SDP:n Niina Malm: Suomen vientialoilla on jo nyt erittäin joustavat työehdot – perussuomalaisten ehdotukset heikentäisivät vähimmäispalkkoja
11.6.2021 10:58:48 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Niina Malm muistuttaa, että Suomi elää vientiteollisuudesta ja osaavasta työvoimasta. Siksi vientialoilla työehdot on sovittu niin, että yritykset pärjäävät globaalissa kilpailussa.
- On virheellistä väittää, että työpaikoilla ei voitaisi sopia paikallisesti. Esimerkiksi Teknologiateollisuuden työehtosopimus antaa valtavan laajat mahdollisuudet joustoihin ja paikalliseen sopimiseen, Malm sanoo.
Vientialoilla laajasti sovellettavassa Teknologiateollisuuden työehtosopimuksessa on useita kymmeniä kohtia, joista voidaan sopia paikallisesti. Näitä ovat mm. työajat, vuosilomat, palkankorotukset ja luottamusmiesten toiminta. Paikallisesti voi sopia asiasta riippuen joko luottamusmiehen tai yksittäisen työntekijän kanssa. Ainoa iso asia, jota työehtosopimus ei mahdollista on vähimmäispalkan alittaminen.
- Työehtosopimukset suojaavat työntekijöitä. Perussuomalaisia ei haittaisi, vaikka työelämä kurjistuisi ja palkat pienenisivät. Tämä viesti on välittynyt pj Halla-ahon viimeisimmistä lausunnoista, Malm muistuttaa.
Halla-aho on viime aikoina kyseenalaistanut julkisuudessa mm. irtisanomissuojan ja yleissitovuuden merkityksen. Hänen johtamansa puolue olisi myös valmis ohittamaan henkilöstön itselleen valitseman luottamusmiehen.
- Kaikki nämä muutokset vaikeuttaisivat työntekijöiden asemaa, mikä pienentäisi palkkoja ja heikentäisi työehtoja. Toisaalta perussuomalaiset eivät edes halua palkkojen nousevan, senkin Halla-aho on todennut julkisesti. Perussuomalaisten linja on työntekijöiden kurjistamisen linja, Malm toteaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Niina MalmKansanedustaja
Puh:0400 588 978Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Saku Nikkanen: Kokoomus ja perussuomalaiset eivät halua puhua Suomen ennätystyöttömyydestä, joten ne spinnailevat SDP:n sisäisen turvallisuuden linjauksia14.8.2026 14:20:30 EEST | Tiedote
SDPllä on selkeä linja ja vaihtoehto sisäisen turvallisuuden ja kotoutumisen kysymyksiin. Me emme vastusta maahanmuuttajien velvoitteiden lisäämistä. Suomeen tulevilla ihmisillä on vastuu opetella kieli ja sitoutua suomalaiseen kulttuuriin ja sääntöihin. Tänne muuttavilta pitää sekä vaatia kotoutumista, että helpottaa sitä monin keinoin, hallintovaliokunnan jäsen Saku Nikkanen sanoo.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Olisiko aika hakea pidemmän ajan yhteisymmärrystä maahanmuuttopolitiikan kehittämisestä?14.8.2026 14:08:06 EEST | Tiedote
SDP esitteli eilen torstaina 13.8. oman toimenpidepaketin nuorten turvallisen arjen parantamiseksi. Paketti sisälsi myös laajan keinovalikoiman eriytymiskehityksen torjumiseksi sekä maahanmuuttopolitiikan kehittämiseksi. Paketti on saanut myös hallituspuolueiden kansanedustajilta kommentteja.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: SDP esittää ratkaisuja nuorten turvallisuuden parantamiseksi, oppimisympäristöjen kehittämiseksi ja kotoutumisen tehostamiseksi13.8.2026 19:16:47 EEST | Tiedote
Hienoa, että näin moni PS:n eduskuntaryhmästä on ehtinyt perehtyä SDP:n nuorten turvallisuuden parantamiseen tähtäävään toimenpidepakettiin, kansanedustaja ja hallintovaliokunnan jäsen Eveliina Heinäluoma iloitsee.
Tytti Tuppuraisen puhe 12.8.2026 SDP:n puoluejohdon ja eduskuntaryhmän työvaliokunnan kesäkokouksessa Kouvolassa12.8.2026 14:35:56 EEST | Tiedote
Muutokset puhuttaessa mahdollisia.
SDP:n Skinnari: Suomalainen työ takaisin kasvupolitiikan ytimeen – teollisuuden kasvurahoitus remonttiin12.8.2026 14:30:25 EEST | Tiedote
Suomen kasvurahoitusjärjestelmää pitää uudistaa palvelemaan paremmin myös Suomessa jo toimivia teollisuusyrityksiä. Kansanedustaja Ville Skinnarin (sd.) mukaan suomalainen työ pitää nostaa kasvupolitiikan tärkeimmäksi tavoitteeksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
