SDP:n Mika Kari: Ukraina tarvitsee pitkäaikaista tukea
1.9.2022 20:19:23 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- On hyvä, että tuemme Ukrainaa osana länsimaita. Tuella osoitamme, että puoli vuotta sodan alkamisen jälkeen koemme edelleen Ukrainan asian omaksemme ja tuemme itsenäisen maan puolustautumista hyökkääjää vastaan, toteaa SDP:n kansanedustaja Mika Kari.
Suomi on myöntänyt tukea Ukrainalle vuoden 2022 aikana kehitysyhteistyön, humanitaarisen avun, materiaalituen ja puolustustarviketuen kautta. Suomi on sitoutunut Ukrainan tukemiseen niin taloudellisen tuen, kuin Ukrainasta pakenevien vastaanottoon Suomessa.
- Ukraina tulee tarvitsemaan myös tulevina vuosina monenlaista tukea. Sodan vaikutukset eivät rajoitu vain tämän eduskunnan ajalle, vaan tukea on annettava pitkäjänteisesti myös tulevina vuosina, jatkaa Kari.
Ukrainan tilanne vaikuttaa koko Euroopan vakauteen. EU:n historialliset päätökset aseavun ja merkittävän taloudellisen tuen myöntämisestä osoittavat, että Ukrainan tukeminen on yhteinen tehtävämme.
- Suomen tulee kantaa vastuutaan tukemalla Ukrainaa sen taistellessa itsenäisyydestään. EU-maiden ja muun Euroopan lisäksi, moni läntinen maa on sitoutunut tukemaan Ukrainan puolustusta ja antamaan humanitaarista apua. Meillä kaikilla on kollektiivinen halu olla tukemassa Ukrainaa, ja Suomi kantaa kortensa kekoon osana suurempaa kansainvälistä yhteisöä, päättää Kari.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mika KariKansanedustaja
Puh:050 398 5601Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Hanna Laine-Nousimaa: Hoitoon pääsy ei saa riippua lompakon paksuudesta3.9.2026 14:29:33 EEST | Tiedote
Eduskunnan tarkastusvaliokunnan jäsenenä olen tyytyväinen siihen, että valiokunnan mietintö terveydenhuollon toimivuudesta nostaa vahvasti esiin yhden keskeisen ongelman. Suomessa ihmisten mahdollisuudet päästä hoitoon eivät ole yhdenvertaiset, kertoo Hanna Laine-Nousimaa.
SDP:n Helena Marttila: Järjestöleikkaukset vaarantavat vammaisten ihmisten tarvitsemat neuvonta-, tuki- ja edunvalvontapalvelut3.9.2026 11:38:41 EEST | Tiedote
Budjettiriihen järjestöleikkaukset uhkaavat heikentää merkittävästi vammaisten ihmisten tarvitsemia neuvonta-, vertaistuki- ja edunvalvontapalveluja eri puolilla Suomea. Leikkausten seuraukset eivät kohdistu kasvottomiin järjestöihin vaan suoraan niihin ihmisiin, jotka tarvitsevat arjessaan tukea oikeuksiensa toteutumiseksi, kritisoi kansanedustaja Helena Marttila (sd.).
Karlsson (SDP) kräver enhetliga regler för förvaring av elmopeder som används som hjälpmedel3.9.2026 10:40:49 EEST | Pressmeddelande
SDP:s riksdagsledamot Anette Karlsson föreslår i sin åtgärdsmotion nationella anvisningar för hur elmopeder och andra batteridrivna rörelsehjälpmedel som beviljats som hjälpmedel för medicinsk rehabilitering ska förvaras och laddas i bostadsaktiebolag.
SDP:n Karlsson vaatii yhtenäisiä sääntöjä lääkinnällisten sähkömopojen säilyttämiseen3.9.2026 10:40:49 EEST | Tiedote
SDP kansanedustaja Anette Karlsson esittää toimenpidealoitteessaan valtakunnallista ohjeistusta lääkinnällisen kuntoutuksen apuvälineinä myönnettyjen sähkömopojen ja muiden akkukäyttöisten liikkumisen apuvälineiden säilyttämiseen ja lataamiseen taloyhtiöissä.
SDP:n kansanedustajat kirittävät hallitusta etsimään keinoja sähköautojen käytettyjen akustojen kestäväksi hyödyntämiseksi2.9.2026 17:28:14 EEST | Tiedote
Kansanedustajat Timo Harakka, Seppo Eskelinen ja Riitta Kaarisalo jättivät tänään kirjallisen kysymyksen EU:n akkuasetuksen tulkitsemiseen liittyen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
