SDP:n Merja Mäkisalo-Ropponen: Mihin ikäihmisten hoidossa tarvitaan sairaanhoitajia?
24.11.2019 10:23:13 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Julkisuudessa on keskusteltu paljon vanhustenhoidon 0,7 henkilömitoituksesta. Vaikka käsiparit ovat tärkeitä, henkilökunnan riittävää koulutustasoa ei saa unohtaa.
- Olen Sairaanhoitajaliiton kanssa samaa mieltä, että on katsottava myös henkilökunnan osaamista ja ammattitaitoa (https://sairaanhoitajat.fi/2019/ikaihmisten-palveluun-tarvitaan-koulutusta-ja-osaamista-pelkat-kadet-eivat-riita/). Ikäihmisten hoitoon ja hoivaan tarvitaan moniammatillinen henkilökunta. Myös vapaaehtoiset ja muut toimijat ovat tärkeitä, toteaa Mäkisalo-Ropponen.
- Kuitenkaan koulutettujen hoitotyöntekijöiden määrästä ei voida tinkiä. Suurin osa ympärivuorokautisessa hoidossa ja hoivassa olevista ikäihmisestä on muistisairaita ja heidän hoitonsa vaatii ammattitaitoa ja osaamista. Olen huolissani siitä, että sairaanhoitajia ja muistihoitajia on vanhusten hoidossa liian vähän.
- Muistisairaan henkilön kokonaistilanteen arvioiminen vaatii riittävää koulutusta. Esimerkiksi muistisairaan ollessa levoton, ryhdytään liian usein käyttämään rajoittavia toimenpiteitä ja rauhoittavia lääkkeitä. Rajoittavat toimenpiteet heikentävät elämänlaatua ja rauhoittava lääkitys voi tehdä muistisairaasta vuodepotilaan. Myös kivun hoito vaatii erityisosaamista.
Mäkisalo Ropposen mukaan näyttöön perustuva hoitotyö toteutuu tällä hetkellä huonosti ikäihmisten hoidossa ja hoivassa. Toimintamallit ja hoitomenetelmät perustuvat pitkälti ”meillä on aina tehty näin” – malliin. Näytön käyttöönottoon tarvitaan asian osaavia ja siihen riittävän koulutuksen saaneita henkilöitä eli juuri sairaanhoitajia.
- Toivottavasti henkilöstömitoituksen rinnalla organisaatioissa on viisautta ja ymmärrystä varmistaa se, ettei säästösyistä lähdetä tinkimään työntekijöiden ammattitaidosta ja osaamisesta.
Yhteyshenkilöt
Merja Mäkisalo-RopponenKansanedustaja
Puh:050 357 9090Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Krista Kiuru: Hallituksen puututtava Rydmanin toimintaan – sote-järjestöjä ei saa vaientaa ministerin yksipuolisilla päätöksillä15.6.2026 18:41:15 EEST | Tiedote
SDP kansanedustaja ja sosiaali- ja terveysvaliokunnan puheenjohtaja Krista Kiuru vaatii hallitusta ottamaan sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuslinjaukset välittömästi yhteiseen käsittelyyn sen jälkeen, kun kunta- ja alueministeri Anna-Kaisa Ikonen arvosteli julkisesti sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin esittämiä uusia STEA-avustusten myöntämiskriteereitä.
SDP:n Paula Werning: Rydman käy ideologista sotaa järjestöjä vastaan15.6.2026 17:34:34 EEST | Tiedote
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin esittämiä uusia STEA-avustuskriteerejä on mahdotonta hyväksyä. Tilanne on poikkeuksellinen, sillä jopa hallituksen omat ministerit kritisoivat Rydmanin toimintaa. SDP:n kansanedustaja Paula Werning vaatiikin hallitusta selventämään linjansa ja ilmoittamaan, seisooko se ministerin linjausten takana.
SDP:n Saku Nikkanen: Katujengeille on näytettävä punaista korttia Suomessa15.6.2026 10:15:02 EEST | Tiedote
Katujengeihin ja järjestäytyneeseen rikollisuuteen on suhtauduttava Suomessa vakavasti ja määrätietoisesti, sanoo SDP:n kansanedustaja Saku Nikkanen.
SDP:n Helena Marttila: Lapsiperheköyhyyden lisääminen ei ole pakko13.6.2026 12:17:00 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Helena Marttila kritisoi tulevan sosiaaliturvaministeri Karoliina Partasen väitettä, että sopeutustoimia on ollut välttämätöntä tehdä lapsiperheisiin kohdistuvilla leikkauksilla. Marttilan mukaan kyse on poliittisista valinnoista, ei pakosta.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Vihreä siirtymä kelpaakin nyt Purralle13.6.2026 10:10:14 EEST | Tiedote
SDP kansanedustaja Eveliina Heinäluoma kiittää valtiovarainministeri Riikka Purraa siitä, että hän on muuttanut perussuomalaisten suhtautumista ilmastonmuutoksen torjuntaan ja vihreän siirtymän edistämiseen. Heinäluoman mukaan Purra perustelee nyt Suomen talousnäkymiä samoilla asioilla, joita perussuomalaiset oppositiossa vähättelivät: geopoliittisella tilanteella ja vihreän siirtymän investoinneilla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

