SDP EDUSKUNTA

SDP:n Mika Kari: Jotta hybridiuhkiin voidaan vastata, pitää lainsäädännössä varautua myös niihin tilanteisiin, joita emme osaa vielä kuvitella

16.3.2022 15:00:43 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa
Suomen päätöksentekoon ja yhteiskuntaan pyritään vaikuttamaan monin keinoin. Hybridivaikuttamisen keinovalikoimaan voi kuulua esimerkiksi poliittisia, diplomaattisia, taloudellisia ja sotilaallisia keinoja sekä informaatio- ja kybervaikuttamista. Se voi olla rajaloukkauksia tai jotain, mitä emme ole vielä nähneet tai osanneet ennakoida. Kaikkiin näihin tilanteisiin Suomella on oltava työkalut, joilla voimme vastata meihin kohdistuviin uhkiin, sanoo hallintovaliokunnan jäsen, kansanedustaja Mika Kari.
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander

Suomen sisäinen turvallisuus on kiinteässä yhteydessä ulkoiseen turvallisuuteen. Hybridivaikuttaminen voi olla mitä vain troijalaisesta puuhevosesta palveluestohyökkäykseen. Jotta Suomeen kohdistuviin hyökkäyksiin voidaan vastata, on meidän lainsäädäntömme oltava riittävän joustava ja laaja-alainen. Ennakoimattomat tilanteet vaativat nopeaa toimintaa ja viranomaisten sujuvaa yhteistyötä. Tilanteen ollessa päällä ei aikaa voi hukata viranomaisten toimivaltuuksien rajanvetojen pohtimiseen, vaan meidän on voitava ryhtyä toimeen saman tien.

Eduskunta käsittelee hybridivaikuttamista osana sisäisen turvallisuuden selontekoa. Selonteko on ensimmäinen, jonka valmistumista on seurannut parlamentaarinen työryhmä, ja minulla oli kunnia toimia tuon työryhmän puheenjohtajana. Pidän parlamentaarista lähestymistapaa viisaana. Ennakoiva yhteistyö on yhteisen onnistumisen perusta.

Sisäisen turvallisuuden takaavan rahoituksen on oltava aina kestävällä pohjalla. Siitä on huolehdittava ylivaalikautisesti parlamentaarisen laajalla tuella. Turvallisuus ei ole teema, jonka merkitys muuttuisi vaalikausien tai hallituksen värin myötä. Siitä on huolehdittava pitkäjänteisesti kaikissa tilanteissa. Sisäisen turvallisuuden varmistaminen onkin sekä pitkän, että lyhyen aikavälin asia. Pitkällä aikavälillä varaudumme kaikin mahdollisin keinoin, jotta tarpeen tullen pystymme toimimaan nopeasti.

Selonteon pohjalta nousee lainsäädäntötarpeita. Suomi on oikeusvaltio, jossa viranomaisten toimivaltuudet perustuvat lakiin. Lainsäädännön on oltava luonteeltaan riittävän laaja-alaista ja joustavaa, jotta se antaa viranomaisille mandaatin toimia ennakoimattomissakin tilanteissa.

Kokonaisturvallisuus on suomalaisen varautumisen yhteistoimintamalli, joka kattaa kaikki yhteiskunnan eri tasot. Rajaturvallisuus on yksi sisäisen ja ulkoisen turvallisuuden yhdistävistä teemoista. Pidän tärkeänä, että sisäisen turvallisuuden selonteossa varaudutaan hybridivaikuttamisen jatkumiseen. Keskeistä on, ettei yhteiskuntaan synny sellaisia sisäisiä jakolinjoja, joita ulkoinen toimija voi tässä mielessä hyödyntää. On myös huolehdittava siitä, ettei jakolinjoja synny myöskään ulkoisen vaikuttamisen seurauksena. Monialaisiin hybridiuhkiin varautuminen edellyttää yhteistä tilannekuvaa ja ennakointitoiminnan kokonaisvaltaista kehittämistä.

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Lataa

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

Karlsson och Kvarnström oroade över möjligheterna att få rättegång på svenska21.5.2026 08:31:00 EEST | Pressmeddelande

De svenskspråkigas språkliga rättigheter förverkligas inte jämlikt i Finland. Enligt regeringens språkberättelse har användningen av svenska som rättegångsspråk minskat betydligt, och endast 1,4 procent av brottmålen i tingsrätterna behandlades på svenska år 2021, trots att över fem procent av befolkningen är svenskspråkig. Utredningar visar dessutom på brister i tillgången till svenskspråkig service samt att en del människor byter språk till finska i rättsprocesser trots att deras språkkunskaper inte är tillräckliga.

Karlsson ja Kvarnström huolissaan oikeudenkäyntien toteutumisesta ruotsin kielellä21.5.2026 08:31:00 EEST | Tiedote

Ruotsinkielisten kielelliset oikeudet eivät toteudu Suomessa yhdenvertaisesti. Hallituksen kielikertomuksen mukaan ruotsin käyttö oikeudenkäyntikielenä on vähentynyt merkittävästi, ja vain 1,4 prosenttia käräjäoikeuksien rikosasioista käsiteltiin ruotsiksi vuonna 2021, vaikka ruotsinkielisiä on yli viisi prosenttia väestöstä. Lisäksi selvitykset kertovat puutteista ruotsinkielisten palveluiden saatavuudessa sekä siitä, että osa ihmisistä vaihtaa oikeusprosessin kielen suomeksi, vaikka oma kielitaito ei siihen riittäisi.

SDP:n Eloranta: Hallitus lupaa vahvistaa lapsiperheiden palveluja – samaan aikaan se purkaa niiden perustaa21.5.2026 08:15:00 EEST | Tiedote

SDP:n kansanedustaja Eeva-Johanna Eloranta kritisoi lausunnoilla olevaa hallituksen esitystä, joka poistaisi laista nykyisen kasvatus- ja perheneuvolapykälän sekä vaatimuksen palvelun moniammatillisesta työstä. Sosiaalialan ammattilaiset ja psykologit ovat nostaneet esiin vakavan huolen siitä, että hallituksen lakiesitys johtaisi käytännössä nykyisen moniammatillisen kasvatus- ja perheneuvonnan heikentymiseen. Elorannan mukaan huoli on täysin perusteltu hallituksen vakuutteluista huolimatta.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye