SDP:n Mika Kari Lahden Jokimaan bussikoritehtaan alasajosta: Valtion nopeiden tukitoimien lisäksi tarvitaan havahtumista Päijät-Hämeen alueella käynnissä olevaan rakennemuutokseen
22.9.2020 07:00:00 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

– Pidän uutista Scanian tuotannon päättymisestä erittäin murheellisena. Toivon voimia ja jaksamista kaikille niille työntekijöille ja perheille, joita tehtaan alasajo tulee eri tavoin koskettamaan. Lahden kaupungin ja valtion on käärittävä hihat ja ryhdyttävä pikaisesti toimiin, joilla lievennetään bussikorien valmistuksen päättymisen aiheuttamaa iskua työntekijöille ja koko Lahden seudulle, Kari painottaa.
Kari herättelee maan hallitusta havahtumaan Päijät-Hämeen työllisyystilanteeseen, joka on seurausta jo pidemmän aikaa jatkuneesta rakennemuutoksesta. Uutinen Scanian bussitehtaan sulkemisesta asettuu osaksi tätä kehitystä. Osoituksena rakennemuutoksen vaikutuksista Lahden kaupungin työttömyysaste on kohonnut jo lähes 20 prosentin tasolle. Koronatilanne on vain entisestään pahentanut alueen haasteita.
– Bussitehtaan lopettaminen aiheuttaa akuutin tarpeen Lahteen kohdistettaville uusille tukitoimille. Sen lisäksi hallituksen tulisi havahtua siihen kehitykseen, joka Päijät-Hämeen alueella on ollut käynnissä jo vuosikymmeninä. Rakennemuutos ei ole vain harvaan asuttujen alueiden ongelma, vaan siitä kärsivät myös väkirikkaammat alueet, Kari jatkaa.
Karin mielestä Päijät-Häme on ollut väliinputoaja Euroopan unionin aluekehitys- ja tukirahojen jaossa. Rakennemuutoksen hallinnassa on huomioitava aiempaa paremmin myös suurten ja keskisuurten kaupunkien varaan tukeutuvien alueiden tarpeet.
– Maakuntamme alueen vaikean tilanteen korjaamiseksi tarvitaan muun muassa valtion panostuksia elinkeinoelämän, liikenteen ja asumisen toimintaedellytysten kehittämiseksi. Valtion ja kuntien yhteistoiminnalla pitää voida edistää alueen kykyä vastata talouden heilahduksiin myös omin voimin, Kari päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mika KariKansanedustaja
Puh:050 398 5601Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Saku Nikkanen: Työttömyys kasvaa, mutta perussuomalaisten vahtivuorolla helpotetaan työvoiman rekrytointia ulkomailta23.6.2026 15:10:56 EEST | Tiedote
SDP kansanedustaja Saku Nikkanen ihmettelee viranomaisen päätöstä keventää rakennusalan työvoiman saatavuusharkintaa tilanteessa, jossa Suomessa on edelleen korkea työttömyys. Nikkasen mukaan linja on ristiriidassa erityisesti perussuomalaisten vaalipuheiden kanssa, joissa luvattiin puolustaa suomalaisen työntekijän asemaa.
SDP:n Niina Malm vaatii selvitystä rakennusalan saatavuusharkintapäätöksestä23.6.2026 13:13:04 EEST | Tiedote
SDP:n 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Niina Malm vaatii viranomaisilta selvitystä Pirkanmaan rakennusalan saatavuusharkintapäätöksestä. Malmin mukaan päätöstä on vaikea ymmärtää tilanteessa, jossa rakennusalan työttömyys on edelleen poikkeuksellisen korkealla tasolla ja esimerkiksi betonirakentajista sekä raudoittajista merkittävä osa on vailla työtä.
Eduskunnan yhteinen lakialoite etenee – sukupolvivastuulaki vaatii kestäviä päätöksiä23.6.2026 12:30:59 EEST | Tiedote
Kaikki eduskuntapuolueet ovat historiallisesti yhtyneet lakialoitteeseen, joka on valmisteltu yksimielisesti tulevaisuusvaliokunnassa.
Kansanedustajat vaativat toimia asumisterveysongelmien ratkaisemiseksi – tuhannet suomalaiset kärsivät edelleen sisäilmahaitoista23.6.2026 11:30:12 EEST | Tiedote
Eduskunnan Sisäilmaryhmän kansanedustajat ovat jättäneet hallitukselle kirjallisen kysymyksen asumisterveysongelmien ehkäisemisestä, korjaamisesta ja niihin liittyvän oikeusturvan parantamisesta. Kansanedustajat ovat huolissaan siitä, että tuhannet suomalaiset kärsivät edelleen vakavista sisäilma- ja homeongelmista sekä niiden aiheuttamista terveydellisistä, taloudellisista ja sosiaalisista seurauksista.
SDP:n Paula Werning ja Juha Viitala: Hallituksen leikkaukset uhkaavat juuri niitä palveluita, jotka estävät ongelmien kasautumista22.6.2026 13:01:44 EEST | Tiedote
Eduskunta käsittelee tänään hallituksen esitystä hyvinvointialueiden rahoituslain muuttamisesta. SDP eduskuntaryhmä esittää esityksen hylkäämistä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
