SDP EDUSKUNTA

SDP:n Mäkisalo-Ropponen: Laadukas diabeteshoito on huomioitava sote-uudistuksessa

14.11.2020 09:19:12 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander

Kansanedustaja Merja Mäkisalo-Ropponen (sd.) peräänkuuluttaa diabeteshoidon kehittämisen tärkeyttä sote-uudistuksen yhteydessä. Mäkisalo-Ropposen mukaan diabeteksen hoitoa pitää yhdenvertaistaa siten, että laadukasta hoitoa voidaan tarjota kaikilla sote-palveluiden tasoilla ja kaikkialla Suomessa.

- Sote-uudistus tarjoaa paljon mahdollisuuksia diabeetikkojen palveluiden kehittämiselle sekä kotikunnissa että valtakunnan tasolla. Eräs vaihtoehto olisi perustaa erityisesti vaativaa hoitoa tarvitsevan diabeteksen hoitoon keskittyviä monialaisia osaamiskeskuksia ja -verkostoja sote-maakuntien eli hyvinvointialueiden tasolle. Diabeteshoidon osaamiseen ja kehittämiseen erikoistuva palveluverkko sopisi hyvin yhteen hallituksen sote-mallin kanssa ja vahvistaisi myös alueiden tasa-arvoa, Mäkisalo-Ropponen esittää.

Diabetes on kansansairaus. Nykytiedon valossa diabetesta sairastaa noin puoli miljoonaa suomalaista. Heistä tyypin 1 diabeetikkoja on noin 50 000 kun taas tyypin 2 diabeetikkoja on 400 000. Lisäksi jopa 100 000 suomalaisen arvioidaan sairastavan diagnosoimatonta tyypin 2 diabetesta.

- Kyseessä on merkittävä sairaus myös meillä Suomessa, ja siksi laadukkaan oireiden hoidon ohella pitää vahvistaa ja kehittää ennaltaehkäisevää hoitoa valtakunnan tasolla. Isossa osassa tässä on se, että saamme entistä suuremman osan ihmisiä tietoiseksi sairauden riskitekijöistä ja hakeutumaan mahdollisimman aikaisin hoitoon, jotta hyvä hoitotasapaino saadaan muodostettua, Mäkisalo-Ropponen linjaa.

Tänään 14.11. vietetään maailman diabetespäivää. Mäkisalo-Ropposelle aihepiiri on henkilökohtaisesti tärkeä.

- Diabetes on vahvasti läsnä minunkin perheessäni. Tiedän hyvin, miten valtaisa merkitys hyvällä hoidolla on - erityisesti, kun sairaus koskettaa lasta. Tällöin koko perhe tulee kohdata kokonaisvaltaisesti. Diabetes ei katso ikää ja yhtälailla diabeetikkojen palvelutarpeet vaihtelevat, joten erityisen tärkeää on luottamuksellinen hoitosuhde oman diabeteshoitajan ja -lääkärin kanssa. Sote-uudistus ja kehittyvä hoitoteknologia antavat hyvän pohjan vahvistaa laadukasta ja ennen kaikkea yksilöllistä diabeteshoitoa.

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Lataa

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Eveliina Heinäluoma: Orpon hallitus lyö hanskat tiskiin pitkäaikaisasunnottomuuden edessä29.9.2026 16:04:33 EEST | Tiedote

Orpon hallituksen pitkäaikaisasunnottomuuden poistamiseen tähtäävä ohjelma päättyy tämän vuoden lopussa, vaikka pitkäaikaisasunnottomuus on hallituskauden aikana kääntynyt selvään kasvuun. – Hallitus lupasi poistaa pitkäaikaisasunnottomuuden vuoteen 2027 mennessä. Nyt ohjelma päättyy, mutta tilanne on jopa pahentunut. Hallitus ei voi kuitata tätä sillä, että ohjelma vain päättyy suunnitelman mukaisesti. Jos tavoite ei ole toteutunut, tarvitaan lisää toimia, ei luovuttamista, vaatii SDP:n kansanedustaja Eveliina Heinäluoma.

SDP:n Karlsson: Kansalaisyhteiskunnan rahoitukselle tarvitaan selvemmät pelisäännöt29.9.2026 15:09:11 EEST | Tiedote

SDP:n Demokratia ja kansalaisyhteiskunta -työryhmän puheenjohtaja, kansanedustaja Anette Karlsson vaatii kansalaisyhteiskunnan rahoitukselle nykyistä selvempiä ja pitkäjänteisempiä pelisääntöjä. Karlssonin mukaan oikeuskanslerin tuore ratkaisu STEA-avustusten linjauksista osoittaa, että kysymys ei koske vain järjestöjen rahoituksen määrää vaan myös hyvää hallintoa, yhdenvertaisuutta ja kansalaisyhteiskunnan riippumattomuutta.

SDP:n Hanna Laine-Nousimaa: Rydman sanoo, ettei teknologia korvaa hoitajia – hallitus leikkaa silti lähes 800 työntekijän verran29.9.2026 13:01:24 EEST | Tiedote

SDP:n kansanedustaja Hanna Laine-Nousimaa pitää hallituksen vanhuspalveluihin tuomaa teknologialinjaa nurinkurisena. Hallitus tuo eduskuntaan täydentävän esityksen, jolla teknologian käytön sääntelyä täsmennetään, mutta samaan aikaan vuoden 2027 hyvinvointialueiden rahoitukseen on jo leivottu yli 50 miljoonan euron vähennys. Säästö perustuu siihen, että teknologian oletetaan vähentävän henkilöstön tarvetta ja korvaavan osan kotihoidon fyysisistä käynneistä etäkäynneillä.

SDP:n Saku Nikkanen: On myös Orpon hallituksen tehtävä vaatia datakeskuksilta29.9.2026 10:07:46 EEST | Tiedote

Viime aikoina datakeskuksista on uutisoitu ja puhuttu paljon. Suomalaisissa datakeskukset ovat herättäneet ristiriitaisia ajatuksia. Investointeihin liitettyjä positiivisia talous- ja työllisyysvaikutuksia on odotettu, mutta samalla on herännyt huolta datakeskusten muista vaikutuksista. Datakeskustyömailla on myös havaittu työehtojen polkemista ja työperäistä hyväksikäyttöä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye