SDP:n Mäkisalo-Ropponen: Hyviä avauksia hoitotyön henkilöstön saatavuuden varmistamiseksi
14.1.2022 14:53:24 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

-Nyt ollaan oikealla tiellä, sillä näiden esitysten kautta saadaan sote-alan veto- ja pitovoimaa parannettua, sanoo kansanedustaja Merja Mäkisalo-Ropponen (sd). Sosiaali- ja terveysministeriön asettama poikkihallinnollinen työryhmä esitteli tänään ensimmäiset ehdotukset sosiaali- ja terveydenhuollon henkilöstön riittävyyden ja saatavuuden turvaamiseksi.
Ehdotuksissa painotetaan koulutuksen kehittämistä tutkimustietoon pohjautuen, osaamisen ja urakehitysmahdollisuuksien parantamista ja työhyvinvoinnin sekä työsuojelun kehittämistä. Lisäksi työryhmä painottaa työnjaon sujuvoittamista niin että työntekijöillä on entistä paremmat mahdollisuudet keskittyä omaan ydinosaamiseensa.
-Toimet ovat oikein hyvä alku, mutta edelleen tarvitsemme lisätoimia hoitotyön houkuttelevuuden ja arvostuksen vahvistamiseksi. Olen tehnyt sote-henkilöstön urakehitysmahdollisuuksien parantamisesta, osaamisen johtamisesta, erikoistumiskoulutusten järjestämisestä, työjaon uudistamisesta ja työhyvinvoinnin kehittämisohjelmaa tarpeellisuudesta useita kirjallisia kysymyksiä ja aloitteita ja hyvä, että ne on nyt huomioitu, Mäkisalo-Ropponen jatkaa.
Työmotivaation kannalta on erittäin tärkeää, että jokainen voi kehittyä ja lisätä asiantuntemustaan omassa työssään. Ammattilaisten on saatava tehdä sitä työtä, mihin heidät on koulutettu. Esimerkiksi vanhustyössä vallalla oleva malli: kaikki tekee kaikkea, ei motivoi. Tätä tukemaan tarvitaan myös kouluttautumista ja pätevöitymistä tukeva palkkausmalli.
-Myös johtamiseen tulee kiinnittää enemmän huomiota. Hoitotyön ja sosiaalityön johtajia tarvitaan lääketieteen johtamisen rinnalle myös organisaation ylimpään johtoon. Lisäksi lähijohtajien mahdollisuudet viedä organisaation näyttöön perustuvia toimintamalleja ja huolehtia henkilöstön hyvinvoinnista edellyttää, että lähijohtajalla on mahdollisuutta tuntea työntekijänsä riittävän hyvin, Mäkisalo-Ropponen painottaa.
Yhteyshenkilöt
Merja Mäkisalo-RopponenKansanedustaja
Puh:050 357 9090Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Tuppurainen: Orpon väite siitä, että talous kasvaisi nyt Suomessa ensimmäistä kertaa 20 vuoteen, ei pidä paikkaansa11.10.2026 12:57:36 EEST | Tiedote
Pääministeri Orpo väitti eilen Ylen Ykkösaamussa, että Suomen talous olisi nyt kasvussa ensimmäisen kerran sitten vuoden 2008. Väite ei pidä paikkaansa. Vuosien 2008–2025 välillä Suomen talous kasvoi 12 vuotena, muistuttaa SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja, kansanedustaja Tytti Tuppurainen.
SDP:n Harakka: Pääministerin piipitys ei tainnut säikäyttää Googlea11.10.2026 10:07:00 EEST | Tiedote
Hallituksen tehtävänä on varmistaa, että Suomen lainsäädäntö pysyy isojen datakeskushankkeiden perässä. Googlen hakkuut Muhoksella ja Kajaanissa osoittavat, että näin ei nyt ole. Pääministeri Orpo murehti eilen Ykkösaamussa, että Googlen hakkuut olivat ”kylmä suihku”.
SDP:n Saku Nikkanen: Tyttöjen pitää saada elää turvassa11.10.2026 09:16:52 EEST | Tiedote
SDP Saku Nikkanen nostaa tyttöjen päivänä esiin lapsiin kohdistuvan seksuaalirikollisuuden ja vaatii, että rangaistukset vastaavat tekojen vakavuutta. Tyttöjen pitää saada elää turvassa.
SDP:n Kvarnström: Suuryrityksillekin on oltava seurauksia lain rikkomisesta10.10.2026 16:11:32 EEST | Tiedote
Google on tehnyt laajoja maanrakennus- ja hakkuutöitä ilman lain edellyttämiä ympäristövaikutusten arviointeja. Tapaus on vakava, eikä sitä voi sivuuttaa olankohautuksella muistuttaa SDP:n kansanedustaja ja ympäristövaliokunnan jäsen Johan Kvarnström. Hän myös yhtyy SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin vaatimukseen saada Googlen johto eduskunnan kuultavaksi.
SDP:n Räsänen: Pääministerin haparointi osoittaa, ettei taikuri itsekään tiedä miten aikoo 2 miljardin tempun tehdä10.10.2026 12:19:12 EEST | Tiedote
Pääministeri Orpon takeltelu Ylen Ykkösaamussa osoitti, ettei kokoomus itsekään tiedä miten se todellisuudessa aikoo saada lupaamansa 2 miljardin säästöt eläkkeistä ensi vaalikauden aikana.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
