SDP:n Matias Mäkynen: "Seuraavan sukupolven ydinvoima etenee vihdoin"
17.11.2022 13:28:16 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Hallitus päätti tänään täydentävän talousarvioesityksen antamisesta. Muiden tärkeiden hankkeiden ohella etenee seuraavan sukupolven ydinvoimaloiden saaminen Suomeen. Säteilyturvakeskukselle ehdotetaan yhteensä 1,7 miljoonaa euroa ydinenergialain kokonaisuudistukseen, pienydinvoimalaitosten käsittelyyn varautumiseen sekä raja-asemien säteilyvalvontaan. SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen iloitsee pitkään jatkuneen vaikuttamistyön tuloksista.
- Tänään päätetyillä panostuksilla edistetään pienydinvoiman (Small Modular Reactors, SMR) käyttöönottamiseen Suomessa. Olemme toimineet asian eteen yhteistyössä yli hallitus-oppositiorajan talousvaliokunnassa. Pienydinvoima on hyvä mahdollisuus laajentaa päästötöntä lämmön- ja sähköntuotantoa Suomessa, Mäkynen sanoo.
Mäkynen näkee, että kyseessä on myös elinkeinopoliittinen asia.
- Päätös antaa signaalin, että valtio on sitoutunut edistämään pienydinvoimaa konkreettisesti. Nyt alan tutkijat ja investoijat Suomessa voivat luottaa siihen, että työtä kannattaa jatkaa. Suomalaisella osaamisella voidaan synnyttää uusia ydinvoima-alan tuotteita vientiin. Parhaassa tapauksessa Suomessa voitaisiin suunnitella ja tuottaa sarjavalmisteisia pienydinvoimaloita esimerkiksi konttikoossa, Mäkynen visioi.
Yhteyshenkilöt
Matias MäkynenKansanedustaja
Puh:040 509 4409Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Tuppurainen: Pienyrittäjät maksavat hallituksen epäonnistuneen talouspolitiikan laskun6.9.2026 10:51:41 EEST | Tiedote
Kokoomusvetoisen hallituksen talouslinja on koko vaalikauden ajan suosinut suuryrityksiä, sanoo SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen.
SDP:n Filatov: Järjestöleikkaukset voivat tulla Suomelle kalliiksi5.9.2026 14:11:10 EEST | Tiedote
Hallitus leikkaa järjestöjen rahoitusta samaan aikaan, kun niiden tarjoamaa matalan kynnyksen apua tarvitaan yhä enemmän. Varapuhemies Tarja Filatovin mukaan leikkaukset vähentävät ennaltaehkäisevää työtä, lisäävät painetta julkisiin palveluihin ja tulevat lopulta säästöjä kalliimmiksi.
SDP:n Tuppurainen: Pienet yritykset tarvitsevat enemmän tukea5.9.2026 13:38:29 EEST | Tiedote
Merkittävä osa suomalaisista yrityksistä on pieniä ja yhden hengen yrityksiä, jotka eivät ole juuri hyötyneet hallituksen politiikasta, SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen muistuttaa yrittäjänpäivänä. Hän esittää neljää konkreettista keinoa pienten yritysten ja yksinyrittäjien tukemiseen.
SDP:n Saku Nikkanen: Kokoomuksen Valkosen puheet ovat todellisuudesta irrallaan5.9.2026 13:09:31 EEST | Tiedote
Kokoomuksen puheet pelkästään leikkauksin tehtävästä 8–11 miljardin sopeutuksesta eivät ole realismia, ja tämän tietävät kokoomuslaiset itsekin, sanoo SDP:n kansanedustaja Saku Nikkanen.
SDP:n Joona Räsänen: Jos kantti kestäisi, kokoomus olisi voinut leikata yritystukia jo nyt5.9.2026 11:17:35 EEST | Tiedote
Kokoomuksen Ville Valkosen mukaan kokoomus leikkaisi seuraavassa hallituksessa yritystukia. SDP:n kansanedustaja, valtiovarainvaliokunnan vastaava Joona Räsäsellä on kokoomukselle parempi idea: Leikataan yritystukia jo nyt.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
