SDP:n ministerit Paatero ja Harakka: Digikompassin avulla Suomi myös tulevaisuudessa digitalisaation edelläkävijä
21.2.2023 14:59:53 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- Digitalisaatio on yksi tärkeimmistä ilmiöistä tällä ja seuraavilla vuosikymmenillä. Digitalisaatio tulee ratkaisemaan sen, millainen työn tuottavuus on jatkossa, miten maamme työvoima riittää ja millainen elintaso meillä on. Nopeasti edistyvä digitalisaatio tulee jakamaan kilpailukykyä, taloudellista hyvinvointia ja myös valtaa uusiksi globaalisti. Tässä kilpailussa kärkijoukossa oleminen ei ole vain kunnia- tai arvovaltakysymys, vaan sillä on suuri vaikutus maamme tulevaisuudelle, linjaa kuntaministeri Sirpa Paatero.
Digikompassi on jaottelu neljään osa-alueeseen: osaaminen, turvalliset ja kestävät infrastruktuurit, yritysten digitaalinen muutos sekä julkisten palvelujen digitalisointi. Digitaalinen kompassi perustuu vuonna 2021 esitettyyn EU:n digitaaliseen kompassiin.
Ministerit Paatero ja Harakka näkevät digikompassin olennaisena työkaluna digitalisaation ja datatalouden mahdollisuuksien hyödyntämisessä Suomen, suomalaisten ja suomalaisten yritysten eduksi.
”Parlamentaarinen Liikenne 12 -suunnitelma linjaa liikennejärjestelmän tavoitteet ja tärkeysjärjestykset pitkälle 2030-luvulle. Digikompassi on vastaavasti kymmenen vuoden strategia, jonka ansiosta digitalisaatio ja datatalous palvelevat entistä paremmin kansalaisia, yhteisöjä ja yrityksiä”, liikenne- ja viestintäministeri Timo Harakka toteaa.
Ministerit korostavat digitalisaation merkitystä yhtenä keskeisimmistä tekijöistä Suomen kilpailukyvyn kehittämisessä ja hyvinvointivaltion palveluiden kehittämisessä. Digikompassi auttaa Suomea edistämään digitalisaatiota tehokkaasti.
- Meidän tulee huolehtia siitä, että digitalisaation edistyessä kaikilla suomalaisilla säilyvät edellytykset hyvälle elämälle myös digitaalisessa yhteiskunnassa, päättävät ministerit.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sirpa PaateroKuntaministeri
Yhteydenotot: erityisavustaja Sofia Nevalainen, p. 050 433 7237
Timo HarakkaLiikenne- ja viestintäministeri
Yhteydenotot: erityisavustaja Ilkka Hamunen, p. 050 478 1027
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Saku Nikkanen: Ceutan tilanne on saatava pian hallintaan31.7.2026 14:26:05 EEST | Tiedote
SDP:n hallintovaliokunnan jäsen Saku Nikkanen vaatii Ceutan tilanteen nopeaa hallintaan saamista.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Näkyyhän hallituksen tuore huolestuminen kielitaidosta syksyn riihipäätöksissä?31.7.2026 13:39:14 EEST | Tiedote
SDP:n hallintovaliokuntaryhmän vastaava Eveliina Heinäluoma pitää hyvänä, että myös hallituksessa on vihdoin havahduttu pohtimaan kaupunkien haasteita eriytymiskehityksen torjunnassa. Hallituksen aiemmat päätökset ovat vähentäneet kaupunkien mahdollisuuksia järjestää esimerkiksi maahanmuuttajien kielikoulutusta.
SDP:n Piritta Rantanen: Hallitus keksi vaarallisen purkkapaikan lannoitepulaan29.7.2026 13:19:57 EEST | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja ja SDP:n maa- ja metsätalousvaliokuntaryhmän vastaava Piritta Rantanen pitää ministeri Sari Essayahin ja hallituksen päätöstä nostaa lannoitteiden kadmiumrajaa riskialttiina uhkapelinä.
SDP:n Kimmo Kiljunen: Jos minulta kysytään, eläkkeiden nosto, ei leikkaukset, helpottaisi valtiontaloutta28.7.2026 11:06:19 EEST | Tiedote
Valtionvarainministeri Riikka Purra ehdottaa luopumista automaattisista eläkeindeksien korotuksista. Se tarkoittaa eläkkeiden leikkaamista. Miksi ainoana tulonsaajaryhmänä eläkeläisiä halutaan poliittisin päätöksin köyhdyttää. Kyse on pienituloisista ihmisistä. Mediaanieläke Suomessa on vain 1 850 euroa kuukaudessa. Lähes kolmasosa eläkkeensaajista saa alle köyhyysrajan eli alle 1 500 euroa. Purran ehdotus on myös järjetön, jos kyse on valtiontalouden sopeuttamistarpeista. Näen, että eläkeindeksien jäädyttäminen ei auta julkisen talouden tasapainottamisessa, koska valtio ja kunnat eivät maksa työeläkkeitä. Ne maksetaan eläkerahastoista, jotka ovat sijoittaneet yli 280 miljardin euron eläkevarat pääosin ulkomaille. Eläketurvakeskuksen laskelman mukaan vuoden mittainen indeksijäädytys vähentäisi eläkemenoja miljardi euroa. Tämä säästö ei kuitenkaan helpota valtiotalouden alijäämää. Se vain kiihdyttäisi eläkerahastojen kasvua. Sen sijaan indeksijäädytys aiheuttaisi 400 miljoonan euron väh
SDP:n Johannes Koskisen käyttämä ryhmäpuheenvuoro Garden Helsinki - keskustelussa21.7.2026 12:33:17 EEST | Tiedote
Ryhmäpuheenvuoro 21.7.2026, puhuttu muoto pitää Arvoisa puhemies On poikkeuksellista, että eduskunta joudutaan kutsumaan koolle keskellä kesää. Me sosialidemokraatit jaamme käsityksen siitä, että nyt on kyse vakavista kysymyksistä ja pidämme eduskunnan koolle kutsumista oikeana ratkaisuna. Kiitän hallitusta siitä, että se on tuonut eduskuntaan tämän tiedonannon koskien Garden Helsinki -hankkeeseen liittyvää päätöksentekoa ja osin myös tehokkaasti katunut. Tiedonannon antaminen kävi välttämättömäksi monien asiaan liittyvien epäselvyyksien vuoksi. Pitkin kesää on tippunut julkisuuteen kiusallista uutta tietoa Garden Helsinki -hankkeesta, miten sitä on viety eteenpäin poliittisessa koneistossa ja miten sille on poliittisten suhteiden avulla lobattu julkista rahoitusta. Tai junailtu ja runtattu, kuten hankkeen puuhamiehet itse ovat asiaa kuvanneet. Oikeuskansleri on lähettänyt asiaa koskien pääministerille selvityspyynnön esittäen siinä joukon erittäin tärkeitä kysymyksiä. Näihin kysymyksi
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

