SDP:n Niina Malm: Yritys näyttää todellisen luonteensa irtisanottujen tukemisessa!

Vastikään uutisoitiin, että Stora Enson Imatran tehtaiden päättyneet yt-neuvottelut sinetöivät 55 henkilön työuran katkeamisen tehtaan töissä. Stora Enso perusteli irtisanomisia sillä, että ne kuuluvat Imatran tehtaiden kannattavuuden turvaamisohjelmaan, jolla yhtiö tähtää jopa 120 milj. euron vuotuisiin kustannussäästöihin. Väen vähentäminen ei jäänyt tähän, vaan nyt suljetaan Oulussa kaksi paperikonetta ja arkittamo. Tämä tarkoittaa sitä, että 365 työntekijää ei avaa enää Stora Enson tehtaan porttia Oulussa.
- Vaikka irtisanomisten luku oli Imatralla pelättyä pienempi, tiedän, että paperikoneen sulkeminen merkitsee monelle suurta epävarmuutta, sanoo kansanedustaja Niina Malm.
Stora Enso on kertonut tukevansa irtisanottuja muun muassa tarjoamalla työntekijöille mahdollisuutta valmentautua yksilöllisesti uuden työpaikan löytämiseen.
- Pidän ensisijaisen tärkeänä sitä, että jokaiselle irtisanottavalle laaditaan henkilökohtainen suunnitelma ja askelmerkit työsuhteen päättymisen jälkeen. Ihmisistä huolehtiminen on keskeinen osa yritystoiminnan kehittämistä. Siksi Stora Enson tulee pitää kiinni yhteiskuntavastuun arvoistaan myös irtisanomistilanteissa, Malm peräänkuuluttaa.
Viime hallituskaudella aktiivimallin kaltaiset toimenpiteet paljastivat, että kunnissa toimivien TE-toimistojen resurssit eivät riitä, varsinkaan laajoissa irtisanomistilanteissa.
- Työttömyyden ehkäiseminen pistemäisillä toimilla on harvoin onnistunut ratkaisu. Enemmän vaikuttavuutta saadaan aikaan kokonaisvaltaisella otteella: osaamisen vahvistamisella, toimivilla palveluilla ja työttömyysturvalla. SDP onkin useaan otteeseen esittänyt paikallisten työllisyyspalveluiden kehittämistä siten, että kunnallisia henkilöstöresursseja kasvatettaisiin ja palvelut koottaisiin monialaisiksi tukikeskuksiksi. Yksilökohtaisten työllistymis- ja kouluttautumissuunnitelman lisäksi tarvitaan tehokasta seurantaa tukitoimenpiteiden vaikutuksista, jotta voidaan arvioida niiden vaikuttavuutta, Malm painottaa.
- Yhteistyötä on tiivistettävä myös paikallisten työ- ja elinkeinotoimistojen kanssa uusien työpaikkojen löytämiseksi. Nyt tehtaat toteuttavat irtisanomiset vasta loppuvuonna, joten juuri nyt aika työntekijöiden tukiverkkojen ottaa koppi niistä, joiden on löydettävä uusi työ, jotta työttömyys ei pääsi edes alkamaan, Malm korostaa.
Yhteyshenkilöt
Niina MalmKansanedustaja
Puh:0400 588 978Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Timo Harakka datakeskuksista: Miksi hallitus hätiköi ennen tilaamaansa selvitystä?22.10.2025 20:14:08 EEST | Tiedote
Lehtitietojen mukaan hallitus riitelee tällä kertaa datakeskuksen verotuksesta, joka pitäisi jostain syystä nuijia valtioneuvoston yleisistunnossa tällä viikolla. SDP:n Timo Harakka ihmettelee hallituksen sählinkiä.
SDP:n Joona Räsänen: Orpo ja Purra vievät Suomea kovaa vauhtia EU:n tarkkailuluokan etupulpettiin22.10.2025 14:51:17 EEST | Tiedote
-Petteri Orpon hallitus kaasutti velkaralliautollaan Suomen EU:n nopeiten velkaantuvaksi maaksi. Suomi on jo aiemmin viety EU:n tarkkailuluokan porstuaan ja tätä menoa löydämme kohta itsemme luokan etupulpetista. Velkajarrua saa jo nyt käyttää, toteaa kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan vastaava Joona Räsänen (sd).
SDP:n Timo Harakka: Tulevaisuustyöhön tarvitaan vahva sukupolvisitoumus21.10.2025 13:58:14 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja ja tulevaisuusvaliokunnan jäsen Timo Harakka korostaa tänään lähetekeskustelussa olevan tulevaisuusselonteon ensimmäisen osan rakentavan Suomelle kompassia kohti vuotta 2045. Harakka nostaa esiin ajatuksen tulevien sukupolvien oikeuksien turvaamisesta lailla.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Rakennusalan kriisille on vaihtoehto20.10.2025 08:43:00 EEST | Tiedote
Rakennusalan kriisi jatkuu, mutta hallitus ei edelleenkään ole esittänyt uskottavia ratkaisuja alan tilanteen parantamiseksi, sanoo SDP:n kansanedustaja Eveliina Heinäluoma. Rakennusteollisuuden syyskuun suhdannekatsauksen mukaan talouden kitulias kasvu ja kuluttajien murentunut luottamus ovat olleet myrkkyä rakennusalan elpymiselle.
SDP:n Suhonen jyrähti Vaasassa19.10.2025 12:46:35 EEST | Tiedote
SDP:n Kansanedustaja Timo Suhonen osallistui Vaasassa Teollisuusliiton ammattiosasto 272, 70-vuotisjuhlaan lauantaina 18.10. Suhonen nosti pitämässään juhlapuheessa esiin tämänhetkisen yhteiskunnallisen tilanteen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme