SDP:n Mäkisalo-Ropponen: Sosiaali- ja terveydenhuollon tilaa ei ratkaista ilman hoitohenkilökunnan työoloista huolehtimista
28.9.2022 16:30:00 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- On hienoa, että aiheesta keskustellaan eduskunnassa, vaikka onkin vähän absurdia, että välikysymyksen aiheesta tekee oikeisto-oppositio ja aloitteentekijänä kokoomus, joka on yleensä etsimässä sosiaali- ja terveydenhuollosta vain säästöjä, toisin kuin tämä hallitus, joka on nähnyt palveluihin ja ihmisten hyvinvointiin panostamisen erittäin tärkeänä. Viime kaudella Sipilän hallituksessa oli tavoitteena jopa heikentää mitoituksia vanhusten hoidossa, mutta onneksi tämä esitys ei mennyt läpi, Mäkisalo-Ropponen toteaa.
- On kuitenkin myös myönnettävä, että lisää toimia vielä tarvitaan ja varsinkin hoitajien tilanne vaatii pikaista korjaamista. On myös totta, että ilman hoitajapulan ratkaisemista monet hyvät tavoitteemme eivät toteudu käytännössä. On siis erittäin tärkeää, että panostaa alan veto- ja pitovoimaan, Mäkisalo-Ropponen jatkaa.
Mäkisalo-Ropponen korostaa, että hoitajien työoloihin ja työhyvinvointiin panostaminen on keskeistä. Hän pitää välttämättömänä myös, että hoitohenkilökunta otetaan mukaan oman työnsä ja palveluiden suunnitteluun. Lisäksi Mäkisalo-Ropponen näkee mahdollisuuksia vähentää kustannuksia ilman palveluista leikkaamista. Resurssileikkausten sijaan hänen mukaansa tulee panostaa ennaltaehkäisyyn ja varhaiseen puuttumiseen sekä puuttua muun muassa asiakkaan pompottelusta johtuvaan häiriökysyntään.
- Sosiaali- ja terveydenhuollon tilaa ei ratkaista ilman hoitohenkilökunnan työoloista huolehtimista ja kehittämiseen mukaan ottamista. Tässä tärkeässä osassa ovat johtamisen kehittäminen, työnsuunnittelu, osaamisen kehittäminen sekä mahdollisuus osallistua oman työn ja palveluiden kehittämiseen. Kun huolehdimme hoitajista, huolehdimme myös palveluista ja asiakkaista. Tässä myös hallituksen säätämä hoitajamitoitus on keskeinen. Sen nimenomaisena tarkoituksena on varmistaa, että henkilökuntaa on riittävästi vaativiin tehtäviin ja hoitajat eivät joudu ylikuormitetuiksi. Tämä on sekä hoitajien että asiakkaiden etu, minkä takia mitoituksen peruminen ei olisi ratkaisu, Mäkisalo-Ropponen päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Merja Mäkisalo-RopponenKansanedustaja, Eduskunnan terveyden ja hyvinvoinnin edistämisen ryhmän puheenjohtaja
Puh:050 357 9090Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Helena Marttila jätti lakialoitteen: Rikoksen tekeminen lapsen läsnä ollessa tuomion koventamisperusteeksi17.6.2026 18:34:16 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Helena Marttila (sd.) on jättänyt eduskunnalle lakialoitteen, jossa ehdotetaan muutosta rikoslakiin siten, että rikoksen tekeminen lapsen läsnä ollessa säädettäisiin rangaistusta koventavaksi perusteeksi. Ehdotuksen tavoitteena on vahvistaa lasten suojaa väkivallalta sekä tunnistaa nykyistä selkeämmin se, että lapsi voi kärsiä vakavaa haittaa myös silloin, kun hän ei ole rikoksen suora kohde, vaan altistuu väkivallalle todistajana.
SDP:n Saku Nikkanen: Kansalaisjärjestöiltä leikkaaminen osuu väistämättä kohtaavaan työhön17.6.2026 17:15:30 EEST | Tiedote
– Jätin kirjallisen kysymyksen Sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuskeskuksen STEA:n päättämistä uusista avustuskriteereistä. Ministeri Rydmanin mukaan sosiaali- ja terveysjärjestöihin kohdistuvat avustusleikkaukset eivät kohdistu asiakkaita kohtaavaan työhön. Näin asia ei kansalaisjärjestöjen mukaan ole. Sotejärjestöjen avustuksia leikataan puoleen näiden uudistusten kanssa samanaikaisesti. Näin suuria muutoksia avustukseen ei voida tehdä ilman, että se vaikuttaa myös kohtaavaan työhön. Vaikuttaa siltä, että STEAn avustuspolitiikan muutoksilla halutaan vaientaa kansalaisjärjestöjen vaikuttamistyötä sosiaali- ja terveyspolitiikassa. Kansalaisten äänen on kuuluttava keskusjärjestöjen vaikuttamis- ja neuvontatyön kautta jatkossakin, vaatii kansanedustaja Saku Nikkanen (sd.).
SDP:n Pia Viitanen: Kokoomuksen hyväosaisten suojelu sen kuin jatkuu17.6.2026 15:04:58 EEST | Tiedote
-Kokoomuksen hyväosaisten suojelu sen kuin jatkuu. Viimeisin näyttö tästä saatiin, kun työministeri Marttinen (kok.) siunasi yritysvastuun neuvottelukunnan päätöksen, jolla aggressiivista verosuunnittelua markkinoineen konsulttiyhtiö KPMG:n toiminta painettiin villaisella, sanoo kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan verojaoston jäsen Pia Viitanen (sd).
Ulkoasiainvaliokunnan sd-edustajat: EU:n on vahvistettava ulko- ja turvallisuuspolitiikkaansa siirtymällä määräenemmistöpäätöksentekoon17.6.2026 14:38:24 EEST | Tiedote
Eduskunnassa on tänään käyty palautekeskustelu valtioneuvoston ajankohtaisselonteosta ulko- ja turvallisuuspoliittisen toimintaympäristön muutoksesta. Se täydentää aiempaa selontekoa vuodelta 2024 ottaen huomioon muutokset maailmanpoliittisessa tilanteessa.
SDP:n Filatov: Järjestöjen tukien leikkaukset vaientavat kansalaisyhteiskuntaa17.6.2026 10:22:26 EEST | Tiedote
Sosiaali- ja terveysjärjestöjen rahoituksen leikkaukset ja avustuskriteerien kiristäminen ovat paljon enemmän kuin säästötoimia, muistuttaa SDP:n kansanedustaja Tarja Filatov.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
