedustaja ja sosiaali- ja terveysvaliokunnan puheenjohtaja Krista Kiuru ihmettelee hallituspuolueiden toimintaa alkoholilain käsittelyssä. Kiurun mukaan hallitus on sivuuttamassa sekä sosiaali- ja terveysvaliokunnan että valtiovarainvaliokunnan esittämät ratkaisut, joilla alkoholin etämyyntiin liittyvää veronkiertoa voitaisiin tehokkaasti estää.

SDP:n Aki Lindén: Helsingin Sanomien kritiikki sivuuttaa olennaisen – kyse on koko sote-rahoituksen paremmasta ohjauksesta, ei pelkästä Kela-kyytien siirrosta18.6.2026 14:06:08 EEST | Tiedote

Helsingin Sanomat uutisoi 17.6. asiantuntija-arvioista, joiden mukaan SDP puheenjohtaja Antti Lindtmanin esittämä Kelan matkakorvausten siirtäminen hyvinvointialueille ei välttämättä yksinään tuottaisi säästöjä julkiseen talouteen. SDP:n kansanedustaja Aki Lindén pitää keskustelua tarpeellisena, mutta katsoo, että jutussa jää huomiotta uudistuksen varsinainen tavoite ja laajempi kokonaisuus.

SDP:n Helena Marttila: Hallituskausi on paljastanut ristiriidan kokoomuksen puheiden ja tekojen välillä18.6.2026 08:52:24 EEST | Tiedote

– Hallitus on tehnyt parannuksia esimerkiksi lähisuhdeväkivallan sovitteluun ja tyttöjen sukuelinten silpomisen kitkemiseksi. Iso kuva on kuitenkin naisten ja tyttöjen kannalta armoton ja tasa-arvotyön loppusaldona iso pitkä miinus. Ehkä kokoomuksen naiskannatuksen kato johtuu yksinkertaisesti siitä, että hallituskausi on paljastanut poikkeuksellisen räikeästi ristiriidan puheiden ja tekojen välillä. On naisten suurta vähättelyä ajatella, että arjen todellisuus korjautuisi pirtsakalla viestinnällä, toteaa SDP:n kansanedustaja ja Demarinaisten puheenjohtaja Helena Marttila.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye