SDP:n Mäkisalo-Ropponen: Päihdeasiakkaat eivät tule autetuksi pelkästään terveydenhuollon toimin

- Kaikista tehokkainta päihdetyötä on ehkäisevä päihdetyö. Hyvä ehkäisevä päihdetyö tukee yksilöitä erilaisissa elämänvaiheissa. Päihdehoito ja -kuntoutus tulee järjestää yksilöllisesti ja esimerkiksi lääkkeettömät hoitomuodot ja tarpeeksi pitkät hoito- ja kuntoutusajat ovat monelle tärkeitä. Kaikilla on oltava yhtäläiset oikeudet saada asianmukaista ja juuri heille sopivaa hoitoa. Tärkeää on myös huomioida selkeämmin läheisten oikeus apuun ja tukeen, Mäkisalo-Ropponen toteaa.
Hallituksen esityksen luonnoksen lausuntoaika päättyi 23.6.2022 ja esitys sai lukuisia lausuntoja, joissa vaadittiin asian korjaamista. Tätä vaativat erityisesti erilaiset sosiaalialan ja päihdetyön järjestöt, jotka olivat huolissaan sosiaalipalveluiden tulevaisuudesta osana kokonaisvaltaista päihdetyötä.
- Uudistuksen tavoitteet ovat hyviä, mutta tällaisenaan lakiesitys voi viedä asioita jopa huonompaan suuntaan, sillä pelkästään terveydenhuollon toimin päihdeasiakkaat eivät tule autetuksi. Päihdetyön painopiste siirtyisi myös hoitoon ja ennaltaehkäisy ja sosiaalinen tuki jäisivät sivuosaan. Luonnoksen mukaisena esitys ei myöskään riittävästi takaa monimuotoisten palveluiden saatavuutta, jatkaa Mäkisalo-Ropponen.
- Muun muassa Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry, A-klinikkasäätiö, Ensi- ja turvakoti ry sekä Sosiaalialan korkeakoulutettujen ammattiliitto Talentia vaativat lausunnoissaan sosiaalipalvelulain erityispalveluiden säilyttämistä nykyisellään järjestämisvastuun piirissä. Hallituksen tulee vielä korjata lakiesitystä saatujen lausuntojen perusteella ennen sen tuomista eduskuntaan, Mäkisalo-Ropponen vaatii.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Merja Mäkisalo-RopponenKansanedustaja, Eduskunnan terveyden ja hyvinvoinnin edistämisen ryhmän puheenjohtaja
Puh:050 357 9090Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Suhonen ihmettelee hallituksen kanttia – hallituksen kontti on täynnä lisää ruoskia!13.12.2025 12:30:00 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen Savo-Karjalan vaalipiiristä tyrmää Suomen hallituksen ajatuksenjuoksun ja logiikan. – Ei tainnut Suomen kansa arvata vaaliuurnilla keväällä 2023, mitä oli tulossa. Kesällä -23 syntyi hallitusohjelma ja Orpon–Purran hallitus, jonka ohjelma lupasi hyvää tulevaisuutta. Luvussa neljä ”Hyvinvointi syntyy työstä” oli vielä tulevaisuuteen uskova ja järjellinen otsikko. Jatkokirjaus ”Talouskasvua ja kilpailukykyä tukevat työmarkkinauudistukset” enteili myrskyä ja tummia pilviä suomalaisen työelämän ylle. Silloin jo moni meistä ymmärsi, miten tässä käy, johdattelee eduskunnan työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan jäsen Suhonen.
SDP:n Aki Lindén: Kokoomuksen on kannettava vastuunsa hyvinvointialueiden talousvaikeuksista13.12.2025 11:03:27 EET | Tiedote
– On aika vaatia Orpon hallitus vastuuseen hyvinvointialueiden taloudesta. Kokoomuksen julma politiikka, jossa rahaa riittää rikkaimpien veronalennuksiin ja yksityisten terveysjättien liiketoiminnan tukemiseen, on saatava loppumaan. Vastuu on pääministeripuolueella, paaluttaa SDP:n kansanedustaja, sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsen Aki Lindén.
Suuren valiokunnan sd-edustajat: Suomen MFF-kanta korostaa turvallisuutta luopumatta ilmastotavoitteista12.12.2025 15:32:49 EET | Tiedote
– EU:n seuraavan monivuotisen rahoituskehyskauden keskeisinä tavoitteina tulee olla talouskasvun ja työllisyyden vauhdittaminen, eurooppalaisen kilpailukyvyn kohentaminen ja turvallisuudestamme huolehtiminen, toteavat suuren valiokunnan sd-edustajat. – Muuttuneesta turvallisuustilanteesta johtuen EU:n itärajavaltioita on tuettava erillisellä EU-tukivälineellä.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Hyvän lainvalmistelun ja suotuisan suojelutason vaatimus koskee myös metsästyslakia12.12.2025 13:26:07 EET | Tiedote
Hyvä lainvalmistelu on edellytys sille, että kansallinen lainsäädäntö on EU-oikeuden mukaista ja turvaa lajien suotuisan suojelutason. Tätä tulee lakeja valmistelevien virkamiesten arvioida esimerkiksi antaessaan asetukset metsästyksestä ennen kuin metsästys voi alkaa, sanoo ympäristövaliokunnan jäsen, kansanedustaja Eveliina Heinäluoma.
SDP:n Lauri Lyly: Potkulaki on askel kohti tuntematonta11.12.2025 14:45:00 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja ja työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan varapuheenjohtaja Lauri Lyly arvostelee voimakkaasti hallituksen potkulakia, joka heikentää työntekijöiden irtisanomissuojaa ja luo lisää epävarmuutta työelämään. Sillä ei ole positiivisia vaikutuksia työllisyyteen tai julkiseen talouteen. Esitys ei myöskään selkeytä tilannetta vaan se lisää riitoja ja heikentää työmarkkinoiden tasa-arvoa, ja siksi laki on hylättävä, sanoo Lyly.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
