SDP:n Merja Mäkisalo-Ropponen: Mihin ikäihmisten hoidossa tarvitaan sairaanhoitajia?
24.11.2019 10:23:13 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Julkisuudessa on keskusteltu paljon vanhustenhoidon 0,7 henkilömitoituksesta. Vaikka käsiparit ovat tärkeitä, henkilökunnan riittävää koulutustasoa ei saa unohtaa.
- Olen Sairaanhoitajaliiton kanssa samaa mieltä, että on katsottava myös henkilökunnan osaamista ja ammattitaitoa (https://sairaanhoitajat.fi/2019/ikaihmisten-palveluun-tarvitaan-koulutusta-ja-osaamista-pelkat-kadet-eivat-riita/). Ikäihmisten hoitoon ja hoivaan tarvitaan moniammatillinen henkilökunta. Myös vapaaehtoiset ja muut toimijat ovat tärkeitä, toteaa Mäkisalo-Ropponen.
- Kuitenkaan koulutettujen hoitotyöntekijöiden määrästä ei voida tinkiä. Suurin osa ympärivuorokautisessa hoidossa ja hoivassa olevista ikäihmisestä on muistisairaita ja heidän hoitonsa vaatii ammattitaitoa ja osaamista. Olen huolissani siitä, että sairaanhoitajia ja muistihoitajia on vanhusten hoidossa liian vähän.
- Muistisairaan henkilön kokonaistilanteen arvioiminen vaatii riittävää koulutusta. Esimerkiksi muistisairaan ollessa levoton, ryhdytään liian usein käyttämään rajoittavia toimenpiteitä ja rauhoittavia lääkkeitä. Rajoittavat toimenpiteet heikentävät elämänlaatua ja rauhoittava lääkitys voi tehdä muistisairaasta vuodepotilaan. Myös kivun hoito vaatii erityisosaamista.
Mäkisalo Ropposen mukaan näyttöön perustuva hoitotyö toteutuu tällä hetkellä huonosti ikäihmisten hoidossa ja hoivassa. Toimintamallit ja hoitomenetelmät perustuvat pitkälti ”meillä on aina tehty näin” – malliin. Näytön käyttöönottoon tarvitaan asian osaavia ja siihen riittävän koulutuksen saaneita henkilöitä eli juuri sairaanhoitajia.
- Toivottavasti henkilöstömitoituksen rinnalla organisaatioissa on viisautta ja ymmärrystä varmistaa se, ettei säästösyistä lähdetä tinkimään työntekijöiden ammattitaidosta ja osaamisesta.
Yhteyshenkilöt
Merja Mäkisalo-RopponenKansanedustaja
Puh:050 357 9090Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Lauri Lyly: Kokoomuksen epäinhimillinen leikkauslinja jatkuu3.10.2026 13:30:00 EEST | Tiedote
Kokoomus julkaisi tällä viikolla tulevan hallituskauden leikkauslistansa. Se aikoo jatkaa nykyisen hallituksen leikkauskaavalla kautta linjan. Kokoomuksen uudistettu leikkausmoukari rapauttaisi jälleen laajasti hyvinvointivaltion palveluita ja leikkaisi eläkkeistä sekä turvasta, sanoo SDP:n kansanedustaja Lauri Lyly.
SDP:n Aki Lindén: Kokoomus, korjatkaa hallituksen syrjivä linjaus sen sijaan, että paikkailette sitä hyvinvointialueilla3.10.2026 09:11:09 EEST | Tiedote
Hallituksen aborttimaksuja koskeva linjaus on merkittävä yhdenvertaisuuskysymys, josta pääministeripuolue kokoomus kantaa vastuun, sanoo SDP:n kansanedustaja, erikoislääkäri Aki Lindén.
SDP:n Pia Viitanen: Orpon hallitus haluaa edistää kaverikapitalismia2.10.2026 15:34:56 EEST | Tiedote
Mediatietojen mukaan Orpon hallitus haluaa heikentää sisäpiirikauppojen julkisuutta, mikä väistämättä helpottaa myös sisäpiiritiedon laitonta hyödyntämistä. Kerta toisensa jälkeen joudumme pettymään kokoomuksen selkärangattomuuteen, kun vastakkain on omien kavereiden ja kansan enemmistön etu. Kaverit voittavat aina, Pia Viitanen toteaa.
SDP:n Anna-Kristiina Mikkoselta yhdeksän talousarvioaloitetta – Itä-Suomen saavutettavuus ja huoltovarmuus keskiössä2.10.2026 15:27:53 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Anna-Kristiina Mikkonen on jättänyt yhdeksän talousarvioaloitetta, joissa painottuvat itäisen Suomen saavutettavuus, liikenneinfrastruktuurin korjausvelka, huoltovarmuus sekä alueiden elinvoima. Aloitteet koskevat muun muassa Laitaatsalmen siltaa ja Kellarpellon junaseisaketta, Savonlinnan lentoja, Juvan ja Enonkosken tiehankkeita sekä Haarikon kehittämistä kansallispuistoksi.
Suuren valiokunnan sd-edustajat: EU:n omat varat vähentämään Suomen jäsenmaksua2.10.2026 14:50:36 EEST | Tiedote
Eduskunnan suuri valiokunta on tänään hyväksynyt lausunnon jatkoneuvotteluista unionin seuraavasta monivuotisesta rahoituskehyskaudesta. SDP:n suuren valiokunnan jäsenet ovat tyytyväisiä, että myös hallitus tukee useita Euroopan komission esittämiä uusia omia varoja. Suomen on oltava mukana kaikissa keskusteluissa, joita Brysselissä käydään koskien vaihtoehtoisia rahoitusjärjestelmiä suorille maksuosuuksille.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

