SDP:n Mäkisalo-Ropponen: Vihdoinkin hallituksen esitys vanhusasiavaltuutetun tehtävän perustamisesta toteutuu
13.5.2021 12:38:27 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Hallitus esittää vanhusasiavaltuutetun tehtävän perustamista. Vanhusasiavaltuutettu olisi itsenäinen ja riippumaton viranomainen, jonka tehtävänä olisi edistää ikääntyneiden oikeuksien toteutumista. Kyseessä olisi yhdenvertaisuusvaltuutetun toimiston yhteydessä toimiva, mutta toiminnassaan itsenäinen ja riippumaton viranomainen.
- Olen tehnyt tästä useamman kirjallisen kysymyksen ja lakialoitteen. Kyseessä on tärkeä asia ja on hienoa, että asia vihdoin etenee, iloitsee SDP:n kansanedustaja Merja Mäkisalo-Ropponen.
Vanhusasiavaltuutettu seuraisi ikääntyneiden asemaa ja oikeuksien toteutumista sekä lainsäädäntöä. Valtuutettu toisi havaintojaan sekä ikääntyneiden näkökulmaa yhteiskunnalliseen keskusteluun ja päätöksentekoon. Valtuutettu tekisi myös aloitteita ja antaisi lausuntoja, laatisi ja teettäisi selvityksiä sekä julkaisisi raportteja.
- Olemme nähneet, miten tärkeää työtä lapsiasiavaltuutettu tekee Suomessa lasten oikeuksien toteutumiseksi ja epäkohtien esille nostamiseksi ja sama tavoite on vanhusasiavaltuutetulla, Mäkisalo-Ropponen jatkaa.
Lisäksi valtuutettu edistäisi tiedotusta ja välittäisi ikääntyneitä koskevaa tietoa sekä edistäisi yhteistyötä ikääntyneiden asioita käsittelevien toimijoiden välillä. Vanhusasiavaltuutettu antaisi säännöllisesti kertomukset valtioneuvostolle ja eduskunnalle. Vanhusasiavaltuutetulla ei olisi toimivaltaa ratkaista yksittäistapauksiin liittyviä kanteluita, vaan tehtävät painottuisivat seurantaan ja arviointiin sekä ennakolliseen vaikuttamiseen.
- Ikäihmisten oikeuksien toteutumisessa on Suomessa niin paljon puutteita ja epäkohtia ja siksi on ensisijaisen tärkeää, että saamme henkilön, jonka pääasiallinen tehtävä on toimia asiantilan parantamiseksi. Jatkuvasti tulee esille myös se, ettei edes olemassa olevaa lainsäädäntöä noudateta, päättää Mäkisalo-Ropponen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Muistiliiton hallituksen puheenjohtaja
Miina Sillanpää säätiön hallituksen puheenjohtaja
Merja Mäkisalo-RopponenKansanedustaja
Valtakunnallisen kulttuurihyvinvointipoolin puheenjohtaja
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Riitta Kaarisalo: Kokoomus lupaa taas kuuta taivaalta – faktat kertovat toista4.10.2026 13:22:33 EEST | Tiedote
Pääministeri Petteri Orpo lupaa suomalaisille jälleen talouskasvua, työllisyyttä ja miljardien säästöjä. SDP:n kansanedustaja Riitta Kaarisalon mukaan kokoomuksen puheita kannattaa verrata siihen, mitä faktat kertovat.
SDP:n Suhonen: Kokoomuksen väite kolmikannan hylkäämisestä on härskiyden huippu – Pääministeri on kerta toisensa jälkeen kieltäytynyt palaamasta kolmikantaan4.10.2026 13:05:35 EEST | Tiedote
Kokoomuksen sosiaaliturvaministeri Karoliina Partanen syyttää SDP:tä sosiaalisessa mediassa siitä, ettei puolue enää luottaisi kolmikantaan. Väite on SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen mukaan härskiyden huippu.
SDP:n Saku Nikkanen: Nuorten äärioikeistolainen radikalisoituminen on pysäytettävä4.10.2026 10:02:10 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Saku Nikkanen on vakavasti huolissaan siitä, että nuoret radikalisoituvat äärioikeistolaiseen väkivaltaiseen ajatteluun.
SDP:n Aki Lindén: Hyvinvointialueiden yhdistämisen aika ei ole nyt4.10.2026 09:17:56 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Aki Lindén torjuu ajatuksen hyvinvointialueiden määrän vähentämisestä ensi vaalikaudella. Lindénin mukaan alueiden yhdistämiseen ei ole tässä vaiheessa perusteita. Parlamentaarisessa valmistelussa enemmistö eduskuntapuolueista on suhtautunut nihkeästi hyvinvointialueiden yhdistämisiin.
SDP:n Helena Marttila: Hallitus on omilla toimillaan hankaloittanut yksinhuoltajien työllistymistä ja syventänyt lapsiperheiden köyhyyttä4.10.2026 09:12:00 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Helena Marttila vaatii hallitukselta konkreettisia toimia yksinhuoltajien työllistymisen tukemiseksi. Marttila kommentoi perhevapaalla olevan ministeri Sanni Grahn-Laasosen haastattelua (HS 2.10.), jossa ministeri korosti vanhempien työllistymistä ratkaisuna perheiden köyhyyden vähentämiseen. Marttilan mukaan hallituksen tähänastiset päätökset ovat päinvastoin hankaloittaneet etenkin yksinhuoltajien työllistymistä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
