SDP:n Niina Malm: Alipalkkaus kriminalisoitava nopeasti
1.7.2020 09:31:09 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

YLE uutisoi tiistaina 30.6. Marinin hallituksen selvittävän alipalkkauksen kriminalisointia. Kansanedustaja Niina Malm (sd.) pitää tätä selvitystä erittäin tarpeellisena.
- Reiluista ja oikeudenmukaisista työmarkkinoista hyötyy niin suomalainen rehellinen yrittäjä kuin myös työntekijä. Alipalkkaukseen puuttuminen auttaa myös talouden suunnittelua ja toteutusta. Talousrikollisuuden torjunnan osalta se on yhteiskunnalle olennainen asia, Malm toteaa.
- Marinin hallitus on jo hallitusohjelmassa tehnyt periaatepäätöksen puuttua alipalkkaukseen, mutta haluan vauhdittaa tämän toteutusta, Malm sanoo.
Malm nostaa esille myös perussuomalaisten linjan, joka on tässä aiheessa varsin vastakkainen suhteessa Marinin hallituksen linjaan.
- Perussuomalaisten linja on olla kriminalisoimatta alipalkkausta. Miksi? Samaan aikaan puolue on vaatinut reiluja työehtoja ja vihjaillut maahanmuuttajien tekevän alipalkalla työtä. Eikö silloin olisi juuri oikein kriminalisoida alipalkkaus? Malm kysyy.
Perussuomalaisten Jussi Halla-aho, samoin kuin kokoomuksen Petteri Orpo eivät lämpene alipalkkauksen kriminalisoimiselle ja molempien mielestä se ei ole lainkaan tarpeen. Ongelma on perussuomalaisten mukaan maahanmuuttajat ja kokoomuksen mukaan lepsu valvonta.
- Jussi Halla-aho on jopa Euroopan parlamentissa ollessaan äänestänyt tätä vastaan. Näin ollen Halla-aho kannattaa polkuhintoja työmarkkinoilla. Se jos mikä on kova uutinen suomalaiselle palkansaajalle, jota perussuomalaisten puoluejohtaja ei tunnu arvostavan, vaan tässäkin asiassa nojautuu maahanmuuttoon, Malm tuomitsee.
- Väärinkäytöksistä ovat kärsineet erityisesti ne rehelliset yrittäjät ja työnantajat, jotka ovat joutuneet kilpailemaan samoilla markkinoilla niiden yritysten kanssa, jotka polkevat työvoimakustannuksia ja kiertävät veroja, Malm päättää.
Yhteyshenkilöt
Niina MalmKansanedustaja
Puh:0400 588 978Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Kaarisalo: On entistä epäselvempää onko hallitus yhä sitoutunut yhdenvertaisuustiedonantoon27.9.2026 17:09:22 EEST | Tiedote
Pääministerin haastattelutunti antoi uutta tietoa siitä, miten pääministeri Orpo on hoitanut hallituksensa viimeisintä rasismikohua. Vieläkään ei ole käynyt selväksi, koituiko edustaja Mauri Peltokankaan rasistisista puheista pääministerin edellyttämiä sanktioita. SDP:n kansanedustaja Riitta Kaarisalo muistuttaa, että pääministeri Orpo on itse tehnyt yhdenvertaisuustiedonannon noudattamisesta hallituskysymyksen.
SDP:n Tuppurainen pääministeri Orpolle: Älkää jakako virheellistä tietoa27.9.2026 15:39:50 EEST | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen pitää valitettavana, että pääministeri Petteri Orpon toisti pääministerin haastattelutunnilla kokoomuksen virheellistä väitettä koskien SDP:n suhtautumista puolustushankintoihin. Tuppurainen painottaa, että SDP pitää Daavidin linkoa perusteltuna hankintana.
SDP esittää koko hallitukselle epäluottamusta poukkoilevan Lähi-idän politiikan vuoksi27.9.2026 13:01:10 EEST | Tiedote
SDP:n ulkoasiainvaliokunnan jäsenten Antti Lindtmanin, Tytti Tuppuraisen sekä valiokunnan puheenjohtaja Johannes Koskisen mukaan hallituksen sisäiset linjaerot ja epäjohdonmukaisuus Lähi-idän politiikassa luovat epätietoisuutta Suomen ulko- ja turvallisuuspoliittisesta linjasta. Siksi SDP esittää koko hallitukselle epäluottamusta.
SDP:n Eskelinen: Perussuomalaisten vastuunpakoilu bensapuheista syö tilaa ihmisten aidolta hädältä26.9.2026 15:00:35 EEST | Tiedote
Moni suomalainen uskoi, että kun perussuomalaiset pääsevät hallitukseen, bensan hinta laskee roimasti. Taustalla lienee se, että oppositiossa ollessaan perussuomalaiset tekivät bensasta välikysymyksen. Hallitus haluttiin kaataa, kun bensalitran hinta oli alle kaksi euroa.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Irtaantuuko vihreät ensimmäisenä puolueena yhdessä laadituista kotoutumisen tavoitteista?26.9.2026 13:45:13 EEST | Tiedote
SDP:n kesäkokouksessa julkistama nuorten turvallisen arjen toimenpidepaketti velvoittaa vanhempia ja samalla turvaa maahanmuuttajataustaisten lasten oikeutta hyvään kielitaitoon. Se myös esittää lisäpanostuksia kouluille, joissa on paljon vieraskielisiä lapsia. SDP:n hallintovaliokunnan jäsen Eveliina Heinäluoma pitää outona, että vihreissä näitä linjauksia moititaan. Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen kritisoi SDP:n linjauksia tänään puoluevaltuuston kokouksessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
