SDP:n Lindtman: Voiko kokoomuksen sanaan luottaa?
18.4.2021 19:18:24 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Lindtman kysyy, voiko kokoomuksen puheisiin luottaa enää alkuunkaan. Vuonna 2019 kokoomuksen eduskuntaryhmä vaati hallitusta poistamaan turpeen verotuki kokonaan, eli kiristämään turpeen verotusta tuntuvasti. https://www.kokoomus.fi/kai-mykkanen-turpeen-veroetu-on-poistettava/
Nyt, puolitoista vuotta myöhemmin kokoomuksen eduskuntaryhmä vaatii turpeen verotuksen helpottamista. https://www.verkkouutiset.fi/kokoomus-turpeen-alasajolla-vaikutus-huoltovarmuuteen/#0da6faf1
- On selvää, että turvealan ongelmiin on löydettävä kestäviä ratkaisuja. Kestävää ei kuitenkaan ole se, että, sama puolue, joka on aiemmin vaatinut turvealan kaikkein nopeinta alasajoa, vaatii hallitukselta nyt toimia täysin päinvastaiseen suuntaan. Turvelinjan täyskäännös on yksi kokoomuksen oppositiokauden vauhdikkaimmista volteista.
- Näyttää olevan täysin päivästä kiinni, vaatiiko kokoomus turvealan verotuen poistoa ja verotuksen korottamista vai verovapaan käytön lisäämistä, Lindtman hämmästelee.
- Samaa linjattomuutta on kokoomus osoittanut mm. kuntavaalien siirrossa. Ensin Kokoomus hyväksyi päätöksen vaalien siirrosta muiden puolueiden rinnalla, mutta äänesti silti oikeusministeri Anna-Maja Henrikssonin (rkp) luottamusta vastaan Perusuomalaisten vanavedessä.
- Myös koronaan liittyvissä rajoitustoimissa kokoomuksen linja on heilunut pitkin matkaa puolelta toiselle. Välillä hallitukselta on vaadittu tiukempia toimia, kuten ravintoloiden sulkemista ja välillä taas rajoitustoimien purkamista. Pandemian aikana oppositiopuolueeltakin tällainen soutaahuopaa - linja on vastuutonta.
- Kokoomuksen vaatimukset tulevat sieltä, mistä tuuli sattuu milloinkin puhaltamaan, eikä linjanmuutosten perässä pysy enää kukaan. Vähintään kohtuullista olisi kuulla puheenjohtaja Petteri Orpolta kokoomuksen linjaa selkiyttävä puheenvuoro, Lindtman päättää.
Lisätietoja,
Antti Lindtman
0405776255
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Antti LindtmanEduskuntaryhmän puheenjohtaja
Puh:040 577 6255Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Lotta Hamari: Hallituksen hätiköinti hankintalaissa törmää EU-sääntelyyn20.8.2026 13:22:47 EEST | Tiedote
–Hallitus ajoi jääräpäisesti viime keväänä eduskunnassa hankintalain uudistuksen läpi lukuisista asiantuntijoiden varoituksista huolimatta. Nyt laki uhkaa tulevan EU-sääntelyn myötä vesittyä. EU-sääntelyn eteneminen ei tullut millään tavalla yllätyksenä. Valmistelu oli tiedossa jo kansallista lakia säädettäessä, ja juuri siksi SDP vaati, ettei Suomessa pidä kiirehtiä tekemään ratkaisuja, jotka voivat pian olla ristiriidassa EU-tason sääntelyn kanssa, sanoo kansanedustaja ja talousvaliokunnan jäsen Lotta Hamari (sd).
SDP:n Riitta Kaarisalo: Onko kokoomuksen opit peräisin uskomustaloustieteen approbaturista?20.8.2026 10:44:44 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Riitta Kaarisalo ihmettelee pääministeri Petteri Orpon väitteitä SDP:n talouslinjan vaikutuksista kasvuun. Orpo arvosteli tiistaina SDP:n esittämää menosäästöjen ja veroratkaisujen yhdistelmää ja väitti sen tappavan talouskasvun välittömästi.
SDP:n Joona Räsänen: Rohkeneeko Orpo ottaa kunnian kaikista hallituksen ”saavutuksista”?18.8.2026 17:38:21 EEST | Tiedote
Pääministeri Petteri Orpo hehkutti tiistaina Kokoomuksen ministeriryhmän kesäkokouksessa, että kokoomus kehtaa ottaa kunnian Suomen talouden käänteestä. SDP:n kansanedustaja Joona Räsänen kannustaa Orpoa rohkeuteen ottaa kunnia myös kaikista muista hallituksen ”saavutuksista”.
SDP:n Saku Nikkanen: Nyt varmistui, ettei hallituksen leikkaukset Salon yöpäivystyksestä tuoneet tavoiteltuja säästöjä18.8.2026 16:22:22 EEST | Tiedote
Hallituksen sairaalaverkkouudistuksen tavoitteena oli hillitä hyvinvointialueiden kustannusten kasvua keskittämällä erikoissairaanhoitoa. Salon sairaalan yöpäivystyksen lakkauttamista perusteltiin erityisesti kustannussäästöillä, mutta käytännössä odotetut säästöt ovat jääneet toteutumatta. On täysin paikallaan kysyä, miten onnistuneeksi Orpon hallitus arvioi talouskuripolitiikkansa tämän asian suhteen, kun yöpäivystyksen lakkauttamisesta tehdyt säästöt eivät lopultakaan tuoneet tavoiteltuja säästöjä sosiaali- ja terveyspalveluihin, kysyy Saku Nikkanen.
SDP:n Haatainen: Orpon hallitus on epäonnistunut lasten suojelemisessa18.8.2026 10:59:32 EEST | Tiedote
Tänään julkaistussa Eriarvoisuuden tila -raportissa piirtyy lohduton kuva Orpon hallituksen politiikasta. SDP:n kansanedustaja Tuula Haatainen kritisoi erityisesti sitä, ettei hallitus ole estänyt lapsiköyhyyden kovaa nousua.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
