SDP:n Niina Malm: Hallituksen työ kaivostoiminnan uudistamiseksi jatkuu
17.11.2022 13:40:32 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- On kohtuullista, että maaperästämme kaivettujen mineraalien arvosta saadaan myös kohtuullinen korvaus yhteiskunnan ja kansalaisten käyttöön. Esityksessä veron taso säilyisi kuitenkin varsin maltillisena ja sen tuotosta 60 prosenttia ohjattaisiin kaivosten sijaintikunnille ja 40 prosenttia valtiolle. Veron mahdollista korottamista tulee tarkastella jatkossa, kunhan veron toimivuutta on ensin tarkasteltu esityksen mukaisella tasolla.
- Yhdessä tulevan veron kanssa meidän tulee varmistaa, että nyt eduskunnan käsittelyssä oleva kaivoslain laaja uudistus saadaan valmiiksi. Tämä on ensiarvoisen tärkeää, jotta saamme parannettua kaivotoiminnan ympäristönsuojelua, lupakäytäntöjä sekä maanomistajien oikeuksia, Malm jatkaa.
Eduskunnassa on myös käsittelyssä keväällä annettu hallituksen esitys luonnonsuojelulain uudistuksesta, jossa malminetsintää uusissa kansallis- ja luonnonpuistoissa sekä luonnonsuojelualueilla rajoitetaan, jotta herkkiä luontokohteita voidaan entistä kattavammin suojella.
- Kaivostoiminnan uudistamisesta on vahva kansalaismielipide. Yhdessä lainsäädännön uudistuksilla voimme rakentaa Suomesta kestävän kaivostoiminnan maata, jossa voimme sovittaa yhteen kaivostoiminnan taloudelliset, sosiaaliset ja ympäristötavoitteet. Eri toimijoiden kuuleminen luo pohjan kaivostoiminnan hyväksyttävyydelle. Sekä paikallisten ihmisten että yritysten kuulemista kaivostoimintaan liittyvissä päätöksissä tulee lisätä. Tämä kaikki luo polkua kohti kestävää kaivostoimintaa, Malm päättää.
Yhteyshenkilöt
Niina MalmKansanedustaja
Puh:0400 588 978Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Kim Berg: Hallituksen alkoholipolitiikka on kuolonkorinaa kansanterveydelle15.4.2026 15:15:48 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Sinuhe Wallinheimo (kok.) syytti tänään Alkon eksyvän perimmäisestä tarkoituksestaan eli kansanterveyden suojelemisesta, kun yhtiö suunnittelee laajentavansa valikoimaansa suolaisiin naposteltaviin. – Hallituspuolueen edustajalta on tekopyhää puhua kansanterveyden suojelemisesta, kun hallitus itse toimii alkoholilain vastaisesti lisätessään alkoholin saatavuutta. Tutkimusten mukaan saatavuuden lisääntyminen johtaa kulutuksen lisääntymiseen, vaikka alkoholilain tarkoitus on nimenomaan vähentää alkoholin kulutusta haittojen ehkäisemiseksi, muistuttaa Alkon hallintoneuvoston ja sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsen, kansanedustaja Kim Berg (sd.).
SDP:n ryhmäpuhe välikysymyskeskustelussa köyhyydestä ja elinkustannuksien noususta15.4.2026 14:38:53 EEST | Tiedote
SDP:n ryhmäpuhe 15.4.2026 välikysymyskeskustelussa köyhyydestä ja elinkustannuksien noususta. Puhujana kansanedustaja Suna Kymäläinen. Muutokset puhuessa mahdollisia.
SDP:n Pia Viitaselta kirjallinen kysymys ikääntyneiden ja digituen varassa olevien yhdenvertaisuudesta digimaailmassa15.4.2026 11:33:34 EEST | Tiedote
Digitalisaatio ei saa muodostua esteeksi kansalaisten täysipainoiselle osallistumiselle yhteiskuntaan. Yhteiskunnan on turvattava tosiasialliset toimintamahdollisuudet myös niille kansalaisille, jotka eivät käytä tai eivät kykene käyttämään digitaalisia palveluja asioidessaan esimerkiksi pankkien, Kelan ja muiden viranomaisten kanssa, sanoo kansanedustaja Pia Viitanen (sd.).
SDP:n Paula Werning: Sote-kortin kustannukset eivät saa kaatua hoitajille15.4.2026 10:14:13 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Paula Werning on jättänyt kirjallisen kysymyksen hallitukselle sosiaali- ja terveydenhuollon ammattikortin eli sote-kortin kustannuksista. Werning vaatii hallitukselta toimia sen varmistamiseksi, että pakollisen työvälineen kustannukset eivät kaadu työntekijöiden maksettaviksi.
SDP:n Niina Malm: Hallitus ohittaa tehokkaimmat keinot puuttua hyväksikäyttöön15.4.2026 08:56:18 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Niina Malm (sd.) kritisoi hallitusta siitä, että työperäiseen hyväksikäyttöön ei puututa tarpeeksi järeillä keinoilla. Rikoslainsäädäntö on tärkeä, mutta samalla hallitus on jättänyt vaikuttavimmat ratkaisut käyttämättä. Ammattiliittojen kanneoikeus ja alipalkkauksen kriminalisointi ovat ne keskeiset keinot, joilla hyväksikäyttö on mahdollista saada loppumaan. Tuleva kehysriihi tarjoaa mahdollisuuden lisätä nämä keinot työkalupakkiin, mutta tarttuuko hallitus tähän mahdollisuuteen?
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
