SDP:n Mika Kari: Muistamme tänään Ukrainan sodan uhreja
24.2.2023 11:30:30 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- Maailma muuttui vuosi sitten 24. päivä helmikuuta. Venäjän brutaali hyökkäys Ukrainaan toi sodan takaisin Euroopan maaperälle. Putin ei saavuttanut nopeaksi kaavailemaansa voittoa – vastassa olivat itsenäisyyttään ja omaa maataan puolustamaan nousseet ukrainalaiset. Nyt, kun Ukraina jatkaa rohkeaa puolustustaisteluaan entistä kovemmissa olosuhteissa, on meidän osoitettava tukemme Ukrainalle ja sen kansalle kaikin mahdollisin keinoin, Kari sanoo.
- Sodan hinta on ollut raskas. Takana on kaksitoista kuukautta sotaa ja kasvava määrä siviiliuhreja sekä tuhoutunutta infrastruktuuria. Muistamme sodan vuosipäivänä Ukrainan sodan uhreja ja kaikkia niitä, jotka ovat menettäneet kotinsa tai läheisensä sodan myötä. Eduskunta kunnioittaa Ukrainaa hiljaisella hetkellä täysistunnossaan tänään klo 13. Rohkaisen kaikkia suomalaisia liittymään tähän muistohetkeen, Kari jatkaa.
Suomi seisoo Ukrainan tukena.
- Suomi seisoo Ukrainan tukena nyt ja niin kauan kuin on tarpeen. Ukrainalle antamamme tuki on pitänyt sisällään niin humanitaarista kuin sotilaallista apua. Ja kun sen aika koittaa, tulee Suomi auttamaan myös Ukrainan jälleenrakennuksessa ja ukrainalaisten tulevaisuuden vaalimisessa.
Tahtoa puolustaa omaa maata tarvitaan edelleen.
- Jännite lännen ja Venäjän välillä kasvaa edelleen. Venäjän hyökkäys Ukrainaa vastaan on ollut samalla hyökkäys niitä perustavaa laatua olevia periaatteita vastaan, joihin olemme Euroopassa luottaneet. Suomi teki omat johtopäätöksensä Venäjän arvaamattomasta toiminnasta hakeutumalla puolustusliitto Naton jäseneksi. Suomi ja Ruotsi tulevat olemaan Natoon liittyessään vakauden tuottajia – ei sen kuluttajia. Pohjoisen alueen ja Euroopan vakaus on meille tärkeimpiä mahdollisia päämääriä, jonka puolesta toimimme, Kari sanoo.
- Ukrainan menestyksekäs puolustustaistelu ja peräänantamattomuus osoittavat, että tahtoa puolustaa omaa maata tarvitaan edelleen. Tämä tulee muistaa myös meillä Suomessa. Kukaan muu kuin me itse ei viime kädessä tule kantamaan vastuuta isänmaamme turvallisuudesta. Maanpuolustuksemme lainalaisuudet pysyvät ennallaan Naton jäsenenäkin. Suomen puolustusratkaisu tulee jatkossakin pohjaamaan yleiseen asevelvollisuuteen, hyvin koulutettuun laajaan reserviin, koko maan puolustamiseen ja vahvaa maanpuolustustahtoon, Kari päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mika KariKansanedustaja
Puh:050 398 5601Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
Kansanedustajien laajan tuen saanut lakialoite ”sarjavalittajista” jätettiin eduskunnassa22.4.2026 14:02:00 EEST | Tiedote
Kansanedustajat Lauri Lyly (sd.), Arto Satonen (kok.) ja Miko Bergbom (ps.) ovat jättäneet lakialoitteen kuntalain 137 §:n muuttamisesta. Lakialoitteen pääasiallisena sisältönä on, että kuntalain 16 luvun mukaista oikeutta tehdä oikaisuvaatimus ja kunnallisvalitus rajoitettaisiin päätöksistä, jotka koskevat kunnan ja yksityishenkilön välistä kiinteistön tai asuinhuoneiston kauppaa, vaihtoa tai vuokrasopimusta. Tällaisesta päätöksestä voisi tehdä valituksen vain lain 137 §:n 1 momentissa tarkoitettu asianosainen. Lakialoitteen on allekirjoittanut 136 kansanedustajaa.
SDP:n Perholehto antaa hallitukselle kolme vinkkiä kehysriiheen21.4.2026 13:49:03 EEST | Tiedote
– Helpottakaa rakennusalan tilannetta tukemalla korjausrakentamista, turvatkaa heikoimmassa asemassa olevien asumistarpeet ja puhaltakaa nyt viimein asuntokauppaan eloa, kehottaa ympäristövaliokunnan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Pinja Perholehto (sd.).
SDP:n Pia Viitanen: Hallitus on lopullisesti lakannut kantamasta vastuuta Suomen taloudesta20.4.2026 20:27:06 EEST | Tiedote
Viimeinenkin hallituksen talouden tavoite lensi maanantai-iltana romukoppaan, kun valtiovarainministeri Purra totesi, että valtion velkaantuminen ei taitu. Tosin harva siihen on enää uskonutkaan, kun tarkastelee hallituksen tekemää talouspolitiikkaa, valtiovarainvaliokunnan jäsen Pia Viitanen toteaa.
SDP:n Aki Lindén: Ei ole perusteita laajentaa Kela-kokeilua – rahat ohjattava julkiseen perusterveydenhuoltoon20.4.2026 16:30:25 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Aki Lindén arvostelee hallituksen suunnitelmia jatkaa ja laajentaa yli 65-vuotiaiden Kelan valinnanvapauskokeilua. Hallituksen pitäisi nyt vetää rehelliset johtopäätökset. Kokeilu ei ole saavuttanut tavoitteitaan, eikä sitä tule jatkaa ja laajentaa tilanteessa, jossa samaan aikaan leikataan julkisesta perusterveydenhuollosta, Lindén sanoo.
SDP:n Joona Räsänen: Valtiovarainministerin hurskastelu käy suomalaisille kalliiksi20.4.2026 14:36:12 EEST | Tiedote
-Valtiovarainministeri Purra jatkaa epätoivoisia hyökkäyksiään SDP:tä kohtaan, kun hallituksen omalla politiikalla velkavuori sen kuin kasvaa, työttömyys on Euroopan surkeinta ja konkurssit ennätystasolla, sanoo kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan vastaa Joona Räsänen (sd).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

