SDP:n Paula Werning: Katse tulevaan ja elvytystoimet käyntiin

Hallitus on runsaan kuukauden sisällä tehnyt määrätietoisesti napakalla otteella suuria ja vaikeita päätöksiä koronaviruksen aiheuttaman kriisin hallitsemiseen, tukemalla miljardeilla euroilla mm. terveydenhuoltoa, yrityksiä, työttömäksi ja lomautetuksi jääneitä sekä lapsiperheitä.
- Täytyy ottaa huomioon, että tämä tilanne vyöryi niskaamme tavalla, jota ei ole koskaan koettu aikaisemmin. Hallitus on pystynyt organisoimaan valtavia kokonaisuuksia kriisin tukemiseen. Rajoitustoimet ovat olleet kipeitä, mutta välttämättömiä, kansanedustaja Paula Werning (sd) painottaa.
Valtioneuvoston kanslia on jo asettanut valmisteluryhmän, jota vetää valtiovarainministeriön kansliapäällikkö Martti Hetemäki. Valmisteluryhmän tarkoituksena on nopealla aikataululla saada aikaiseksi suunnitelma toimenpiteistä, joilla taloutemme elvytys voidaan aloittaa. Valmistelutyötä tullaan tekemään yhteistyössä eri alueiden tutkijoiden sekä asiantuntijoiden kanssa unohtamatta tiivistä yhteistyötä työmarkkinajärjestöjen edustajien kanssa.
- Hallituksen toukokuun lisätalousarvioesitykseen on tarkoitus kohdentaa nopeavaikutteisia ja määräaikaisia elvytystoimenpiteitä auttamaan Suomi taas jaloilleen. Se ei tule olemaan helppoa ja siksi onkin tärkeää, että toimiin on ryhdytty välittömästi, Werning sanoo.
Werning toteaa hallituksen olevan sitoutunut siihen, että kriisin aiheuttama taakka jaetaan sosiaalisesti ja taloudellisesti oikeudenmukaisella ja ekologisesti kestävällä tavalla sekä oikeudenmukaisesti sukupolvien välillä.
- Suomalaiset ovat tunnetusti sisukasta kansaa ja yhdessä pystymme tämän ongelmatilanteen selättämään, olemmehan selvinneet niin sodista kuin lamoista. Koronan aiheuttama kriisi voitetaan puhaltamalla yhteen hiileen ottamalla suunta kohti tulevaisuutta, Werning toteaa lopuksi.
Yhteyshenkilöt
Paula WerningKansanedustaja
Puh:050 514 4887Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Elisa Gebhard: Suomen on jättäydyttävä pois euroviisuista, jos Israelia ei suljeta ulos16.9.2025 16:40:47 EEST | Tiedote
Alankomaat, Irlanti, Islanti, Slovenia sekä euroviisujen rahoittajamaa Espanja ovat ilmoittaneet vetäytyvänsä ensi vuoden euroviisuista, jos Israel osallistuu kilpailuun Gazan verilöylyn jatkuessa. Myös Suomessa tulisi tehdä sama päätös, sanoo SDP:n kansanedustaja Elisa Gebhard.
SDP:n Kymäläinen: Työttömyystilastot uhkaavat jälleen pahentua av-alan leikkausten vuoksi – suomalaista kulttuuria on tuettava16.9.2025 14:15:57 EEST | Tiedote
Hallitus linjasi budjettiriihessä lähes kahdeksan miljoonan euron leikkauksista Suomen elokuvasäätiön jakamiin tuotantotukiin. Kansanedustaja Suna Kymäläinen pitää leikkauksia käsittämättöminä ja toteaa hallituksen jatkavan karujen työttömyystilastojen synkentämistä tällä kertaa av-alalla. Kymäläinen on jättänyt aiheesta kirjallisen kysymyksen.
SDP:n Filatov: Sosiaalinen eheys on särkynyt13.9.2025 15:00:00 EEST | Tiedote
Suomen suurin haaste ei ole talous, vaan sosiaalisen eheyden säilyttäminen. Suomi on rakentunut pitkälti keskinäiselle luottamukselle – sille, että jokainen saa tarvitessaan tukea ja että säännöt ovat kaikille samat. Jos kuilu hyväosaisten ja heikommin pärjäävien välillä kasvaa liian suureksi, tämä luottamus alkaa murentua.
SDP:n Tuppurainen: Orpon oikeistohallitus on epäonnistunut hoitamaan taloutta – tulostaulu on armoton13.9.2025 12:54:06 EEST | Tiedote
Pääministeri Orpo puhui tänään Ylen ykkösaamussa kuinka Suomea ei voi rakentaa velalla. Kuitenkin hänen johtamansa oikeistohallitus ottaa kuluvana vuonna peräti 13 miljardia uutta velkaa ja jättää vaalikauden perinnöksi kaikkien aikojen velkasaldon. Tavallisia suomalaisia kurittaa ennätyksellinen työttömyys, eikä miljardien veronkevennyksistä jää keskituloiselle palkansaajille ja yrittäjille juuri mitään käteen. SD-eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen näkee, että hallitus on pettänyt niin suomalaiset kuin omat tavoitteensa.
SDP:n Eloranta: Varsinais-Suomen hälyttävä työttömyystilanne vaatii välittömiä toimia13.9.2025 09:10:54 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Eeva-Johanna Eloranta pitää Varsinais-Suomen työllisyystilannetta erittäin hälyttävänä. Maakunnan pitkäaikaistyöttömyys lähestyy jo koko mittaushistorian huippua. Eloranta vaatii hallitukselta toimia yhä kasvavan pitkäaikaistyöttömyyden vähentämiseksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme