SDP:n Mäkisalo-Ropponen: Korona on korostanut kulttuurin merkitystä yhteiskunnassa
18.4.2021 12:27:54 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Kulttuuri- ja taidealan toimintaedellytyksille korona on ollut melkoinen isku. Suuri osa alasta on parhaillaankin suljettuna. Samaan aikaan kulttuurialalla on huolenaiheena kulttuuribudjettiin suunnitellut leikkaukset Veikkauksen tuottojen laskun takia. Ala tarvitsee edelleen myös suoria koronatukia selviytyäkseen pahimman yli. Kulttuurin merkitys on syytä huomioida kehysriihessä.
- Korona on ollut erityisen haastavaa aikaa kulttuurialalle. Samalla kuitenkin se on korostanut kulttuurin merkitystä yhteiskunnassa, kun sen kokeminen on typistynyt minimiin. Erityisesti kulttuurin ja taiteen hyvinvointivaikutukset ymmärretään entistä paremmin. Kulttuurin ja taiteen tuleekin olla merkittävässä roolissa, kun laaditaan yhteiskunnan koronasta toipumissuunnitelmaa, sanoo SDP:n kansanedustaja ja kansallisen kulttuurihyvinvointipoolin puheenjohtaja Merja Mäkisalo-Ropponen.
Kulttuurin merkitys näkyy myös Kulttuuri- ja taidealan keskusjärjestön KULTA ry:n kyselyssä. Kansanedustajille ja kulttuurijärjestöjen johtajille suunnatussa kyselystä tulee ilmi, ettäkulttuurialan merkitys periaatteessa ymmärretään ja kulttuurisia oikeuksia pidetään tärkeinä.
Kulttuurin ja taiteen vaikutukset terveyteen, hyvinvointiin ja oppimiseen näkyvät myös kuntapolitiikassa. Kulttuurihyvinvointi teemana on vahvistunut osana sosiaali- ja terveyspolitiikkaa ja hyvinvoinnin ja terveyden edistämistä. Myös taiteen perusopetus ja kulttuurikasvatussuunnitelmat ovat vahvistuneet osana koulutuspolitiikkaa. Nyt onkin tärkeää ymmärtää joka tasolla, että taidetta ja kulttuuria tarvitaan myös koronan aiheuttamien hyvinvointivajeiden korjaamiseen yhteiskunnassa. Kunnissa suhtautuminen kulttuuriin vaihtelee kuitenkin eri kuntien kesken paljon.
- Kuntien väliset erot ovat todella suuret rahoituksen suhteen, eikä kunnissa aina ymmärretä, että kulttuuri on myös tuloerä. 40 % matkailijoista tulee kuntaan kulttuurin ”perässä” ja kulttuuri on muutenkin kunnille merkittävä vetovoimatekijä. Kulttuuri on myös merkittävä työllistäjä, kulttuuriammateissa työskentelee 135 000 henkilöä ja kulttuurin ja luovien alojen avulla Suomeen voidaan luoda lyhyellä aikavälillä yli 10 000 työpaikkaa, Mäkisalo-Ropponen jatkaa.
- Kulttuuriala saa äänensä entistä paremmin kuuluviin yhteiskunnallisessa keskustelussa, mutta kulttuuripolitiikan painoarvo ei edelleenkään vastaa kulttuurin yhteiskunnallista merkitystä. Kulttuurin näkyvyyttä sivistyspoliittisessa keskustelussa tulee edelleen parantaa, kuten myös luovien alojen merkityksen tunnistamista Suomen talouskasvulle ja alueiden elinvoimalle. Myös kulttuurin roolia osana yhteiskunnallisten ongelmien ratkaisua olisi syytä kasvattaa, päättää Mäkisalo-Ropponen
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kansallisen kulttuurihyvinvointipoolin puheenjohtaja
Merja Mäkisalo-RopponenKansanedustaja
Puh:050 357 9090Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Saku Nikkanen: Ceutan tilanne on saatava pian hallintaan31.7.2026 14:26:05 EEST | Tiedote
SDP:n hallintovaliokunnan jäsen Saku Nikkanen vaatii Ceutan tilanteen nopeaa hallintaan saamista.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Näkyyhän hallituksen tuore huolestuminen kielitaidosta syksyn riihipäätöksissä?31.7.2026 13:39:14 EEST | Tiedote
SDP:n hallintovaliokuntaryhmän vastaava Eveliina Heinäluoma pitää hyvänä, että myös hallituksessa on vihdoin havahduttu pohtimaan kaupunkien haasteita eriytymiskehityksen torjunnassa. Hallituksen aiemmat päätökset ovat vähentäneet kaupunkien mahdollisuuksia järjestää esimerkiksi maahanmuuttajien kielikoulutusta.
