SDP:n Marko Asell: Lasten ja nuorten liikunta turvattava
18.1.2021 12:41:22 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Koronarajoitukset ovat välttämättömiä taudin kukistamiseksi ja riskiryhmien terveyden suojaamiseksi. Rajoitukset kohdistuvat moneen toimintaan yhteiskunnassamme, mutta mitä pidemmälle tämä kriisi jatkuu, sen tarkemmin on arvioitava kokonaisuuden hyötyjä ja haittoja.
- Yksi tärkeimmistä on nyt paljon puhuttanut lasten ja nuorten liikunnan estyminen kuntien suljettua liikuntapaikat. Yksityisen toimijat ovat pitäneet paikkoja auki, joten osa on päässyt niihin liikkumaan, mutta esimerkiksi pienituloisille se on mahdotonta. Syntyy eriarvoistumista, kansanedustaja Marko Asell (sd.) painottaa.
- Koulut ovat auki, joten nyt olisi syytä vakavasti harkita yleisten liikuntapaikkojen avaamista lapsille ja nuorille. Ryhmäkokojen pienennykset ja aluekohtaiset harkinnat tässä päivittäin huomioiden. Kestää pitkään, ennen kuin saamme rokotteilla kattavan laumasuojan, ja sitä aikaa ei voida olla pois liikuntaharrastuksista, Asell sanoo.
Lasten ja nuorten osuus koronatartunnoista on ollut koko ajan pienempi kuin muulla väestöllä. Kuitenkin rajoitustoimet ovat kohdistuneet lapsiin ja nuoriin enemmän kuin moneen muuhun ryhmään, vaikka näiden toimien vaikutusta ei ole pystytty osoittamaan.
Yhteyshenkilöt
Marko AsellKansanedustaja
Puh:050 512 1968Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
Maa- ja metsätalousvaliokunnan sd-edustajat: Hallitus vaikeuttaa ruokahuollon järjestämistä kunnissa ja hyvinvointialueilla26.3.2026 11:34:49 EET | Tiedote
– Hankintalain uudistuksen tavoitteena on kilpailun lisääminen ja säästöjen aikaansaaminen, mutta ruokahuollon osalta tulos on päinvastainen. Kuntien ja hyvinvointialueiden kustannukset kasvavat, kilpailu ei lisäänny ja erityisesti pienien elintarviketuottajien mahdollisuudet tarjota tuotteitaan kuntien ruokapalveluille heikkenevät, summaa maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsen, kansanedustaja Piritta Rantanen.
SDP:n Tarja Filatov: A-luokan osaaja ei tule B-luokan kansalaiseksi25.3.2026 15:53:22 EET | Tiedote
Työperäisen maahanmuuton lisääminen herättää keskustelua tilanteessa, jossa työttömyys on korkealla. Varapuhemies, kansanedustaja Tarja Filatov muistuttaa, että ristiriita ei ole uusi, eikä myöskään yksiselitteinen.
SDP:n Suhonen: Hallituksen rivit rakoilevat – suojaosa palautettava heti25.3.2026 14:33:00 EET | Tiedote
Hallituspuolue RKP on myöntänyt virheen sosiaaliturvaa koskevissa ratkaisuissa, vaikka pääministeri Petteri Orpo on kiistänyt ongelmat. SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen katsoo tämän osoittavan hallituksen linjan horjuvan ja vaatii välittömiä korjausliikkeitä.
Talousvaliokunnan sd-edustajat: Eduskunta korjasi esitystä asuntolainoista25.3.2026 13:35:19 EET | Tiedote
-Nykyisessä heikossa taloudellisessa tilanteessa meidän on tehtävä kaikkemme kuluttajien luottamuksen vahvistamiseksi, siksi onkin hyvä, että eduskunnan talousvaliokunta korjasi hallituksen esitystä luottolaitostoiminnasta, jotta asuntomarkkinoita voidaan vahvistaa, sanovat SDP:n talousvaliokunnan jäsenet Lotta Hamari, Matias Mäkynen, Miapetra Kumpula-Natri ja Timo Harakka.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Rakentamisen käänne ei synny odottamalla – hallituksen toimettomuus syventää kriisiä25.3.2026 13:19:35 EET | Tiedote
Rakennusteollisuuden tuore suhdannekatsaus vahvistaa huolestuttavan viestin: rakentamisen käänne viivästyy ja asuntorakentaminen vähenee edelleen. Alan kriisi jatkuu syvänä, eikä hallitus ole esittänyt riittäviä toimia tilanteen korjaamiseksi. – Rakennusalan kriisi ei ole ohi – ja nyt on selvää, ettei käänne synny itsestään. Hallituksen toimettomuus syventää tilannetta ja kasvattaa laskua tulevaisuuteen. SDP on jo vuonna 2023 vaatinut, että hallitus valmistelee rakennusalan elvytyspaketin rakennusalan syöksykierteen loiventamiseksi, sanoo kansanedustaja Eveliina Heinäluoma (sd.).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
