SDP:n Nurminen vastaa oppositiopuolueiden puheenjohtajille: Tulevaisuusinvestointien tarve ei ole kadonnut
4.4.2020 16:40:14 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- Ne tulevaisuuden haasteet, joihin hallitus on sitoutunut ohjelmassaan vastaamaan, eivät ole kadonneet mihinkään. Toimia pohjoismaisen hyvinvointivaltion turvaamiseksi ja ilmastonmuutoksen torjumiseksi tarvitaan edelleen – tässä tilanteessa ehkä enemmän kuin koskaan, Nurminen painottaa.
Hallitusohjelmassa on sovittu useista Suomen tulevaisuudelle tärkeistä uudistuksista, kuten sitovan hoitajamitoituksen kirjaamisesta lakiin ja oppivelvollisuuden laajentamisesta.
- Yksi merkittävimmistä hallitusohjelmassa sovituista asioista on sitova hoitajamitoitus. Viime vuoden vanhustenhoivan kriisi ja nyt päällä oleva koronakriisi ovat varmasti osoittaneet jokaiselle, kuinka tärkeää työtä hoitoalan ammattilaiset tekevät. Vanhustenhoidon ongelmat eivät ole hävinneet minnekään, ja ne on hoidettava kuntoon. Ei ole yksinkertaisesti vaihtoehtoja. Hoitajilla on oltava sellaiset työolot, jossa ammattilaiset voivat tehdä työnsä ilman työtaakan alle uupumista, sanoo Nurminen.
- Oppivelvollisuuden laajentaminen taas on hyvin tärkeä tulevaisuusinvestointi, joka vahvistaa työllisyyttä pitkällä tähtäimellä. Myös talouspolitiikan arviointineuvosto on puhunut sen puolesta. On selvää, että muuttuneessa maailmassa tarvitaan vähintään toisen asteen koulutus, jotta nuoret pääsevät töihin. Siksi uudistus on tulevaisuutemme kannalta niin olennainen, sanoo Nurminen.
- Nyt on keskityttävä akuutin kriisin hoitamiseen, ja viisautta ja malttia tarvitaan kaikilta. Me pääsemme tästä kriisistä yli, ja silloin on entistäkin tärkeämpää tehdä rohkeita investointeja Suomen ja suomalaisten hyvinvoinnin ja menestyksen takaamiseksi, päättää Nurminen.
Yhteyshenkilöt
Ilmari NurminenKansanedustaja
Puh:050 512 2189Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Seppo Eskelinen: Hallituksen bensariitely ei paljon maakunnissa lämmitä3.11.2026 16:31:13 EET | Tiedote
-Hallituksen julkinen riitely ei maakunnissa paljon ajavia lämmitä. Pitkän riitelyn tuloksena hallitus sai aikaan paketin, joka ei pumppuhinnoissa näy eikä vastaa ihmisten hätään. Kaiken kukkuraksi se rahoitetaan osin teiden kunnosta leikkaamalla, sanoo kansanedustaja Seppo Eskelinen (sd).
SDP:n Piritta Rantanen: Hallitus laskuttaa jo syntymättömistä lapsista – riskiraskauden seuranta voi maksaa satoja euroja3.11.2026 15:30:00 EET | Tiedote
Hallitus on korottanut terveydenhuollon maksuja niin, että riskiraskauden seurannasta voi kertyä perheelle satojen eurojen lasku ennen lapsen syntymää, totesi kansanedustaja Piritta Rantanen (sd.) eduskunnassa käydyssä välikysymyskeskustelussa tänään. Orpo-Purran hallituksen korottamat terveydenhuollon maksut käyvät kalliiksi tavalliselle suomalaiselle.
SDP:n Ryhmäpuhe välikysymyskeskustelussa arjen kustannusten noususta3.11.2026 14:39:40 EET | Tiedote
SDP:n ryhmäpuhe 3.11.2026 välikysymyskeskustelussa tavallisten suomalaisten pärjäämisestä arjen kustannusten noustessa. Puhujana kansanedustaja Piritta Rantanen. Muutokset puhuessa mahdollisia.
SDP:n esittelypuheenvuoro välikysymyskeskustelussa arjen kustannusten noususta3.11.2026 14:15:56 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Eveliina Heinäluoman esittelypuheenvuoro opposition yhteisestä välikysymyksestä tavallisten suomalaisten pärjäämisestä arjen kustannusten noustessa. Keskustelu välikysymyksestä käydään tiistaina 3.11.2026 klo 14 alkaen. Muutokset puhuessa mahdollisia.
SDP:n Räsänen: Ei kai hallitus pyri johtamaan komissiota harhaan?31.10.2026 13:38:06 EET | Tiedote
Euroopan komissio pyysi lokakuun lopussa Suomelta lisätietoja ensi vuoden budjetista ja siitä, miten budjetti noudattaa neuvoston tammikuussa 2026 hyväksymää suositusta liiallisen alijäämän korjaamiseksi. Suomi poikkeaa tulevanakin vuonna komission asettamasta nettomenopolusta. Suomi toimitti vastauksen komissiolle eilen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