SDP:n Piritta Rantanen: Hallitus keksi vaarallisen purkkapaikan lannoitepulaan29.7.2026 13:19:57 EEST | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja ja SDP:n maa- ja metsätalousvaliokuntaryhmän vastaava Piritta Rantanen pitää ministeri Sari Essayahin ja hallituksen päätöstä nostaa lannoitteiden kadmiumrajaa riskialttiina uhkapelinä.
SDP:n Kimmo Kiljunen: Jos minulta kysytään, eläkkeiden nosto, ei leikkaukset, helpottaisi valtiontaloutta28.7.2026 11:06:19 EEST | Tiedote
Valtionvarainministeri Riikka Purra ehdottaa luopumista automaattisista eläkeindeksien korotuksista. Se tarkoittaa eläkkeiden leikkaamista. Miksi ainoana tulonsaajaryhmänä eläkeläisiä halutaan poliittisin päätöksin köyhdyttää. Kyse on pienituloisista ihmisistä. Mediaanieläke Suomessa on vain 1 850 euroa kuukaudessa. Lähes kolmasosa eläkkeensaajista saa alle köyhyysrajan eli alle 1 500 euroa. Purran ehdotus on myös järjetön, jos kyse on valtiontalouden sopeuttamistarpeista. Näen, että eläkeindeksien jäädyttäminen ei auta julkisen talouden tasapainottamisessa, koska valtio ja kunnat eivät maksa työeläkkeitä. Ne maksetaan eläkerahastoista, jotka ovat sijoittaneet yli 280 miljardin euron eläkevarat pääosin ulkomaille. Eläketurvakeskuksen laskelman mukaan vuoden mittainen indeksijäädytys vähentäisi eläkemenoja miljardi euroa. Tämä säästö ei kuitenkaan helpota valtiotalouden alijäämää. Se vain kiihdyttäisi eläkerahastojen kasvua. Sen sijaan indeksijäädytys aiheuttaisi 400 miljoonan euron väh
SDP:n Johannes Koskisen käyttämä ryhmäpuheenvuoro Garden Helsinki - keskustelussa21.7.2026 12:33:17 EEST | Tiedote
Ryhmäpuheenvuoro 21.7.2026, puhuttu muoto pitää Arvoisa puhemies On poikkeuksellista, että eduskunta joudutaan kutsumaan koolle keskellä kesää. Me sosialidemokraatit jaamme käsityksen siitä, että nyt on kyse vakavista kysymyksistä ja pidämme eduskunnan koolle kutsumista oikeana ratkaisuna. Kiitän hallitusta siitä, että se on tuonut eduskuntaan tämän tiedonannon koskien Garden Helsinki -hankkeeseen liittyvää päätöksentekoa ja osin myös tehokkaasti katunut. Tiedonannon antaminen kävi välttämättömäksi monien asiaan liittyvien epäselvyyksien vuoksi. Pitkin kesää on tippunut julkisuuteen kiusallista uutta tietoa Garden Helsinki -hankkeesta, miten sitä on viety eteenpäin poliittisessa koneistossa ja miten sille on poliittisten suhteiden avulla lobattu julkista rahoitusta. Tai junailtu ja runtattu, kuten hankkeen puuhamiehet itse ovat asiaa kuvanneet. Oikeuskansleri on lähettänyt asiaa koskien pääministerille selvityspyynnön esittäen siinä joukon erittäin tärkeitä kysymyksiä. Näihin kysymyksi
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
