SDP:n Paula Werning: Ensi vuoden budjetti vahvistaa Suomen oikeusjärjestelmää
20.5.2021 09:17:27 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- Ensi vuoden budjetin on tarkoitus vahvistaa Suomen oikeusjärjestelmää. Lisämäärärahoja kohdennetaan mm. rikosasioiden käsittelyketjuun, videoneuvottelujen tukemiseen tarkoitettujen laitteiden lisäämiseen sekä oikeudenkäyntien ja asioinnin sujuvoittamiseen, Werning tarkentaa.
Rikosvastuun toteutumiseksi ja rikosten käsittelyaikojen nopeuttamiseksi lisätään poliisin, syyttäjien ja tuomioistuinten voimavaroja niin että koko oikeudellisen prosessin käsittelyajat lyhenevät.
- Pidän tärkeänä, että koko rikosketjun resursointi säilytetään oikeasuhtaisena. Näin poliisin rikostorjunnan laajenemisesta ei seuraisi käsittelyaikojen pidentymistä oikeuslaitoksessa eikä voimavaraongelmia Rikosseuraamuslaitoksessa. Lisäksii koronapandemia on esimerkiksi lisännyt lähisuhdeväkivaltatapauksia ja nuorten kokemaa väkivaltaa. Siksi rikosuhripäivystysten lisäresursointi on tärkeää, Werning painottaa.
Myös ylivelkaantumisen ongelmien kitkemiseen on ryhdytty eri toimin.
- Ylivelkaantumisen torjunnan tehostamiseksi talous- ja velkaneuvonnan resursseja on jo vahvistettu. Lähivuosina ylivelkaantumisen torjuntaa tehostetaan lisää perustamalla positiivinen luottotietorekisteri. Näin velallisen asemaa parannetaan velkajärjestelyssä sekä tuetaan yrittäjien pääsyä uuteen alkuun. Myös pienituloisten ulosottovelallisten aseman helpottamista selvitetään ja maksuhäiriömerkintöjen säilytysaikojen lyhentämistä koskeva esitys tulee eduskunnan käsittelyyn vielä ennen kesää, Werning täsmentää.
Lakivaliokunnan jäsen Werning pitää myös tärkeänä niitä väliaikaisia toimia, joita on sovellettu koronaviruspandemiasta johtuen useampaan otteeseen. Näitä ovat olleet esimerkiksi kuluttajaluottoja koskevia säännöksiä, konkurssilakia ja ulosottokaarta kansalaisten ja yritysten aseman helpottamiseksi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Paula WerningKansanedustaja
Puh:050 514 4887Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Lindén, Kiuru ja Kymäläinen: Ministerit Rydman, Partanen ja Ikonen ovat aiheuttaneet vakavan tilanteen syöpäpotilaiden hoidolle – kuka ottaa vastuun ja korjaa tilanteen?10.7.2026 15:37:27 EEST | Tiedote
Laajaa tyrmistystä on herättänyt sosiaali- ja terveysministeriön (STM) tuore ohjauskirje hyvinvointialueille. Siinä on otettu kantaa eräiden kalliiden lääkkeiden kustannusvastuuseen. Tämä koskee useita syöpälääkkeitä ja eräitä muita lääkkeitä.
SDP:n Saku Nikkanen: Garden Helsinki -hankkeen epäselvyydet rapauttavat luottamusta8.7.2026 12:24:52 EEST | Tiedote
Epäselvyydet Garden Helsinki -hankkeen ympärillä jatkuvat. Pääministerin viime viikolla antamat vastaukset eivät vakuuta, ja koko ajan nousee uutta tietoa siitä, mitä kulisseissa on tapahtunut.
SDP:n Eveliina Heinäluoma:Hallitus syventää HUS:in hoitojonokriisiä – hoitojonot eivät lyhene leikkaamalla6.7.2026 12:42:53 EEST | Tiedote
Helsingin Sanomat uutisoi viikonloppuna, ettei HUS saanut kiireettömän erikoissairaanhoidon hoitojonoja lain edellyttämälle tasolle määräaikaan mennessä miljoonaluokan uhkasakosta huolimatta. SDP kansanedustaja Eveliina Heinäluoman mukaan tilanne on vakava, mutta hallituksen ratkaisut tekevät siitä entistä vaikeamman.
SDP:n kansanedustaja Hanna Laine-Nousimaa avaa Kangasalan kulttuuriviikon6.7.2026 12:40:27 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Hanna Laine-Nousimaa (sd.) pitää Kangasalan kulttuuriviikon avajaispuheen maanantaina 6. heinäkuuta klo 17.00 Kangasalan pääkirjastolla järjestettävän kirjallisuusillan yhteydessä. Avajaispuheessaan hän nostaa esiin kulttuurin merkityksen ihmisten hyvinvoinnille, yhteisöllisyydelle ja elinvoimaiselle paikallisyhteisölle.
SDP:n Gebhard: Kokoomuksen on tuotava sosiaalityön tutkimusavustukset valtioneuvoston yleisistuntoon3.7.2026 14:47:51 EEST | Tiedote
Kokoomuksella on nyt näytön paikka: ovatko he aidosti vapaan ja riippumattoman tieteen puolella, vai onko kyse sittenkin poseerauksesta sosiaalisessa mediassa. SDP:n kansanedustaja Elisa Gebhard esittää, että kokoomus ja sen ministerit vaativat Rydmanin käsittelyssä olleet sosiaalityön tutkimuksen avustukset valtioneuvoston yleisistunnon käsittelyyn ja äänestävät Rydmanin esitystä vastaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
