SDP:n Matias Mäkynen: Keskustalla on kasvun salkut käsissään - talous ja työllisyys hoidetaan yhdessä

- SDP:stä Honkosen tai keskustan ei tarvitse olla huolissaan. Talous ja työllisyys ovat meille tärkeimpiä tavoitteita. Keväällä tehdään päätökset niin työllisyydestä, ilmastosta kuin taloudesta aiemmin sovitun mukaan, eikä kukaan ole viestinyt muuta, SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen korostaa.
Suomen talous ja työllisyys kehittyvät vauhdilla. Vuoden 2021 talouskasvu ylitti ennusteet ja työllisyysaste päätyi Suomen ennätykseen 73,5 % tasolle. Velkaantuminen on pienentynyt ja taittuu paljon hallituksen tavoitteita nopeammin. Hallitus on saavuttamassa tavoitteensa taloudessa ja työllisyydessä koronakriisistä huolimatta.
- Toivottavasti hyvä tulos aluevaaleissa hieman helpottaa keskustalaisten oloa. Puolueesta jatkuvasti arvostellaan muita ja puhutaan toisten puolueiden puolesta. Se ei ole rakentavaa. Sen sijaan tilannetta auttaisi keskustan konkreettiset avaukset siitä, kuinka se uskoo taloutta hoidettavan kestävästi. Jos he uskovat leikkauksiin, mistä on leikattava? Jos kasvua on luotava, millä toimilla keskusta sen tekisi?
Hyvästä vireestä huolimatta Suomen julkisessa taloudessa on vielä paljon tehtävää. Julkisen talouden kannalta tärkeintä on työllisyyden nousu. Toisaalta Suomen talouden pitkään jatkunut ongelma on tuottavuuskasvun heikkous. Työllisyyden kasvulle suurin este on osaavan työvoiman saatavuus, tuottavuuden kannalta ytimessä ovat tutkimus, kehitys ja innovaatiopanokset.
- SDP on valmis tekemään tarvittavat päätökset niin lyhyen kuin pitkän aikavälin talouskehityksen turvaamiseksi. Siinä pääministeri Sanna Marin ja työministeri Tuula Haatainen ovat tärkeässä roolissa. Keskustalla itsellään on valtiovarainministerin, elinkeinoministerin sekä tiede- ja kulttuuriministerin salkuissa tärkeät työkalut tulevan kasvun ja vahvan talouden tekemiseen. Muiden syyttelyn sijaan kaikkien on aika toimia. Tarvitsemme uusia avauksia. Niitä löytyy esimerkiksi parlamentaarisen TKI-työryhmän raportista, joka jätettiin joulun alla. Riitaa ennakoimalla energia tosiaan saattaa loppua kesken, mutta jos halua on, ratkaisut kyllä ovat olemassa, Mäkynen päättää.
Yhteyshenkilöt
Matias MäkynenKansanedustaja
Puh:040 509 4409Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
Suuren valiokunnan sd-edustajat: Suomen MFF-kanta korostaa turvallisuutta luopumatta ilmastotavoitteista12.12.2025 15:32:49 EET | Tiedote
– EU:n seuraavan monivuotisen rahoituskehyskauden keskeisinä tavoitteina tulee olla talouskasvun ja työllisyyden vauhdittaminen, eurooppalaisen kilpailukyvyn kohentaminen ja turvallisuudestamme huolehtiminen, toteavat suuren valiokunnan sd-edustajat. – Muuttuneesta turvallisuustilanteesta johtuen EU:n itärajavaltioita on tuettava erillisellä EU-tukivälineellä.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Hyvän lainvalmistelun ja suotuisan suojelutason vaatimus koskee myös metsästyslakia12.12.2025 13:26:07 EET | Tiedote
Hyvä lainvalmistelu on edellytys sille, että kansallinen lainsäädäntö on EU-oikeuden mukaista ja turvaa lajien suotuisan suojelutason. Tätä tulee lakeja valmistelevien virkamiesten arvioida esimerkiksi antaessaan asetukset metsästyksestä ennen kuin metsästys voi alkaa, sanoo ympäristövaliokunnan jäsen, kansanedustaja Eveliina Heinäluoma.
SDP:n Lauri Lyly: Potkulaki on askel kohti tuntematonta11.12.2025 14:45:00 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja ja työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan varapuheenjohtaja Lauri Lyly arvostelee voimakkaasti hallituksen potkulakia, joka heikentää työntekijöiden irtisanomissuojaa ja luo lisää epävarmuutta työelämään. Sillä ei ole positiivisia vaikutuksia työllisyyteen tai julkiseen talouteen. Esitys ei myöskään selkeytä tilannetta vaan se lisää riitoja ja heikentää työmarkkinoiden tasa-arvoa, ja siksi laki on hylättävä, sanoo Lyly.
Suuren valiokunnan sd-edustajat: Suomi ei saa hyväksyä yritysvastuusääntelyn vesittämistä10.12.2025 15:38:02 EET | Tiedote
Suuren valiokunnan sd-edustajat, vihreät ja vasemmisto jättivät eriävän mielipiteen Omnibus I -paketin valiokuntakäsittelyssä. Paketilla muutetaan jo aiemmin hyväksyttyä lainsäädäntöä liittyen kestävyysraportointiin, yritysvastuuseen ja hiilirajamekanismiin, perusteluna on ollut tavoite vähentää yritysten hallinnollista taakkaa. Suomen ei tule hyväksyä muutoksia, jotka dramaattisesti heikentäisivät sääntelyn alkuperäisiä tavoitteita, toteavat suuren valiokunnan sd-edustajat.
SDP:n Kaarisalo: Hallitus leikkaa köyhimmistä köyhimmiltä!9.12.2025 17:28:20 EET | Tiedote
Niin sanotun kokonaisuudistuksen nimissä Orpon hallitus ehdottaa toimeentulotukeen useita heikennyksiä. Esitetyt muutokset lisäävät köyhyyttä, heikentävät jopa pienimuotoisenkin työn tekemisen kannusteita sekä uhkaavat johtaa kohtuuttomiin seurauksiin esimerkiksi terveysongelmista kärsivien ja syrjäytymisvaarassa olevien henkilöiden kohdalla. ”Tällainen politiikka ei tasapainota valtiontaloutta, se kurittaa heikoimmassa asemassa olevia ja rikkoo hyvinvointiyhteiskunnan perusperiaatteita”, Kansanedustaja Riitta Kaarisalo (sd.) ärähtää.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

