SDP:n Paula Werning: Hallitus panostaa kotitalouksien velkaantumisen rajoittamiseksi
21.6.2022 14:52:44 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Kotitaloudet ja yksityishenkilöt ovat viimeisten 20 vuoden aikana ylivelkaantuneet tuntuvasti.
- Tämä suunta on ollut todella huolestuttava. Esimerkiksi asuntolainat, vakuudettomat kulutusluotot ja taloyhtiölainat ovat vaikuttaneet velkaantumisen lisääntymiseen. Tämä taas on johtanut kasvaviin maksuhäiriömerkintöihin, Werning toteaa.
Valtiovarainministeriön asettama työryhmä on muutaman vuoden ajan arvioinut yksityishenkilöiden ja kotitalouksien liiallista velkaantumiskehitystä ja pohtinut, miten sitä voitaisiin estää ja vähentää.
- Ehdotetut muutokset olisivat asuntoluottojen kohdalla esimerkiksi siten, että uusien luottojen enimmäispituudeksi tulisi 30 vuotta ja uudisrakentamisessa asuntoyhteisöluottojen osuudelle 60 prosentin rajoite myytävien asuntojen velattomasta hinnasta, Werning sanoo.
Myös lyhennysvapaiden kuukausien osalle olisi tulossa muutoksia.
- Rakennuksen valmistumisesta tulisi lyhennysvapaita koskeva kielto viiden ensimmäisen vuoden ajaksi, kuitenkin niin että lyhennysvapaa olisi mahdollinen ensimmäisen vuoden aikana, Werning huomauttaa.
Werning toteaa kuitenkin, että ns. velkakattoa ei ole tulossa.
- Huomioitavaa on myös, että tulossa on julkisen sektorin ylläpitämä positiivinen luottotietorekisteri, josta luotonantajat näkevät henkilön kaikki luotto- ja tulotiedot jatkossa. Tämä tulee helpottamaan huomattavasti niin luoton hakijaa kuin sen antajaakin.
Yhteyshenkilöt
Paula WerningKansanedustaja
Puh:050 514 4887Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Haatainen: Eurooppaan tarvitaan tasa-arvon ja syrjimättömyyden takapakeista varoittava järjestelmä23.5.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Tuula Haatainen (sd) esitteli perjantaina Euroopan neuvoston pysyvälle komitealle raportin parlamenttien ja tasa-arvoelinten yhteistyön parantamisesta.
SDP:n Werning Kurvisen talouskritiikistä: ”Pelkkää poliittista teatteria”22.5.2026 15:35:51 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Paula Werning tyrmää keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtajan Antti Kurvisen hyökkäykset SDP:n talouslinjaa kohtaan. Werningin mukaan keskusta keskittyy nyt rakentavan keskustelun sijaan pelkkään metelöintiin.
SDP:n Saku Nikkanen: Pääministeri Orpo on vieraantunut tavallisten ihmisten arjesta – kansalaisia ei pidä syyttää hallituksen omista laiminlyönneistä22.5.2026 11:56:45 EEST | Tiedote
Pääministeri Petteri Orpo on kiitellyt viranomaisten toimintaa drooniuhkatilanteessa ja arvioinut, että kansalaisten varautumisessa on puutteita. SDP:n kansanedustaja, hallintovaliokunnan jäsen Saku Nikkanen näkee, että tavallisen ihmisen kokemus tilanteen hoidosta oli kuitenkin kaikkea muuta kuin onnistunut: epäselvä viestintä, ristiriitaiset ohjeet ja jopa palkan menetys osoittavat, että ongelma ei ole kansalaisissa tai heidän ”resilienssissään”, vaan hallituksen laiminlyönneissä kehittää järjestelmiä ja ohjeistuksia toimia poikkeustilanteissa.
SDP:n Pia Viitanen: Perukaa kallis ja tehoton yhteisöveroale22.5.2026 10:17:39 EEST | Tiedote
Viimeistään nyt olisi hallituksen korkea aika perua kallis ja vastuuton yhteisöveron alennus, joka ei tuo työtä, eikä maksa itseään takaisin, mutta valuu jo valmiiksi hyvätuloisille, sanoo kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan verojaoston jäsen Pia Viitanen (sd).
SDP:n Eloranta: Tietokirjailijoiden eriarvoinen asema apurahoissa on korjattava22.5.2026 08:45:00 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja, sivistysvaliokunnan jäsen Eeva-Johanna Eloranta vaatii tietokirjailijoille yhdenvertaista kohtelua valtion apurahapolitiikassa. Eloranta on jättänyt hallitukselle kirjallisen kysymyksen tietokirjailijoiden asemasta valtion tukijärjestelmässä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
