SDP:n Niina Malm: Yritys näyttää todellisen luonteensa irtisanottujen tukemisessa!

Vastikään uutisoitiin, että Stora Enson Imatran tehtaiden päättyneet yt-neuvottelut sinetöivät 55 henkilön työuran katkeamisen tehtaan töissä. Stora Enso perusteli irtisanomisia sillä, että ne kuuluvat Imatran tehtaiden kannattavuuden turvaamisohjelmaan, jolla yhtiö tähtää jopa 120 milj. euron vuotuisiin kustannussäästöihin. Väen vähentäminen ei jäänyt tähän, vaan nyt suljetaan Oulussa kaksi paperikonetta ja arkittamo. Tämä tarkoittaa sitä, että 365 työntekijää ei avaa enää Stora Enson tehtaan porttia Oulussa.
- Vaikka irtisanomisten luku oli Imatralla pelättyä pienempi, tiedän, että paperikoneen sulkeminen merkitsee monelle suurta epävarmuutta, sanoo kansanedustaja Niina Malm.
Stora Enso on kertonut tukevansa irtisanottuja muun muassa tarjoamalla työntekijöille mahdollisuutta valmentautua yksilöllisesti uuden työpaikan löytämiseen.
- Pidän ensisijaisen tärkeänä sitä, että jokaiselle irtisanottavalle laaditaan henkilökohtainen suunnitelma ja askelmerkit työsuhteen päättymisen jälkeen. Ihmisistä huolehtiminen on keskeinen osa yritystoiminnan kehittämistä. Siksi Stora Enson tulee pitää kiinni yhteiskuntavastuun arvoistaan myös irtisanomistilanteissa, Malm peräänkuuluttaa.
Viime hallituskaudella aktiivimallin kaltaiset toimenpiteet paljastivat, että kunnissa toimivien TE-toimistojen resurssit eivät riitä, varsinkaan laajoissa irtisanomistilanteissa.
- Työttömyyden ehkäiseminen pistemäisillä toimilla on harvoin onnistunut ratkaisu. Enemmän vaikuttavuutta saadaan aikaan kokonaisvaltaisella otteella: osaamisen vahvistamisella, toimivilla palveluilla ja työttömyysturvalla. SDP onkin useaan otteeseen esittänyt paikallisten työllisyyspalveluiden kehittämistä siten, että kunnallisia henkilöstöresursseja kasvatettaisiin ja palvelut koottaisiin monialaisiksi tukikeskuksiksi. Yksilökohtaisten työllistymis- ja kouluttautumissuunnitelman lisäksi tarvitaan tehokasta seurantaa tukitoimenpiteiden vaikutuksista, jotta voidaan arvioida niiden vaikuttavuutta, Malm painottaa.
- Yhteistyötä on tiivistettävä myös paikallisten työ- ja elinkeinotoimistojen kanssa uusien työpaikkojen löytämiseksi. Nyt tehtaat toteuttavat irtisanomiset vasta loppuvuonna, joten juuri nyt aika työntekijöiden tukiverkkojen ottaa koppi niistä, joiden on löydettävä uusi työ, jotta työttömyys ei pääsi edes alkamaan, Malm korostaa.
Yhteyshenkilöt
Niina MalmKansanedustaja
Puh:0400 588 978Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Kymäläinen: Kiinteistöalalla pystyttävä paremmin selvittämään tosiasialliset edunsaajat – kyseessä on turvallisuuskysymys19.12.2025 12:05:07 EET | Tiedote
Kansanedustaja Suna Kymäläisen (sd.) mukaan Suomen lainsäädäntö on jäänyt ajastaan jälkeen tosiasiallista edunsaajaa kiinteistöalalla koskevissa kysymyksissä. Kymäläinen kirittää hallitusta puuttumaan tähän epäkohtaan turvallisuuden vahvistamiseksi sekä rikollisuuden torjumiseksi muuttuneessa turvallisuusympäristössä.
SDP:n Eskelinen ja Kymäläinen: Hallitus vierittää liikennepolitiikan vaikeat ratkaisut seuraajalleen18.12.2025 14:08:49 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustajat Seppo Eskelinen ja Suna Kymäläinen pitävät hyvänä, että kauan odotettu selonteko valtakunnallisesta liikennejärjestelmäsuunnitelmasta vuosille 2026–2037 (Liikenne 12) on viivyttelystä huolimatta viimein annettu eduskunnalle. – Valitettavaa on kuitenkin, että Liikenne 12 -työn työkaluja ja painoarvoa on jo ehditty tällä kaudella rapauttaa, eikä suunnitelmaan sisältyvä rahoitusohjelma tarjoa ratkaisuja pitkän aikavälin ongelmiin, edustajat toteavat.
SDP:n Joona Räsänen: Pääministeri Orpo ja valtionvarainministeri Purra ovat jättämässä koko Suomen taloushistorian synkimmän perinnön seuraajilleen18.12.2025 12:25:06 EET | Tiedote
-Viimeistään jo nyt voi varmuudella sanoa, että Orpon-Purran hallitus on epäonnistunut kaikissa talouspolitiikan tavoitteissaan ja julkinen velkaantuminen tulee heidän johdollaan paisumaan kuin pullataikina, sanoo kansansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan vastaava Joona Räsänen (sd).
SDP:n Saku Nikkanen: Nuorisorikollisuus ja väkivalta kuriin, tämän on loputtava nyt18.12.2025 11:42:09 EET | Tiedote
– Alaikäisten tekemät rikokset eivät ole harmittomia. Ne ovat vakava uhka yhteiskunnan turvallisuudelle. Nyt on aika toimia päättäväisesti ja tehdä loppu väkivaltaisesta nuorisorikollisuudesta pääkaupunkiseudulla ja koko Suomessa, täräyttää kansanedustaja Saku Nikkanen (sd.).
SDP:n Kumpula-Natri: Onneksi Suomi on eurossa, eikä yksin17.12.2025 16:25:58 EET | Tiedote
— Valtiovarainministeri pyrkii jälleen harhauttamaan kansalaisten ja lehdistön huomion hallituksen karuista leikkauksista ja oman hallituksensa vastuista, toteaa kansanedustaja Miapetra Kumpula-Natri (SD).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

