SDP:n Matias Mäkynen: Päättäväisillä toimilla kohtia energiaomavaraisuutta, hiilineutraaliutta ja edullista energiaa

Marinin hallitus on päättäväisesti reagoinut tilanteeseen useilla keinoilla, kuten kuluvan vuoden budjetissa olevilla verotuksen sähkövähennyksellä ja sähkötuella, minkä lisäksi sähkön arvonlisävero on kevään ajaksi laskettu kymmeneen prosenttiin.
Lisäksi eduskunnan käsittelyssä on parhaillaan hallituksen esitys sähköhyvitykseksi, jossa sähköyhtiöt hyvittäisivät suoraan marras-helmikuulta asiakkailleen yli 10 sentin kilowattihinnan sähkösopimuksista sähkölaskusta puolet omavastuun ylittävältä osalta. Toimien yhteisvaikutuksena paljon sähköä käyttävien kuluttajien sähkön hinta saadaan painettua korkeintaan 16 sentin paikkeille per kilowattitunti. Pidemmällä tähtäimellä tulee edelleen jatkaa sähkön hintakaton valmistelua, jotta meillä on tulevaisuudessa entistä paremmat mahdollisuudet reagoida kriiseihin.
-Samalla kun luomme siltaa yli vaikean talven, on hyvä huomata, että Suomi on vahvasti matkalla kohti energiaomavaraisuutta, esimerkiksi voimakkaasti lisääntyneen tuulivoiman myötä. Olemme Suomessa viisaasti rakentaneet laajaa energiapalettia, mikä on merkinnyt monia muita maita pienenpää riippuvuutta fossiilisesta tuontienergiasta. Tähän meidän tulee jatkossakin vahvasti panostaa, jotta voimme palata Euroopan edullisimman energian maaksi suhteessa ostovoimaan, Mäkynen jatkaa.
Suomi on jo nyt kokoaan suurempi toimija maailmalla puhtaan energian ratkaisuissa. Jotta voimme turvata hyvän kehityksen jatkossa tulee meidän varmista riittävä rahoitus tutkimukseen ja kehitykseen ja edetä päättäväisesti kohti neljän prosentin tavoitetta suhteessa bruttokansantuotteeseen. Tätä tukevat syksyllä hyväksytyt lait tutkimus- ja kehitystoiminnan rahoituksesta sekä yrittäjien T&K-verovähennyksestä.
Samoin koulutetun ja osaavan työvoiman saatavuus kaikissa ammattiryhmissä on ensiarvoisen tärkeässä asemassa tulevaisuuden energiaratkaisujen suunnittelu-, rakennus- kuin myös huoltotöissä. Tarvitsemmekin tulevaisuudessa vahvempia panostuksia koko koulutusjärjestelmäämme.
Samalla on hyvä muistaa, että puhtaan energian ja vihreän siirtymän ratkaisut ovat myös tulevia kasvun edellytyksiä sekä korkean jalostusasteen vientituotteita. Kunnianhimoinen ilmastopolitiikka ei ole kilpailukyvyn rasite, vaan se kannustaa meitä kohti yhä parempia ratkaisuja, ja tämän myös monet maamme merkittävät yritykset ovat jo kauan sitten huomanneet.
-Tässä ajassa meillä on oiva tilaisuus toimia edelläkävijänä fossiilisesta energiasta irtautumisessa. Se on oikeudenmukaista ja kestävää politiikkaa, mutta samalla myös taloudellisesti viisasta. Olemalla aktiivinen toimija, voimme olla myös kokoamme suurempi toimia globaaleilla markkinoilla. Siksi puheet Suomen hiilineutraliustavoitteen lykkäämisestä ja muusta ennakoitavuuden heikentämisestä ovat myrkkyä investoinneille ja yritysten toiminnalle, Mäkynen päättää.
Yhteyshenkilöt
Matias MäkynenKansanedustaja
Puh:040 509 4409Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Perholehto: Ajautuiko hallitus kriisiin ilmastokysymyksistä?4.7.2025 10:09:24 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Pinja Perholehto kritisoi hallitusta voimakkaasti ilmastopolitiikan sekavuudesta ja päättämättömyydestä. Perholehdon mukaan ilmasto- ja energiastrategian jatkuva viivästyminen hallituspuolueiden kiistelyn vuoksi paitsi vaarantaa ilmastotavoitteet ja investointiympäristön, asettaa koko hallituksen toimintakyvyn kyseenalaiseksi.
SDP:n Skinnari vaatii hallitukselta toimia: Pankkihuijaukset ja digipetokset kuriin3.7.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Ville Skinnari vaatii hallitukselta selkeitä toimia digihuijausten torjumiseksi ja huijausten uhreiksi joutuneiden auttamiseksi.
SDP:n Tuppurainen osallistuu Saksan SPD:n puoluekokoukseen27.6.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen osallistuu tulevana lauantaina 28.6. Saksan sosialidemokraattisen puolueen SPD:n puoluekokoukseen kansainvälisenä kutsuvieraana.
SDP:n Riitta Mäkinen: Ministerillä ei valmiita ratkaisuja Lakea-yhtiön Omaksi-asukkaille26.6.2025 12:58:44 EEST | Tiedote
Ympäristö- ja ilmastoministeri Sari Multala (kok) vastasi kansanedustaja Riitta Mäkisen (sd) kirjalliseen kysymykseen Lakea Oy:n konkurssiin haettujen taloyhtiöiden Omaksi-asukkaiden sijoittaman pääoman kohtalosta ja välimallin asumisen lainsäädäntö tarpeista.
SDP:n Räsänen: Valkosen kannattaa vaatia pääministeri Orpon vastausta – miten ihmeessä hallitus on saanut Suomen näin syvään talouskurimukseen25.6.2025 14:36:52 EEST | Tiedote
Kokoomuksen Ville Valkonen vaatii SDP:ltä kannanottoa valtiovarainministeriön kansliapäällikön Juha Majasen esittämiin miljardiluokan sopeutuslukuihin. Tärkein kysymys tässä tilanteessa kuitenkin kuuluu: miten ihmeessä Kokoomuksen johdolla Suomi on saatu näin syvälle suohon kysyy Joona Räsänen (sd.).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme