SDP EDUSKUNTA

SDP:n Niina Malmilta tukea Teollisuusliiton avaukselle polttoainekompensaatiosta

Jaa
Teollisuusliitto esittää matkakuluvähennyksen korottamista polttoaineen hinnan nousun kompensoimiseksi palkansaajille. SDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja Niina Malmin (sd.) mielestä esitys on varteenotettava.
Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP

- Kannatan asian pikaista selvittämistä. Vähennys ei vaikuta pysyneen nopean hinnan nousun perässä. Tarkastelusta vastaa kuitenkin tällä hetkellä Verohallinto, ei eduskunta. Eikä asian muuttaminen ole ihan helppoa, joten siksi on tärkeää ensin selvittää, vaikka tiedän, että näin sanomalla en saa politiikassa irtopisteitä, Malm kommentoi.

Malm esittää, että yksi mahdollinen keino voisi olla myös työmatkavähennyksen ylärajan korottaminen. Se kohdistuisi juuri sinne, missä tarve on suurin eli alueille, joilla välimatkat ovat pitkiä ja oma auto välttämättömyys.

- Polttoaineen hinnan nousu johtaa kulujen kasvuun erityisesti heillä, joiden on pakko ajaa pitkiä työmatkoja. Siksi mielestäni nyt olisi syytä tarkastella myös vähennyksen ylärajan tasoa. Kuten Teollisuusliittokin kommentoi, kasvaneet kustannukset eivät saa vaikuttaa ihmisten mahdollisuuteen tehdä työtään, Malm alleviivaa.

Teollisuusliiton tavoin Niina Malm pitää polttoaineveron laskemista ongelmallisena keinona.

- Selvitysten mukaan polttoaineveron laskeminen vaikuttavasti olisi todella kallis toimi, jota olisi pakko paikata muilla veronkorotuksilla tai leikkauksilla. Aiheellinen huoli on, että bensa jatkaa joka tapauksessa kallistumistaan ja Suomelle jää lopulta käteen vain miljardiluokan lovi valtiontalouteen, Malm huomauttaa.

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP
Lataa

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Eskelinen ja Kymäläinen: Hallitus vierittää liikennepolitiikan vaikeat ratkaisut seuraajalleen18.12.2025 14:08:49 EET | Tiedote

SDP:n kansanedustajat Seppo Eskelinen ja Suna Kymäläinen pitävät hyvänä, että kauan odotettu selonteko valtakunnallisesta liikennejärjestelmäsuunnitelmasta vuosille 2026–2037 (Liikenne 12) on viivyttelystä huolimatta viimein annettu eduskunnalle. – Valitettavaa on kuitenkin, että Liikenne 12 -työn työkaluja ja painoarvoa on jo ehditty tällä kaudella rapauttaa, eikä suunnitelmaan sisältyvä rahoitusohjelma tarjoa ratkaisuja pitkän aikavälin ongelmiin, edustajat toteavat.

SDP:n Eloranta: Hallituksen politiikka syventää lasten oppimisen eroja17.12.2025 15:29:54 EET | Tiedote

Lapsiasiavaltuutettu Elina Pekkarinen esitti tänään (17.12.) huolen lasten perheen taloudellisen tilanteen ja syntymäkunnan kasvavasta vaikutuksesta oppimistuloksiin. SDP:n kansanedustaja, sivistysvaliokunnan jäsen Eeva-Johanna Elorannan mukaan koulutuksen yhdenvertaisuutta tulevat vielä todennäköisesti entisestään heikentämään hallituksen leikkaukset sosiaaliturvaan, mitkä lisäävät lapsiperheköyhyyttä sekä leikkaukset kuntien valtionosuuksiin, joilla kunnat järjestävät koulutusta. Eloranta vaatii välittömiä toimia tilanteen korjaamiseksi, jotta jokainen lapsi saa yhdenvertaiset lähtökohdat elämään ja koulutuksellisesta tasa-arvosta voidaan pitää huolta kaikissa kunnissa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye