SDP:n Marko Asell: Lasten ja nuorten terveydestä pidettävä parempaa huolta
16.9.2021 17:02:46 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- Olen jo pitkään nostanut keskusteluun lasten ja nuorten hyvinvoinnin. Liikunnan lisäksi myös ravinnolla on keskeinen merkitys lasten ja nuorten kehittymisessä ja terveydessä. EPELI-hanke osoittaa selkeästi, että Suomessa on tarvetta tarkistaa markkinoinnin pelisääntöjä, jotta saamme ruokailutottumuksia muutettua, kansanedustaja Marko Asell (sd.) vaatii.
EPELI-hankkeen mukaan Suomessa tulisi ottaa käyttöön ravitsemusprofilointiin perustuva järjestelmä, joka kertoisi elintarvikkeen ravitsemuksellisesta laadusta riittävän monipuolisesti, ei ainoastaan indikoiden epäterveellistä vaihtoehtoa ja terveellistä vaihtoehtoa. Toimiva ravitsemusprofilointi helpottaisi markkinoinnin sääntelyn lisäksi muun muassa haittaverotusta koskevien poliittisten päätösten tekemistä. Lisäksi sen avulla voitaisiin monipuolisemmin ohjata kuluttajia tekemään terveellisempiä valintoja.
EPELI-hankkeen mukaan markkinoinnin sääntely parantaa lähtökohtaisesti aina lasten ja nuorten hyvinvointia ja edistää lapsen edun lisäksi pidemmällä tarkastelujaksolla myös koko väestön terveyttä. Huolestuttavaa on myös se, että perheiden alempi koulutusaste ja pienemmät tulot ovat yhteydessä suurempaan epäterveellisten elintarvikkeiden osuuteen kaikista kotitalouden ruokaostoista.
- Hallitus on kertonut aloittavansa terveysperusteisen verotuksen selvittämisen. Mielestäni tarkasteluun pitäisi ottaa paitsi verotus ja markkinointi myös se, miten esimerkiksi makeiset ja sipsit on aseteltu esille myymälöissä, jotta saataisiin aikaiseksi kokonaisvaltainen muutos haitallisten elintarvikkeiden vähentämiseksi kansalaisten ruokailutottumuksista, Asell kertoo.
EPELI-hankkeessa kartoitettiin lapsiin ja nuoriin kohdistuvaa epäterveellisten elintarvikkeiden markkinointia sekä ratkaisuja sen aiheuttamiin haittavaikutuksiin. Tutkimuksen mukaan nykyistä tiukempaa ja rajoittavampaa markkinoinnin sääntelyä tarvitaan suojelemaan etenkin 13–17-vuotiaita nuoria. Tutkimus on osa valtioneuvoston vuoden 2020 selvitys- ja tutkimussuunnitelman toimeenpanoa. Tutkimusprojektin loppuraportti ilmestyy lokakuussa 2021.
Yhteyshenkilöt
Marko AsellKansanedustaja
Puh:050 512 1968Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Orpon hallitus lyö hanskat tiskiin pitkäaikaisasunnottomuuden edessä29.9.2026 16:04:33 EEST | Tiedote
Orpon hallituksen pitkäaikaisasunnottomuuden poistamiseen tähtäävä ohjelma päättyy tämän vuoden lopussa, vaikka pitkäaikaisasunnottomuus on hallituskauden aikana kääntynyt selvään kasvuun. – Hallitus lupasi poistaa pitkäaikaisasunnottomuuden vuoteen 2027 mennessä. Nyt ohjelma päättyy, mutta tilanne on jopa pahentunut. Hallitus ei voi kuitata tätä sillä, että ohjelma vain päättyy suunnitelman mukaisesti. Jos tavoite ei ole toteutunut, tarvitaan lisää toimia, ei luovuttamista, vaatii SDP:n kansanedustaja Eveliina Heinäluoma.
SDP:n Pia Viitanen: Kokoomuksen taloustalkoissa ei hyvätuloisia näy29.9.2026 15:55:04 EEST | Tiedote
-Kun vastakkain ovat yhteiskunnan hyvätuloiset ja heikommassa asemassa olevat valitsee kokoomus aina hyvätuloiset. Tämä saatiin taas kuulla, kun puolue valmistelee vaaleihin peräti yhdeksän miljardin leikkauslistoja, mutta jättää tietoisesti verotuksen pois työkalupakista, sanoo kansanedustaja Pia Viitanen (sd).
SDP:n Karlsson: Kansalaisyhteiskunnan rahoitukselle tarvitaan selvemmät pelisäännöt29.9.2026 15:09:11 EEST | Tiedote
SDP:n Demokratia ja kansalaisyhteiskunta -työryhmän puheenjohtaja, kansanedustaja Anette Karlsson vaatii kansalaisyhteiskunnan rahoitukselle nykyistä selvempiä ja pitkäjänteisempiä pelisääntöjä. Karlssonin mukaan oikeuskanslerin tuore ratkaisu STEA-avustusten linjauksista osoittaa, että kysymys ei koske vain järjestöjen rahoituksen määrää vaan myös hyvää hallintoa, yhdenvertaisuutta ja kansalaisyhteiskunnan riippumattomuutta.
SDP:n Hanna Laine-Nousimaa: Rydman sanoo, ettei teknologia korvaa hoitajia – hallitus leikkaa silti lähes 800 työntekijän verran29.9.2026 13:01:24 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Hanna Laine-Nousimaa pitää hallituksen vanhuspalveluihin tuomaa teknologialinjaa nurinkurisena. Hallitus tuo eduskuntaan täydentävän esityksen, jolla teknologian käytön sääntelyä täsmennetään, mutta samaan aikaan vuoden 2027 hyvinvointialueiden rahoitukseen on jo leivottu yli 50 miljoonan euron vähennys. Säästö perustuu siihen, että teknologian oletetaan vähentävän henkilöstön tarvetta ja korvaavan osan kotihoidon fyysisistä käynneistä etäkäynneillä.
SDP:n Saku Nikkanen: On myös Orpon hallituksen tehtävä vaatia datakeskuksilta29.9.2026 10:07:46 EEST | Tiedote
Viime aikoina datakeskuksista on uutisoitu ja puhuttu paljon. Suomalaisissa datakeskukset ovat herättäneet ristiriitaisia ajatuksia. Investointeihin liitettyjä positiivisia talous- ja työllisyysvaikutuksia on odotettu, mutta samalla on herännyt huolta datakeskusten muista vaikutuksista. Datakeskustyömailla on myös havaittu työehtojen polkemista ja työperäistä hyväksikäyttöä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
