SDP:n Mäkisalo-Ropponen: Entistä parempaa ennakointia kriisien varalta
24.1.2023 14:10:55 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Viime vuosien kriisit, kuten koronapandemia ja Venäjän hyökkäyssota Ukrainaan, ovat tuoneet esille ennakoinnin merkityksen ja sen, ettei Suomessa ole hyödynnetty ennakointitietoa riittävästi. Se ei ole ohjannut esimerkiksi varautumissuunnitelmien tekemistä.
Strategista ajattelua tulevaisuuden muutoksista tarvitaan enemmän. Uusi tulevaisuusselonteko vastaa juuri tähän.
- Jotta jokainen voi osallistua kansalaiskeskusteluun tulevaisuuden hyvästä yhteiskunnasta, tarvitaan tulevaisuuslukutaitoa. Se tulisi sisällyttää kaikkeen koulutukseen ja opiskeluun - siitä pitäisi tulla kansalaistaito. Meidän on tärkeää oppia kuvittelemaan erilaisia tulevaisuuksia ja nähdä mahdollisuuksia siellä, missä emme ole niitä ennen nähneet, kansanedustaja ja tulevaisuusvaliokunnan jäsen Merja Mäkisalo-Ropponen (sd.) sanoo.
Erityisesti ilmastonmuutoksen torjuminen korostuu entistä enemmän. Kestävää yhteiskuntaa edistetään tutkimustietoon perustuvalla päätöksenteolla ja kaikkien tahojen mukaan ottamisella ratkaisujen etsimiseen.
- Siirtymä on kuitenkin tehtävä oikeudenmukaisesti, sillä se on edellytys sille, että kansalaiset voivat hyväksyä toimenpiteet ja päätökset. Tärkeää on resilienssin vahvistaminen ja tunne siitä, että olemme yhdessä ja yhtenäinen kansakunta, Mäkisalo-Ropponen painottaa.
- Toisaalta olemme osa globaalia maailmaa ja esimerkiksi ilmaston lämpenemisen hidastamisen toimenpiteissä Suomen on oltava edelläkävijä ja tiennäyttäjä.
Yhteyshenkilöt
Merja Mäkisalo-RopponenKansanedustaja, Eduskunnan terveyden ja hyvinvoinnin edistämisen ryhmän puheenjohtaja
Puh:050 357 9090Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Harakka: Pääministerin piipitys ei tainnut säikäyttää Googlea11.10.2026 10:07:00 EEST | Tiedote
Hallituksen tehtävänä on varmistaa, että Suomen lainsäädäntö pysyy isojen datakeskushankkeiden perässä. Googlen hakkuut Muhoksella ja Kajaanissa osoittavat, että näin ei nyt ole. Pääministeri Orpo murehti eilen Ykkösaamussa, että Googlen hakkuut olivat ”kylmä suihku”.
SDP:n Saku Nikkanen: Tyttöjen pitää saada elää turvassa11.10.2026 09:16:52 EEST | Tiedote
SDP Saku Nikkanen nostaa tyttöjen päivänä esiin lapsiin kohdistuvan seksuaalirikollisuuden ja vaatii, että rangaistukset vastaavat tekojen vakavuutta. Tyttöjen pitää saada elää turvassa.
SDP:n Kvarnström: Suuryrityksillekin on oltava seurauksia lain rikkomisesta10.10.2026 16:11:32 EEST | Tiedote
Google on tehnyt laajoja maanrakennus- ja hakkuutöitä ilman lain edellyttämiä ympäristövaikutusten arviointeja. Tapaus on vakava, eikä sitä voi sivuuttaa olankohautuksella muistuttaa SDP:n kansanedustaja ja ympäristövaliokunnan jäsen Johan Kvarnström. Hän myös yhtyy SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin vaatimukseen saada Googlen johto eduskunnan kuultavaksi.
SDP:n Räsänen: Pääministerin haparointi osoittaa, ettei taikuri itsekään tiedä miten aikoo 2 miljardin tempun tehdä10.10.2026 12:19:12 EEST | Tiedote
Pääministeri Orpon takeltelu Ylen Ykkösaamussa osoitti, ettei kokoomus itsekään tiedä miten se todellisuudessa aikoo saada lupaamansa 2 miljardin säästöt eläkkeistä ensi vaalikauden aikana.
SDP:n Räsänen: Orpon on vihdoin kerrottava, mitä kokoomuksen kahden miljardin eläkeimuri todella tarkoittaa10.10.2026 08:49:28 EEST | Tiedote
Kokoomus on ilmoittanut, että ensi vaalikaudella eläkejärjestelmästä säästetään 2 miljardia euroa koskematta maksussa oleviin eläkkeisiin. Keskeiseksi keinoksi pääministeri Orpo mainitsi viikko sitten eläkeiän nopeamman nostamisen, mutta tällä viikolla hän kuitenkin totesi, että valtiovarainministeriön ehdotus eläkeiän nostosta ei ole realistinen. Pääministeri onkin saanut reilussa viikossa aikaan todellisen eläkesekoilun.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
