SDP EDUSKUNTA

SDP:n Niina Malm: Suomen vientialoilla on jo nyt erittäin joustavat työehdot – perussuomalaisten ehdotukset heikentäisivät vähimmäispalkkoja

11.6.2021 10:58:48 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa
- On myytti, etteivätkö suomalaiset työmarkkinat olisi joustavat. Esimerkiksi vientiteollisuuden työpaikoilla voidaan jo nyt sopia paikallisesti lähes kaikesta. Yksi ei kuitenkaan jousta: vähimmäispalkat eivät jousta alaspäin, sanoo SDPn 1. varapuheenjohtaja Niina Malm.
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander

Niina Malm muistuttaa, että Suomi elää vientiteollisuudesta ja osaavasta työvoimasta. Siksi vientialoilla työehdot on sovittu niin, että yritykset pärjäävät globaalissa kilpailussa.

- On virheellistä väittää, että työpaikoilla ei voitaisi sopia paikallisesti. Esimerkiksi Teknologiateollisuuden työehtosopimus antaa valtavan laajat mahdollisuudet joustoihin ja paikalliseen sopimiseen, Malm sanoo.

Vientialoilla laajasti sovellettavassa Teknologiateollisuuden työehtosopimuksessa on useita kymmeniä kohtia, joista voidaan sopia paikallisesti. Näitä ovat mm. työajat, vuosilomat, palkankorotukset ja luottamusmiesten toiminta. Paikallisesti voi sopia asiasta riippuen joko luottamusmiehen tai yksittäisen työntekijän kanssa. Ainoa iso asia, jota työehtosopimus ei mahdollista on vähimmäispalkan alittaminen.

- Työehtosopimukset suojaavat työntekijöitä. Perussuomalaisia ei haittaisi, vaikka työelämä kurjistuisi ja palkat pienenisivät. Tämä viesti on välittynyt pj Halla-ahon viimeisimmistä lausunnoista, Malm muistuttaa.

Halla-aho on viime aikoina kyseenalaistanut julkisuudessa mm. irtisanomissuojan ja yleissitovuuden merkityksen. Hänen johtamansa puolue olisi myös valmis ohittamaan henkilöstön itselleen valitseman luottamusmiehen.

- Kaikki nämä muutokset vaikeuttaisivat työntekijöiden asemaa, mikä pienentäisi palkkoja ja heikentäisi työehtoja. Toisaalta perussuomalaiset eivät edes halua palkkojen nousevan, senkin Halla-aho on todennut julkisesti. Perussuomalaisten linja on työntekijöiden kurjistamisen linja, Malm toteaa.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Lataa

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Paula Werning: Syöpäpotilaalla ei ole varaa odottaa – Rydmanin selittelyt eivät pelasta ihmishenkiä12.10.2026 14:29:24 EEST | Tiedote

SDP:n kansanedustaja Paula Werning pitää syöpähoitojen pitkiä viiveitä vakavana hälytysmerkkinä suomalaisen terveydenhuollon tilasta. Suomessa ei voida hyväksyä sitä, että potilas joutuu odottamaan kuukausia tutkimuksiin ja hoitoon pääsyä. Werning arvostelee sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin suhtautumista ongelmaan ja vaatii hallitukselta välittömiä toimia hoitoviiveiden korjaamiseksi.

SDP Pia Hiltunen: Syöpä ei odota – hoitoon pääsyn viiveisiin on puututtava12.10.2026 14:09:34 EEST | Tiedote

Ylen MOT esiin nostamat tapaukset syövän diagnosoinnin ja hoitoon pääsyn viiveistä herättävät vakavaa huolta. Erityisesti nuorten naisten rintasyöpien viivästynyt tunnistaminen osoittaa, kuinka tärkeää on päästä tutkimuksiin ajoissa. SDP kansanedustaja Pia Hiltunen vaatii, että syöpäepäilyihin reagoidaan nykyistä nopeammin ja hoitoon pääsy turvataan riittävillä resursseilla.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye