SDP:n Matias Mäkynen: Mitä vastuullisuutta on luvata miljardiluokan veronkevennyksiä, kokoomus?
6.9.2020 12:34:32 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- Kokoomus peräänkuulutti vastuullisuutta ja uudistuksia. Haluankin ensin kysyä kokoomukselta, että mitä vastuullisuutta on lupailla miljardiluokan veronkevennyksiä tilanteessa, jossa Suomi ja koko maailma tällä hetkellä ovat? Minusta vastuullisuutta on tehdä sellaisia tulevaisuusuudistuksia, joiden avulla Suomi pärjää ja menestyy myös tulevaisuudessa, sanoo Mäkynen ja jatkaa:
- Hallitus on akuutin koronakriisin vastuullisen hoidon lisäksi laittanut eteenpäin mittavia tulevaisuusuudistuksia. Yksi isoimmista rakenteellisista uudistuksista on tietenkin sote-uudistus, joka on laitettu käyntiin sosialidemokraattien johdolla. Me kaikki muistamme, että kokoomus kyllä yritti, mutta ei onnistunut viemään uudistusta maaliin. Toinen mittava ihmisten hyvinvointia lisäävä uudistus on tietenkin hoitajamitoitoitus, joka laitetaan kuntoon vuosien työn jälkeen. Tätäkin uudistusta kokoomus jäi yksin vastustamaan viime kaudella, muistuttaa Mäkynen.
- Vaikka Orpo linjapuheessaan kertoikin kokoomuksen panostavan koulutuspolitiikassa lasten varhaisiin vuosiin, oli kokoomus viime kaudella poistamassa kokoaikaisen subjektiivisen varhaiskasvatusoikeuden. Nyt sosialidemokraattien johdolla tehdään tulevaisuuspolitiikkaa, jossa jokaiselle lapselle on palautettu oikeus kokoaikaiseen varhaiskasvatukseen ja jokaiselle nuorelle varmistetaan toisen asteen koulutus pidentämällä oppivelvollisuutta. Eikä liene yllätys, että tätäkin tärkeää tulevaisuusuudistusta kokoomus vastustaa, vaikka muun muassa talouspolitiikan arviointineuvosto on suositellut oppivelvollisuusiän nostamista, Mäkynen päättää.
Yhteyshenkilöt
Matias MäkynenKansanedustaja
Puh:040 509 4409Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Saku Nikkanen: Nuorten äärioikeistolainen radikalisoituminen on pysäytettävä4.10.2026 10:02:10 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Saku Nikkanen on vakavasti huolissaan siitä, että nuoret radikalisoituvat äärioikeistolaiseen väkivaltaiseen ajatteluun.
SDP:n Aki Lindén: Hyvinvointialueiden yhdistämisen aika ei ole nyt4.10.2026 09:17:56 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Aki Lindén torjuu ajatuksen hyvinvointialueiden määrän vähentämisestä ensi vaalikaudella. Lindénin mukaan alueiden yhdistämiseen ei ole tässä vaiheessa perusteita. Parlamentaarisessa valmistelussa enemmistö eduskuntapuolueista on suhtautunut nihkeästi hyvinvointialueiden yhdistämisiin.
SDP:n Helena Marttila: Hallitus on omilla toimillaan hankaloittanut yksinhuoltajien työllistymistä ja syventänyt lapsiperheiden köyhyyttä4.10.2026 09:12:00 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Helena Marttila vaatii hallitukselta konkreettisia toimia yksinhuoltajien työllistymisen tukemiseksi. Marttila kommentoi perhevapaalla olevan ministeri Sanni Grahn-Laasosen haastattelua (HS 2.10.), jossa ministeri korosti vanhempien työllistymistä ratkaisuna perheiden köyhyyden vähentämiseen. Marttilan mukaan hallituksen tähänastiset päätökset ovat päinvastoin hankaloittaneet etenkin yksinhuoltajien työllistymistä.
SDP:n Lauri Lyly: Kokoomuksen epäinhimillinen leikkauslinja jatkuu3.10.2026 13:30:00 EEST | Tiedote
Kokoomus julkaisi tällä viikolla tulevan hallituskauden leikkauslistansa. Se aikoo jatkaa nykyisen hallituksen leikkauskaavalla kautta linjan. Kokoomuksen uudistettu leikkausmoukari rapauttaisi jälleen laajasti hyvinvointivaltion palveluita ja leikkaisi eläkkeistä sekä turvasta, sanoo SDP:n kansanedustaja Lauri Lyly.
SDP:n Aki Lindén: Kokoomus, korjatkaa hallituksen syrjivä linjaus sen sijaan, että paikkailette sitä hyvinvointialueilla3.10.2026 09:11:09 EEST | Tiedote
Hallituksen aborttimaksuja koskeva linjaus on merkittävä yhdenvertaisuuskysymys, josta pääministeripuolue kokoomus kantaa vastuun, sanoo SDP:n kansanedustaja, erikoislääkäri Aki Lindén.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
