SDP:n Niina Malm: Yritys näyttää todellisen luonteensa irtisanottujen tukemisessa!
28.5.2019 15:33:09 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Vastikään uutisoitiin, että Stora Enson Imatran tehtaiden päättyneet yt-neuvottelut sinetöivät 55 henkilön työuran katkeamisen tehtaan töissä. Stora Enso perusteli irtisanomisia sillä, että ne kuuluvat Imatran tehtaiden kannattavuuden turvaamisohjelmaan, jolla yhtiö tähtää jopa 120 milj. euron vuotuisiin kustannussäästöihin. Väen vähentäminen ei jäänyt tähän, vaan nyt suljetaan Oulussa kaksi paperikonetta ja arkittamo. Tämä tarkoittaa sitä, että 365 työntekijää ei avaa enää Stora Enson tehtaan porttia Oulussa.
- Vaikka irtisanomisten luku oli Imatralla pelättyä pienempi, tiedän, että paperikoneen sulkeminen merkitsee monelle suurta epävarmuutta, sanoo kansanedustaja Niina Malm.
Stora Enso on kertonut tukevansa irtisanottuja muun muassa tarjoamalla työntekijöille mahdollisuutta valmentautua yksilöllisesti uuden työpaikan löytämiseen.
- Pidän ensisijaisen tärkeänä sitä, että jokaiselle irtisanottavalle laaditaan henkilökohtainen suunnitelma ja askelmerkit työsuhteen päättymisen jälkeen. Ihmisistä huolehtiminen on keskeinen osa yritystoiminnan kehittämistä. Siksi Stora Enson tulee pitää kiinni yhteiskuntavastuun arvoistaan myös irtisanomistilanteissa, Malm peräänkuuluttaa.
Viime hallituskaudella aktiivimallin kaltaiset toimenpiteet paljastivat, että kunnissa toimivien TE-toimistojen resurssit eivät riitä, varsinkaan laajoissa irtisanomistilanteissa.
- Työttömyyden ehkäiseminen pistemäisillä toimilla on harvoin onnistunut ratkaisu. Enemmän vaikuttavuutta saadaan aikaan kokonaisvaltaisella otteella: osaamisen vahvistamisella, toimivilla palveluilla ja työttömyysturvalla. SDP onkin useaan otteeseen esittänyt paikallisten työllisyyspalveluiden kehittämistä siten, että kunnallisia henkilöstöresursseja kasvatettaisiin ja palvelut koottaisiin monialaisiksi tukikeskuksiksi. Yksilökohtaisten työllistymis- ja kouluttautumissuunnitelman lisäksi tarvitaan tehokasta seurantaa tukitoimenpiteiden vaikutuksista, jotta voidaan arvioida niiden vaikuttavuutta, Malm painottaa.
- Yhteistyötä on tiivistettävä myös paikallisten työ- ja elinkeinotoimistojen kanssa uusien työpaikkojen löytämiseksi. Nyt tehtaat toteuttavat irtisanomiset vasta loppuvuonna, joten juuri nyt aika työntekijöiden tukiverkkojen ottaa koppi niistä, joiden on löydettävä uusi työ, jotta työttömyys ei pääsi edes alkamaan, Malm korostaa.
Yhteyshenkilöt
Niina MalmKansanedustaja
Puh:0400 588 978Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Piritta Rantanen: Rydman, tämä ei ole pelottelua – riskiraskauden seurannasta ei saa tulla varakkaiden etuoikeutta24.10.2026 13:47:32 EEST | Tiedote
Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin on otettava vakavasti huoli riskiraskauksien seurannasta. Hallituskaudella sairaalan poliklinikkamaksu on lähes kaksinkertaistunut, ja maksut voivat muodostua esteeksi tarpeelliselle hoidolle. Kyse ei ole opposition pelottelusta, vaan ministerin sokeasta pisteestä - tavallisten ihmisten arjesta”, sanoo kansanedustaja Piritta Rantanen (sd.).
SDP:n Lauri Lyly: Perussuomalaisten leikkauslista käy eläkeläisen kukkarolle24.10.2026 13:13:44 EEST | Tiedote
Perussuomalaiset esittää eläkemenoihin 1,6 miljardin euron leikkausta, joka olisi puolueen leikkauspaketin suurin yksittäinen säästökohde. Eläketurvakeskuksen laskelman mukaan esitetty indeksileikkaus merkitsisi tuhansien eurojen menetyksiä eläkeläisille jo muutamassa vuodessa. SDP:n Lauri Lyly tyrmää mittavat eläkeleikkaukset.
SDP:n Piritta Rantanen: Hallitus kasvattaa eriarvoisuutta – pienituloisten rahat eivät riitä arkeen24.10.2026 10:42:00 EEST | Tiedote
Pienituloisimpien ostovoima heikkenee samalla, kun hyvätuloisimpien ostovoima kasvaa. Laboren arvion mukaan ero ostovoiman kehityksessä on vuosina 2023–2026 yli 16 prosenttiyksikköä. Kansanedustaja Piritta Rantanen (sd.) vaatii hallitusta arvioimaan politiikkaansa myös niiden suomalaisten näkökulmasta, joiden rahat eivät tahdo riittää arjen välttämättömiin menoihin.
SDP:n Heinäluoma: Tavallinen suomalainen on hallitukselle aina jonon viimeinen23.10.2026 11:14:04 EEST | Tiedote
Oppositio on jättänyt tänään yhteisen välikysymyksen tavallisten suomalaisten pärjäämisestä arjen kustannusten noustessa.
Välikysymys tavallisten suomalaisten pärjäämisestä arjen kustannusten noustessa23.10.2026 11:13:11 EEST | Tiedote
SDP:n, Keskustan, Vihreiden, Vasemmistoliiton ja Liike Nytin eduskuntaryhmät jättivät 23.10.2026 välikysymyksen tavallisten suomalaisten pärjäämisestä arjen kustannusten noustessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

