SDP:n Paula Werning: Kokoomuksen sopeutustoimet – täysi floppi!
20.3.2023 12:06:33 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Valtion velkaantumisen keskustelut ovat viime aikoina käyneet kuumina. Potkua niihin on vauhdittanut kokoomuksen julkaisemat laskelmat ensi vaalikaudelle.
- Kokoomus jatkaa puhaltamalla pohjoisnavalta jäätävää ilmaa kohdistamalla ehdottamansa leikkaukset jälleen kerran kaikista pienituloisimpiin kansalaisiin, Werning toteaa.
Werning pitää kummallisena kokoomuksen linjaa, joka ainoastaan ja aina ottaa köyhiltä ja antaa rikkaille. Tämä ei ole mahdollista, vaan täysin kohtuutonta.
- Meno on kuin Robin Hoodissa, jossa Nottinghamin seriffin roolia näyttelee Petteri Orpo. Kokoomus siis kohdistaisi suurimmat leikkaukset terveydenhuoltoon, asumistukeen ja ansiosidonnaiseen työttömyyspäivärahaan. Sen sijaan hyvin toimeentulevien kansalaisten kukkaroon se ei koskisi, kokoomuksen tarina on siis kaikille tuttu, Werning huomauttaa.
Kokoomus syyttää hallitusta ylivelkaantumisesta, eikä halua ymmärtää faktoja, vaikka ne ovat selvät.
- Hallitus on pakon edessä joutunut ottamaan lisää velkaa tukemalla kansalaisia, jotta yhteiskuntamme ei joudu samaan jamaan, kuin 90-luvun laman aikana. Ei haluta hyväksyä sitä, että hallitus on joutunut hoitamaan ennen näkemättömiä kriisejä. Korona tuli keskuuteemme yllättäen ja heti perään Venäjän hyökkäys Ukrainaan, jonka myötä meillä on sähkökriisi päällä. Kokoomus on ollut hyväksymässä varsin laajalti velkaa lisääviä päätöksiä, vaatien vielä lisääkin, Werning muistuttaa.
Huomioon otettavaa on kuitenkin se, että hallitus on kaiken tämän keskellä toteuttanut hallitusohjelmaan kirjatut uudistukset.
- Näistä mainittakoon esimerkiksi varhaiskasvatus- ja perhevapaauudistus, työllisyystoimet, joiden myötä työllisyysaste on saavutettu ja noussut tavoitteeseen 75% ja koulutukseen satsatut tärkeät uudistukset. Lisäksi myös ulosottovelallisten tilanteeseen, joita on yli puoli miljoonaa, kohdistetut ulosottokaaren uudistuksen kautta tehdyt parannukset, Werning painottaa.
Näiden toimien myötä on onnistuttu parantamaan ihmisten elämää huomattavasti.
- Jatkossa tulee panostaa mm. työvoimansaatavuuden haasteisiin, koulutuksen lisäämiseen ja ihmisten ostovoiman kasvattamiseen. Kokoomuksen kaavailut leikkaukset päinvastoin aiheuttaisivat näillä uusilla kiky-toimilla ihmisten toimeentulon romahtamisen ja sitä kautta kaaokseen, Werning kiteyttää.
Yhteyshenkilöt
Paula WerningKansanedustaja
Puh:050 514 4887Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Niina Malm: Hoitajien palkkojen nousu on hoitajien aivan omaa ansiota29.8.2026 14:06:36 EEST | Tiedote
Kokoomuksen sumutus on jo täysin härskiä, sanoo kansanedustaja Niina Malm (sd). – Voisi edes yrittää pysyä faktoissa, mutta ilmeisesti vaalipaniikki alkaa olla sillä tasolla, että tämäkin pyyntö on mahdotonta täyttää, hän jatkaa.
SDP:n Hanna Laine-Nousimaa: Päivärinnan väite jättää olennaisen päivämäärän kertomatta29.8.2026 13:38:31 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Susanne Päivärinta väittää tuoreessa kirjoituksessaan, että SDP:n varoitukset naisvaltaisten alojen palkkakuopasta ovat osoittautuneet vääriksi. Todisteena hän käyttää sairaanhoitajien palkkojen 20,9 prosentin nousua vuosina 2022–2025. Johtopäätös on kuitenkin harhaanjohtava. Päivärinnan esittämä palkkakehitys perustuu ennen kaikkea vuonna 2022 tehtyyn palkkaratkaisuun – ei hallituksen vientivetoiseen palkkamalliin, huomauttaa Hanna Laine-Nousimaa (sd).
SDP:n Paula Werning: Rydman panee järjestöt lihoiksi – tätäkö on hallituksen työllisyyspolitiikka?29.8.2026 09:10:14 EEST | Tiedote
Hallituksen sosiaali- ja terveysjärjestöihin kohdistamat leikkaukset näkyvät nyt irtisanomisina, lomautuksina ja toiminnan alasajona. Hyvinvointiala Halin ja SOSTEn kyselyn mukaan jo 1 399 ihmistä on päätettyjen tai suunniteltujen lomautusten ja irtisanomisten piirissä. Lähes 30 prosenttia järjestöistä on jo päättänyt henkilöstövähennyksistä ja 57 prosenttia suunnittelee niitä. SDP:n kansanedustaja Paula Werning vaatii sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmania (ps.) kantamaan vastuun leikkausten seurauksista.
SDP:n Kimmo Kiljunen tyrmää vihreiden hoivamaksuesityksen ikärasistisena: Onko reilua: Hoivaa nyt ja lasku jälkipolvelle?28.8.2026 15:13:21 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Kimmo Kiljunen tyrmää vihreiden kansanedustaja Atte Harjanteen ja Helsingin kaupunginvaltuutettu Suvi Pulkkisen ehdotuksen, jossa ikäihmisten omaisuus otettaisiin huomioon hoivan rahoituksessa siten, että kustannuksia perittäisiin siitä myöhemmin. Kiljusen mukaan julkisten palveluiden pitää perustua ihmisen tarpeeseen ja maksukykyyn.
SDP:n Anna-Kristiina Mikkonen: Itä-Suomen elinvoima on turvallisuuskysymys28.8.2026 14:20:06 EEST | Tiedote
Etelä-Savolainen kansanedustaja Anna-Kristiina Mikkonen (sd.) vaatii, että Suomi puolustaa Itä- ja Pohjois-Suomen erityisasemaa EU:n tulevissa rahoitusneuvotteluissa. NSPA-rahoitus on Mikkosen mukaan Itä-Suomelle tärkeä kasvun, elinvoiman ja turvallisuuden väline – eikä alueelle tarkoitettuja rahoja pidä avata koko Suomen yhteiseen kilpailuun.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
