SDP:n Mäkisalo-Ropponen: Minne katosivat diabeteshoitajat - Ilman motivoituneita osaajia ei sote-uudistus voi onnistua

Tulevissa hyvinvointialuevaaleissa valitaan päättäjät, joilla on valtaa vaikuttaa myös diabeteksen hoitoon. Diabeteksen hoidossa potilaan, diabeteshoitajan ja diabeteslääkärin saumaton yhteistyö on välttämätöntä. Jokainen ymmärtää, että hyvässä hoidossa oleva diabetes on sekä asiakkaan että terveydenhuollon rahoittajan etu.
Kannan huolta diabeteshoitajien lisäksi myös muista erikoisosaajista, kuten reumahoitajista ja muistihoitajista. Sairaanhoitajien peruskoulutuksen jälkeinen erikoistumiskoulutus on saatava nopeasti kuntoon, sillä sote-uudistus ei voi onnistua ilman näitä erityisosaajia. Sairaanhoitajien peruskoulutus ei anna riittävää valmiuksia toimia esimerkiksi diabetes- reuma- tai muistihoitajana.
Valtakunnallisesti määritellyt osaamistavoitteet ja riittävän laaja, vähintään 30 opintopisteen erikoistumiskoulutus takaavat laadukkaan osaamisen ympäri maata. Näissä erityistehtävissä eivät lyhyet kurssit riitä, vaan koulutuksessa on oltava mahdollisuus erikoistumiseen. ”Kaikki tekevät kaikkea”- toimintatapa ei palvele asiakkaita ja heidän hyvää hoitoaan. Tämä on myös työntekijöiden urakehityksen ja samalla työmotivaation kannalta erittäin tärkeää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Merja Mäkisalo-RopponenKansanedustaja
Puh:050 357 9090Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Tuppurainen: Hallituksen on kannettava vastuunsa talouspolitiikan epäonnistumisesta ja toimittava jo tällä vaalikaudella18.1.2026 16:26:53 EET | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen reagoi pääministeri Petteri Orpon pääministerin kyselytunnilla esittämiin arvioihin ja katsoo, että hallituksen on viimein tunnustettava talouspolitiikkansa ongelmat ja ryhdyttävä korjaaviin toimiin jo kuluvalla vaalikaudella.
SDP:n Johannes Koskinen: Ulko- ja turvallisuuspoliittinen selonteko on päivitettävä – Euroopan on vastattava uhkailuun yhtenäisesti18.1.2026 16:02:20 EET | Tiedote
Koskinen näkee ulkopoliittisen tilanteen vakavana ja vaatii pääministeri Orpolta nopeita toimia, kuten pääministerin kyselytunnilla keskusteltiin.
Riksdagsledamot Ville Skinnari (SDP): De nordiska länderna måste stärka sin egen handlingsförmåga i den arktiska omvandlingen18.1.2026 14:55:03 EET | Pressmeddelande
De nordiska ländernas verksamhetsmiljön i det arktiska området har utsatts för en omvälvning och ett tryck utan motstycke, säger riksdagsledamot Ville Skinnari (SDP).
SDP:n Skinnari: Pohjoismaiden on vahvistettava omaa toimintakykyä arktisessa murroksessa18.1.2026 13:42:03 EET | Tiedote
Pohjoismaiden toimintaympäristö arktisella alueella on joutunut ennennäkemättömän murroksen ja paineen alle, sanoo kansanedustaja Ville Skinnari (sd.).
Kvarnström (SDP): Fler visstidsanställningar ökar inte det förtroende som nu behövs - tvärtom, skapar prekarisering16.1.2026 10:02:14 EET | Pressmeddelande
Riksdagsledamoten Johan Kvarnström (SDP) kritiserar regeringens förslag om att underlätta ingåendet av visstidsanställningar med motiveringen att det ökar osäkerheten och höjer risken för graviditetsdiskriminering. För att sänka företagens tröskel för att anställa stöder han den lösning som SDP har lyft fram, det vill säga en rekryteringsskattegottgörelse och en höjning av den nedre gränsen för mervärdesskatten.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
