SDP:n Matias Mäkynen jatkaa parlamentaarisen TKI-työryhmän puheenjohtajana

– Suomessa on alkanut historiallinen käänne kohti pitkäjänteistä ja ennakoitavaa tutkimus-, kehitys- ja innovaatiopolitiikkaa. Se on tärkein yksittäinen tekijä Suomen tulevaisuuden kestävän kasvun toteutumiseksi. Joulukuun raporttimme toimeenpano on alkanut hienosti. T&K-rahoituslain ja uuden verovähennyksen valmistelu on käynnissä ja päätökset niihin liittyen tehdään tämän vuoden aikana. Tämän viikon alussa hallitus päätti nostaa vuoden 2023 T&K-rahoitusta 350 miljoonalla eurolla, mikä on merkittävä askel polulla kohti tavoitetta nostaa T&K-rahoitus 4 prosenttiin Suomen bruttokansantuotteesta, sanoo Matias Mäkynen.
Työryhmän toimikausi on 11.4.2022-31.3.2023. Työ alkaa mahdollisimman pian työsuunnitelman laatimisella. Rahoituksen rinnalla työryhmä tulee käsittelemään tulevan julkisen lisärahoituksen mahdollisimman vaikuttavaa käyttöä sekä Suomen TKI-järjestelmän pitkäjänteistä kehittämistä.
– Tutkimus-, kehitys- ja innovaatiojärjestelmää on kehitettävä kokonaisuutena. 4 % tavoitteen toteutumisen kannalta kriittistä on osaajien saatavuus. Yhtä lailla tärkeää on huolehtia TKI-toimijoiden laadukkaasta toimintaympäristöstä ja Suomen houkuttelevuudesta. Työryhmämme päämääränä on asettaa yhteisiä askelmerkkejä kevään 2023 eduskuntavaalien jälkeen käytäviin hallitusohjelmaneuvotteluihin, Mäkynen sanoo.
Lähtökohtana on, että julkinen rahoitus vastaa yhtä kolmasosaa ja yritykset kahdesta kolmasosasta tulevasta TKI-rahoituksen kasvusta. TKI-toiminta on myös vihreän siirtymän ja teollisuuden vähähiilisyystiekarttojen toteutumisen ytimessä. Julkisen ja yksityisen sektorin yhteistyö tulee olemaan Suomen kaltaisessa pienessä maassa onnistumisen kannalta kriittistä.
– Haemme mahdollisimman vahvaa vipuvaikutusta. Seurantaryhmänä tulemme tukemaan vielä kuluvan hallituskauden aikana tehtäviä päätöksiä toimeksiantomme puitteissa. Esimerkiksi syksyllä raportissa esiin nostamamme rahastomuotoiset ratkaisut, joilla voidaan tukea innovatiivisten yritysten uusien tuotteiden markkinoille tuloa olisivat erittäin tärkeitä nyt, kun Venäjältä tuotavasta energiasta halutaan irrottautua koko Euroopassa. Suomalaisen energiateknologiateollisuuden innovaatioiden kysyntä on erittäin suurta tulevina vuosina, kunhan saamme uudet ratkaisut markkinoille mahdollisimman nopeasti, Mäkynen päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Matias MäkynenKansanedustaja
Puh:040 509 4409Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Perholehto: Asuntorahaston lakkauttaminen heikentää kasvun mahdollisuuksia2.12.2025 14:04:04 EET | Tiedote
– Asuntorahaston lakkauttaminen vaarantaa valtion tukemien kohtuuhintaisten asuntojen rakentamisen. Yhdellä nuijankopautuksella voidaan sinetöidä päätös, jolla hallitus katkaisee asuntopolitiikan jatkuvuuden ja vaikeuttaa talouskasvua, työvoiman liikkuvuutta sekä myös tavallisten työssäkäyvien asumista, toteaa ympäristövaliokunnan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Pinja Perholehto (sd.).
SDP:n Joona Räsänen: Orpon-Purran työttömyyshallitus jättää karmean perinnön seuraavalle hallitukselle2.12.2025 12:28:23 EET | Tiedote
-Orpon-Purran työttömyyshallituksen tulostaulu näyttää karmealta. Viime viikolla saimme kuulla, että EU:n komissio esittää Suomen liiallisen alijäämän menettelyyn ja tänään saatiin tiedot, että konkurssien määrä nousee jälleen uuteen ennätykseen ja Suomesta tullut työttömyydessä Euroopan kärkimaita. Hallitus on jättämässä karmean perinnön seuraajalleen, sanoo kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan vastaava Joona Räsänen (sd).
SDP:n Kim Berg vaatii kaikille hyvinvointialueille lisäaikaa ja rahoitusmallin uudistusta28.11.2025 15:46:39 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja ja eduskuntaryhmän 1. varapuheenjohtaja Kim Berg näkee hyvänä, että hallitus on viimein suostunut antamaan lisäaikaa hyvinvointialueiden alijäämien kattamiseen, mutta ei ymmärrä miksi lisäaikaa myönnetään edelleen vain osalle alueista.
SDP:n Tuppurainen viikonvaihteessa Münchenin Turvallisuuskonferenssin kokoukseen28.11.2025 14:50:51 EET | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen osallistuu Münchenin turvallisuuskonferenssin (MSC) Elmaun strategiaretriittiin Saksan Baijerissa 31.11.-2.12. Tuppurainen on kutsuttu osallistumaan tilaisuuteen nyt neljättä kertaa.
SDP:n Matias Mäkynen: Hyvinvointialueiden irtisanomiset on peruttava27.11.2025 17:40:54 EET | Tiedote
Kunta- ja alueministeri Ikonen kertoi torstaina Helsingin Sanomille, että hyvinvointialueille annetaan lisäaikaa taloutensa tasapainottamiseen. SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen kiittää hallituksen järkiintymistä asiassa ja vetoaa nyt alueisiin, että ne käyttäisivät mahdollisuuden ja välttäisivät vahingolliset päätökset.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
