SDP:n Mäkisalo-Ropponen: Ensi vuoden budjetissa luodaan vahva silta tulevaisuuteen
7.10.2020 13:52:39 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- Tulevan vuoden budjetissa hallitus rakentaa vahvaa siltaa tulevaisuuteen, sanoo kansanedustaja Merja Mäkisalo-Ropponen (sd).
Eduskunta keskusteli keskiviikkona hallituksen budjettiesityksestä. Ensi vuoden budjetissa ja siihen liittyvissä lakiesityksissä vahvistetaan kuntien ja järjestöjen toimintaedellytyksiä, vahvistetaan osaamista oppivelvollisuuden pidentämisellä ja esimerkiksi perustetaan vanhusasianvaltuutetun virka ja toimisto.
Ensi vuonna peruspalveluiden valtionosuuksiin tehdään 300 miljoonan euron korotus ja yhteisöveron jako-osuuteen tehdään 10% määräaikainen korotus, mikä merkitsee kunnille noin 550 miljoonaa euron lisätuloa. Samoin koronaan liittyvät testausmenot korvataan kunnille ja sairaanhoitopiireille täysimääräisesti valtion toimesta.
Järjestöt tekevät meillä arvokasta työtä muun muassa lasten, nuorten, vammaisten, päihde- ja mielenterveysongelmaisten sekä pitkäaikaistyöttömien parissa. Koronaepidemian aikana järjestöjen ketteryys ja joustava toiminta on mahdollistanut avun niillekin, jotka olisivat muutoin jääneet palveluiden ulkopuolelle. Hallitus kompensoi ensi vuoden budjetissaan järjestöille rahapelituottojen alenemisen vuoksi uhanneen tulomenetyksen.
Oppivelvollisuuden ulottaminen toiselle asteelle on merkittävin koulutuspoliittinen teko vuosikymmeniin. Uudistus vahvistaa osaamisemme perustaa, nuorten työmarkkina-asemaa ja torjuu syrjäytymistä ja pitkässä juoksussa sen on myös arvioitu vähintään maksavan itsensä takaisin.
- Oppivelvollisuuden pidentäminen on 2020-luvun peruskoulu-uudistus, Mäkisalo-Ropponen muistuttaa.
Vanhusasiavaltuutetun tehtävänä on vahvistaa vanhusväestön asemaa, edistää ikäihmisten kuulemista heitä koskevassa päätöksenteossa ja puuttua esille tuleviin epäkohtiin. Valtuutettu toimii yhteistyössä muiden viranomaisten, asiantuntijoiden ja järjestöjen kanssa.
- Viisas hallitus tekee sekä pikaisesti vaikuttavia että myös pidemmän aikavälin toimenpiteitä. Nyt on ensiarvoisen tärkeää, että epidemian aikana pidämme kaikki mukana sekä luomme jo vahvasti siltaa tulevaisuuteen, Mäkisalo-Ropponen päättää.
Yhteyshenkilöt
Merja Mäkisalo-RopponenKansanedustaja
Puh:050 357 9090Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Piritta Rantanen: Onko kokoomuksella ja perussuomalaisilla arkipyhien poistossa yhteinen sävel?24.6.2026 17:55:22 EEST | Tiedote
– Perussuomalaisten puoluesihteeri ilmoitti eilen puolueen olevan valmis kannattamaan työntekijöiden arkipyhien poistoa, vaikka he ovat valtiovarainministeri Purraa myöten tähän asti linjanneet toisin. Myös kokoomuksen puoluesihteeri kommentoi arkipyhien poistoa todeten, että ”kyllä varmaan voidaan arvioida, onko muutamia, joita voisi”. Alkaa kuulostaa siltä, että jos Orpon–Purran hallitus saa ensi vaaleissa jatkokauden, suomalaiselle työntekijälle on luvassa entistä kylmempää kyytiä, varoittaa SDP:n kansanedustaja Piritta Rantanen.
SDP:n Tuppurainen ja Vasemmistoliiton Honkasalo: Hyväksyykö pääministeri Orpo, että hänen hallituksensa neuvottelee terroristijärjestö Talebanin kanssa?24.6.2026 17:26:50 EEST | Tiedote
Suomi on osallistunut EU:n eilisiin neuvotteluihin Afganistanin terroristiseksi luokitellun Taleban-hallinnon kanssa. Sisäministeri Rantanen (ps.) kertoi aamulla X-päivityksessään Suomea edustaneiden virkamiesten olleen mukana tapaamisessa. – Onko pääministeri Orpo tietoinen siitä, että Suomi käy neuvotteluja terroristien kanssa, kysyvät ulkoasiainvaliokunnan jäsenet Tytti Tuppurainen (sd.) ja Veronika Honkasalo (vas.).
SDP:n Harakka: Viisi konkreettista keinoa, joilla tekoäly voi parantaa palveluita ja tuottavuutta24.6.2026 11:52:24 EEST | Tiedote
Viisaasti käyttöön otettu tekoäly voi parantaa julkisia palveluita merkittävästi, sanoo kansanedustaja, SDP:n digi-, tekoäly- ja datapoliittisen työryhmän puheenjohtaja Timo Harakka.
SDP:n Lauri Lyly: Hallituksen toimet ovat täysin riittämättömät työttömyyskriisin helpottamiseksi24.6.2026 11:05:17 EEST | Tiedote
Suomessa työttömyys jatkaa kasvuaan kaikissa ikäryhmissä. KEHA-keskuksen viimeisimmän työllisyyskatsauksen mukana työttömiä on yli 325 000, mikä on 6 prosenttia enemmän kuin vuotta aikaisemmin. Tilastokeskuksen uusimman tiedon mukaan työttömien määrä kasvoi suurimmilleen 2000-luvulla ja työllisyysaste jatkoi edelleen alenemistaan. Uusia avoimia työpaikkoja ilmoitettiin Työmarkkinatorille toukokuun aikana 33 900, mikä on 34 prosenttia vähemmän kuin vastaavaan aikaan edellisenä vuonna.
SDP:n Suhonen: Hallitus petti työllisyyslupauksensa nuorille24.6.2026 10:09:52 EEST | Tiedote
-Hallitus lupasi kehysriihessään nuorille 500 kesätyöpaikkaa valtion virastoissa, mutta tosiasiassa tämäkin lupaus näyttää olleen tyhjää puhetta, kuten koko hallituksen työllisyyspolitiikkakin, sanoa kansansanedustaja Timo Suhonen (sd).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
