SDP:n Mäkisalo-Ropponen: Vammaispolitiikka vaatii enemmän sitoutumista ja pitkäjänteisyyttä
20.2.2023 10:29:20 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- Vammaisten ihmisten oikeuksien toteutuminen vaatii entistä sitovampaa ja pitkäjänteisempää päätöksentekoa, jotta YK:n vammaisyleissopimuksen tavoitteet Suomessa vihdoin toteutuisivat. Valtioneuvoston yli hallituskausien sitova periaatepäätös on tässä keskeinen työkalu, joka ratkaisisi nykyisiä haasteita konkreettisen muutoksen aikaansaannissa ja ylihallinnollisten toimenpiteiden teossa, Mäkisalo-Ropponen sanoo.
Mäkisalo-Ropposen johtama eduskunnan vammaisasiain yhteistyöryhmä yhdessä Vammaisfoorumin kanssa on vaatinut periaatepäätöksen tekemistä ja edistääkseen tätä Mäkisalo-Ropponen päätti tehdä asiasta toimenpidealoitteen viimeisenä valtiopäivätoimenaan.
- Tämä toimenpidealoite jää eduskuntaurani viimeiseksi valtiopäivätoimeksi. Olen viimeisenä kautenani halunnut keskittyä erityisesti vammaisten oikeuksien edistämiseen, minkä takia onkin mukavaa ja sopivaa viimeisenä valtiopäivätoimenani tehdä toimenpidealoite vammaisten oikeuksien edistämisestä ylihallituskautisena valtioneuvoston periaatepäätöksenä. Viimeisen kauteni loppuun jäi myös vammaispalvelulainuudistuksen hyväksyminen. Uudistus sisältää paljon hyvää, varsinkin perustuslakivaliokunnan vaatimien korjausten jälkeen, ja on erittäin tarpeellinen, mutta paljon asioita jää vielä kesken. Siksi toivon, että aloitteeni johtaisi toimiin seuraavalla hallituskaudella, niin että saadaan vammaisten oikeuksien edistäminen tavoitteelliseksi ja ylivaalikautiseksi toiminnaksi, Mäkisalo-Ropponen toteaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Merja Mäkisalo-RopponenKansanedustaja, Eduskunnan terveyden ja hyvinvoinnin edistämisen ryhmän puheenjohtaja
Puh:050 357 9090Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Lauri Lyly: Hallitus on havahtunut vihdoin omiin ongelmiinsa18.3.2026 15:43:29 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja ja työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan varapuheenjohtaja Lauri Lyly pitää hyvänä, että hallitus on havahtunut vihdoin itse aiheuttamiinsa ongelmiin ja pyrkii korjaamaan niitä. Esityksen perusongelma, eli määräaikaisten työsopimusten lisääminen ja vieläpä ilman kunnollista perustetta, kuitenkin säilyy, korostaa Lyly.
SDP:n Kim Berg: Alipalkkaus jää usein ilman seuraamuksia – lainsäädännössä selvä aukko18.3.2026 15:30:20 EET | Tiedote
Kansanedustaja Kim Berg (sd.) korostaa, että työperäiseen hyväksikäyttöön puuttuva lainsäädäntö on tarpeellinen, mutta jättää edelleen katveeseen laajan joukon työntekijöitä, jotka kohtaavat alipalkkausta ilman, että se täyttää rikoksen tunnusmerkistöä.
SDP:n Suhonen: Rikoslain kiristäminen ei yksin pysäytä työperäistä hyväksikäyttöä18.3.2026 14:07:00 EET | Tiedote
Kansanedustaja Timo Suhonen (sd.) pitää työperäisen hyväksikäytön kitkemistä tarpeellisena, mutta muistuttaa että hallituksen esitys ei ole yksinään riittävä. Hyväksikäyttöön puuttuminen edellyttää myös keinoja, joilla työntekijät pääsevät käytännössä paremmin turvaamaan oikeuksiansa. Suhonen korostaa ammattiliittojen kanneoikeuden merkitystä osana kokonaisuutta. Hän on tehnyt asiasta lakialoitteen laiksi järjestökanteesta työsuhteeseen liittyvässä riita-asiassa.
SDP:n Nasima Razmyar: Kokoomus ajaa kaksilla rattailla verokeskustelussa18.3.2026 11:33:48 EET | Tiedote
-Kokoomus ajaa sumeilematta kaksilla rattailla julkisen talouden hoidossa. Pääministeri maalailee tiukkaa talouslinjaa, kun taas eduskuntaryhmästä väläytellään kalliita veronalennuksia hyvätuloisille, sanoo kansanedustaja ja SDP:n 1. varapuheenjohtaja Nasima Razmyar.
SDP:n Piritta Rantanen: Kritiikki osui oikeaan - Hallitus joutui perääntymään määräaikaisuuksissa18.3.2026 09:53:01 EET | Tiedote
Hallitus joutuu avaamaan määräaikaisten työsopimusten helpottamista koskevan lakiesityksensä laajan kritiikin seurauksena. Erityisesti SDP:n ja naisjärjestöjen esiin nostamat huolet ovat osoittautuneet oikeiksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
