SDP EDUSKUNTA

SDP:n Nurminen vastaa oppositiopuolueiden puheenjohtajille: Tulevaisuusinvestointien tarve ei ole kadonnut

4.4.2020 16:40:14 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa
SDP:n eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Ilmari Nurminen muistuttaa oppositiopuolueiden puheenjohtajia, että tulevaisuuden haasteet eivät ole akuutista kriisistä huolimatta kadonneet.
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander

- Ne tulevaisuuden haasteet, joihin hallitus on sitoutunut ohjelmassaan vastaamaan, eivät ole kadonneet mihinkään. Toimia pohjoismaisen hyvinvointivaltion turvaamiseksi ja ilmastonmuutoksen torjumiseksi tarvitaan edelleen – tässä tilanteessa ehkä enemmän kuin koskaan, Nurminen painottaa.

Hallitusohjelmassa on sovittu useista Suomen tulevaisuudelle tärkeistä uudistuksista, kuten sitovan hoitajamitoituksen kirjaamisesta lakiin ja oppivelvollisuuden laajentamisesta.

- Yksi merkittävimmistä hallitusohjelmassa sovituista asioista on sitova hoitajamitoitus. Viime vuoden vanhustenhoivan kriisi ja nyt päällä oleva koronakriisi ovat varmasti osoittaneet jokaiselle, kuinka tärkeää työtä hoitoalan ammattilaiset tekevät. Vanhustenhoidon ongelmat eivät ole hävinneet minnekään, ja ne on hoidettava kuntoon. Ei ole yksinkertaisesti vaihtoehtoja. Hoitajilla on oltava sellaiset työolot, jossa ammattilaiset voivat tehdä työnsä ilman työtaakan alle uupumista, sanoo Nurminen.

- Oppivelvollisuuden laajentaminen taas on hyvin tärkeä tulevaisuusinvestointi, joka vahvistaa työllisyyttä pitkällä tähtäimellä. Myös talouspolitiikan arviointineuvosto on puhunut sen puolesta. On selvää, että muuttuneessa maailmassa tarvitaan vähintään toisen asteen koulutus, jotta nuoret pääsevät töihin. Siksi uudistus on tulevaisuutemme kannalta niin olennainen, sanoo Nurminen.

- Nyt on keskityttävä akuutin kriisin hoitamiseen, ja viisautta ja malttia tarvitaan kaikilta. Me pääsemme tästä kriisistä yli, ja silloin on entistäkin tärkeämpää tehdä rohkeita investointeja Suomen ja suomalaisten hyvinvoinnin ja menestyksen takaamiseksi, päättää Nurminen.

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Lataa

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Helena Marttila jätti lakialoitteen: Rikoksen tekeminen lapsen läsnä ollessa tuomion koventamisperusteeksi17.6.2026 18:34:16 EEST | Tiedote

Kansanedustaja Helena Marttila (sd.) on jättänyt eduskunnalle lakialoitteen, jossa ehdotetaan muutosta rikoslakiin siten, että rikoksen tekeminen lapsen läsnä ollessa säädettäisiin rangaistusta koventavaksi perusteeksi. Ehdotuksen tavoitteena on vahvistaa lasten suojaa väkivallalta sekä tunnistaa nykyistä selkeämmin se, että lapsi voi kärsiä vakavaa haittaa myös silloin, kun hän ei ole rikoksen suora kohde, vaan altistuu väkivallalle todistajana.

SDP:n Saku Nikkanen: Kansalaisjärjestöiltä leikkaaminen osuu väistämättä kohtaavaan työhön17.6.2026 17:15:30 EEST | Tiedote

– Jätin kirjallisen kysymyksen Sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuskeskuksen STEA:n päättämistä uusista avustuskriteereistä. Ministeri Rydmanin mukaan sosiaali- ja terveysjärjestöihin kohdistuvat avustusleikkaukset eivät kohdistu asiakkaita kohtaavaan työhön. Näin asia ei kansalaisjärjestöjen mukaan ole. Sotejärjestöjen avustuksia leikataan puoleen näiden uudistusten kanssa samanaikaisesti. Näin suuria muutoksia avustukseen ei voida tehdä ilman, että se vaikuttaa myös kohtaavaan työhön. Vaikuttaa siltä, että STEAn avustuspolitiikan muutoksilla halutaan vaientaa kansalaisjärjestöjen vaikuttamistyötä sosiaali- ja terveyspolitiikassa. Kansalaisten äänen on kuuluttava keskusjärjestöjen vaikuttamis- ja neuvontatyön kautta jatkossakin, vaatii kansanedustaja Saku Nikkanen (sd.).

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye