SDP:n Mäkisalo-Ropponen: Hoitajien ammattitaito tuo ikäihmisten hoitoon inhimillisyyttä ja säästää yhteiskunnan kustannuksia
8.3.2020 08:08:30 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

MTV-uutiset uutisoi perjantaina 6.3., että joka kolmas hoivakotiin tilattu ambulanssi on turha. Nämä turhat ajot aiheuttavat 400 000 euron kustannukset vuodessa.
Sairaanhoitajaliitto on tuonut samaa huolta esille jo pidemmän aikaa. Henkilöstömitoituskeskustelun yhteydessä on puhuttu liian vähän henkilökunnan osaamisesta ja ammattitaidosta. Ikäihmisten hoitoon ja hoivaan tarvitaan moniammatillinen ja koulutettu henkilökunta. Tämä tarkoittaa myös riittävästä sairaanhoitajien määrästä huolehtimisesta.
- Julkisessa keskustelussa usein unohtuu, että esimerkiksi muistisairaiden laadukas hoito vaatii vankkaa osaamista ja ammattitaitoa. Olen Muistiliiton puheenjohtajana huolissani siitä, että sairaanhoitajia ja muistityön osaajia on ikäihmisten hoidossa liian vähän. Edelleen kuulen puhuttavan siitä, että tärkeintä on käsiparien määrä. Mielestäni käsiparien määrästä puhuminen on ammattilaisia aliarvioivaa. Käsiparit eivät yksin takaa laadukasta hoitoa. Laadukkaaseen hoitoon vaaditaan aivoja ja sydäntä, Mäkisalo-Ropponen toteaa.
- Muistisairaan henkilön kokonaistilanteen arvioiminen vaatii riittävän laaja-alaista koulutusta eli usein sairaanhoitajan ammattitaitoa. Esimerkiksi muistisairaan ollessa aggressiivinen tai levoton, ryhdytään liian usein käyttämään rajoittavia toimenpiteitä ja rauhoittavia lääkkeitä ilman, että mietitään mistä käyttäytyminen johtuu. Usein taustalta löytyy pois hoidettava syy, mutta syyn selvittäminen vaatii vankkaa ammattitaitoa. Rajoittavat toimenpiteet heikentävät elämänlaatua ja rauhoittava lääkitys voi tehdä muistisairaasta vuodepotilaan. Myös kivun tunnistaminen ja hoitaminen vaatii erityisosaamista, Mäkisalo-Ropponen muistuttaa.
- Osaamisen puutteet ja jatkuvasti vaihtuva henkilökunta aiheuttavat myös sen, ettei ikäihmisen tilannetta osata arvioida ja hoitaa, ja siksi liian helposti tilataan ambulanssi ja viedään päivystykseen. Usein tämä on turhaa, epäinhimillistä ja yhteiskunnalle kallista, Mäkisalo-Ropponen toteaa.
- Toivottavasti henkilöstömitoituksen rinnalla lopultakin ryhdytään puhumaan myös siitä, että vanhusten hoidossa on oltava riittävä määrä koulutettua henkilökuntaa ja myös sairaanhoitajia, Mäkisalo-Ropponen päättää.
Yhteyshenkilöt
Merja Mäkisalo-RopponenKansanedustaja
Puh:050 357 9090Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Tuppurainen: STT:n oikaisu on riittämätön7.2.2026 15:36:30 EET | Tiedote
STT päätyi myöhään perjantai-iltana oikaisemaan Tytti Tuppuraista koskevaa uutistaan saatuaan 1.2. tarkkaan yksilöidyn oikaisupyynnön. Oikaisun ulkopuolelle jäi kuitenkin yhä useita ilmeisen virheellisiä väitteitä, jotka on kumottu lukuisten ihmisten toimesta.
SDP:n Joona Räsänen: Hienoa, että kokoomus myöntää asia kerrallaan, että talouspolitiikkaa voi tehdä reilummin SDP:n viitoittamalla tiellä6.2.2026 14:51:12 EET | Tiedote
”Kokoomus näyttää vihdoin avanneen SDP:n vaihtoehtoehtobudjetin, ja löytää sieltä ideoita kasvun käynnistämiseksi. SDP:n esittämä kotitalousvähennyksen korotus ja yritysten rahoitusten helpotus on nyt otettu osaksi pääministeripuolueen keinovalikoimaa”, SDP:n Joona Räsänen iloitsee.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Hankintalain muutokset vievät kunnilta rahat ja päätösvallan6.2.2026 14:34:15 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Eveliina Heinäluoma pitää valitettavana, että hallitus tuo eduskunnalle paljon kritiikkiä saaneen hankintalain muutoksen. Esitys annettiin torstaina 5.2. sen jälkeen, kun se oli kertaalleen vedetty pois valtioneuvostosta kuntien itsehallintoon liittyvien ongelmien vuoksi.
SDP:n Malm: Orpo-Purran linja on vaatia oppositiolta omia ehdotuksia ja viitata niille kintaalla, kunnes hätä iskee6.2.2026 12:09:41 EET | Tiedote
SDP on pyrkinyt evästämään hallitusta oppositiosta käsin, mutta tähän asti Orpo-Purran hallitus on viitannut kintaalla keinoillemme. Olemme seuranneet kolme vuotta hallituksen vastuutonta ja epäoikeudenmukaista talouspolitiikkaa - säästötoimien kohteena ovat olleet pieni- ja keskituloiset. Nyt hallitus on vihdoin avannut silmänsä ja tajunnut, että toimia on tehtävä ja enää vaihtoehdoksi ei kelpaa pelkkä kurittaminen, muistuttaa kansanedustaja Niina Malm.
SDP:n Juha Viitala: Hallituksen pelottelu- ja leikkauslinja tukahdutti kotimaisen kysynnän ja pahensi työttömyyttä6.2.2026 08:48:00 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Juha Viitalan mukaan hallituksen omat puheet ja teot ovat yhtenä syynä kotimaisen kysynnän heikkoudelle. Viitalan mukaan hallitus on toistanut kriisipuhetta ja samaan aikaan tehnyt rajuja leikkauksia sosiaaliturvaan sekä työelämän epävarmuutta lisääviä heikennyksiä. Tämän seurauksena kotitaloudet ovat alkaneet säästää, kulutus alkaa hyytyä ja kotimainen kysyntä sakkaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

