SDP:n Paula Werning: Helpotusta ylivelkaantuneille, sosiaalinen luototus lakisääteiseksi hyvinvointialueilla

Hallitus antoi eduskunnalle esityksen, että sosiaalisesta luototuksesta tulee hyvinvointialueilla järjestettävä lakisääteinen palvelu.
- Sosiaalista luottoa voidaan myöntää henkilölle, jolla ei ole pienituloisuutensa ja vähävaraisuutensa vuoksi muulla tavoin mahdollisuutta saada kohtuuehtoista luottoa, ja jolla on kyky suoriutua luoton takaisinmaksusta. Esityksessä ei ole tarkoitus muuttaa edellä mainittuja sosiaalisen luoton myöntämisen edellytyksiä. Tällä hetkellä sosiaalinen luototus on kunnille vapaaehtoinen tehtävä. Kaikki kunnat eivät ole ottaneet sitä käyttöön, minkä vuoksi sosiaalinen luototus ei ole ollut kaikkien saatavilla, Werning tarkentaa.
Hyvinvointialueen tulisi määritellä sosiaalisen luoton myöntämisen perusteet lain mukaisesti. Sosiaaliseen luottoon ei olisi jatkossakaan subjektiivista oikeutta, vaan kyseessä olisi määrärahasidonnainen palvelu.
- Jokaisen hyvinvointialueen olisi järjestettävä sosiaalista luototusta alueellaan. Sosiaalinen luototus pysyisi kuitenkin edelleen sosiaalihuoltoon kuuluvana sosiaalityön välineenä. Lisäksi sosiaalisen luoton hakijalle ja luotonsaajalle annettavasta taloudellisesta neuvonnasta ja ohjauksesta säänneltäisiin nykyistä tarkemmin. Tämä siksi, että sosiaalisen luoton saaneella tulee olla mahdollisuus taloudelliseen neuvontaan ja ohjaukseen koko luoton takaisinmaksuajan, erityisesti takaisinmaksuongelmien ja maksuohjelmien muutosten yhteydessä, Werning täsmentää.
Sosiaalinen luototus on hallitusohjelman mukainen toimenpide. Werning toteaa myös, että esitys sisältää lisäksi säädöksiä vapaakuukausista ja maksuvapautuksista, joiden tavoitteena on ehkäistä ylivelkaantumista.
- Hallitus on jo monin eri tavoin tehnyt uudistuksia, joiden myötä velkaantuneiden tilannetta helpotetaan. Ja tämä on yksi lisää, Werning huomauttaa.
Lain on tarkoitus astua voimaan 1.8.2023. Siirtymäsäännös mahdollistaa aikaisemmin sosiaalista luottoa myöntäneiden alueiden luototuksen jatkamisen ilman katkosta.
Yhteyshenkilöt
Paula WerningKansanedustaja
Puh:050 514 4887Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Tuppurainen: Hallituksen on kannettava vastuunsa talouspolitiikan epäonnistumisesta ja toimittava jo tällä vaalikaudella18.1.2026 16:26:53 EET | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen reagoi pääministeri Petteri Orpon pääministerin kyselytunnilla esittämiin arvioihin ja katsoo, että hallituksen on viimein tunnustettava talouspolitiikkansa ongelmat ja ryhdyttävä korjaaviin toimiin jo kuluvalla vaalikaudella.
SDP:n Johannes Koskinen: Ulko- ja turvallisuuspoliittinen selonteko on päivitettävä – Euroopan on vastattava uhkailuun yhtenäisesti18.1.2026 16:02:20 EET | Tiedote
Koskinen näkee ulkopoliittisen tilanteen vakavana ja vaatii pääministeri Orpolta nopeita toimia, kuten pääministerin kyselytunnilla keskusteltiin.
Riksdagsledamot Ville Skinnari (SDP): De nordiska länderna måste stärka sin egen handlingsförmåga i den arktiska omvandlingen18.1.2026 14:55:03 EET | Pressmeddelande
De nordiska ländernas verksamhetsmiljön i det arktiska området har utsatts för en omvälvning och ett tryck utan motstycke, säger riksdagsledamot Ville Skinnari (SDP).
SDP:n Skinnari: Pohjoismaiden on vahvistettava omaa toimintakykyä arktisessa murroksessa18.1.2026 13:42:03 EET | Tiedote
Pohjoismaiden toimintaympäristö arktisella alueella on joutunut ennennäkemättömän murroksen ja paineen alle, sanoo kansanedustaja Ville Skinnari (sd.).
Kvarnström (SDP): Fler visstidsanställningar ökar inte det förtroende som nu behövs - tvärtom, skapar prekarisering16.1.2026 10:02:14 EET | Pressmeddelande
Riksdagsledamoten Johan Kvarnström (SDP) kritiserar regeringens förslag om att underlätta ingåendet av visstidsanställningar med motiveringen att det ökar osäkerheten och höjer risken för graviditetsdiskriminering. För att sänka företagens tröskel för att anställa stöder han den lösning som SDP har lyft fram, det vill säga en rekryteringsskattegottgörelse och en höjning av den nedre gränsen för mervärdesskatten.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
