SDP:n Paula Werning: Kokoomuksen sopeutustoimet – täysi floppi!
20.3.2023 12:06:33 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Valtion velkaantumisen keskustelut ovat viime aikoina käyneet kuumina. Potkua niihin on vauhdittanut kokoomuksen julkaisemat laskelmat ensi vaalikaudelle.
- Kokoomus jatkaa puhaltamalla pohjoisnavalta jäätävää ilmaa kohdistamalla ehdottamansa leikkaukset jälleen kerran kaikista pienituloisimpiin kansalaisiin, Werning toteaa.
Werning pitää kummallisena kokoomuksen linjaa, joka ainoastaan ja aina ottaa köyhiltä ja antaa rikkaille. Tämä ei ole mahdollista, vaan täysin kohtuutonta.
- Meno on kuin Robin Hoodissa, jossa Nottinghamin seriffin roolia näyttelee Petteri Orpo. Kokoomus siis kohdistaisi suurimmat leikkaukset terveydenhuoltoon, asumistukeen ja ansiosidonnaiseen työttömyyspäivärahaan. Sen sijaan hyvin toimeentulevien kansalaisten kukkaroon se ei koskisi, kokoomuksen tarina on siis kaikille tuttu, Werning huomauttaa.
Kokoomus syyttää hallitusta ylivelkaantumisesta, eikä halua ymmärtää faktoja, vaikka ne ovat selvät.
- Hallitus on pakon edessä joutunut ottamaan lisää velkaa tukemalla kansalaisia, jotta yhteiskuntamme ei joudu samaan jamaan, kuin 90-luvun laman aikana. Ei haluta hyväksyä sitä, että hallitus on joutunut hoitamaan ennen näkemättömiä kriisejä. Korona tuli keskuuteemme yllättäen ja heti perään Venäjän hyökkäys Ukrainaan, jonka myötä meillä on sähkökriisi päällä. Kokoomus on ollut hyväksymässä varsin laajalti velkaa lisääviä päätöksiä, vaatien vielä lisääkin, Werning muistuttaa.
Huomioon otettavaa on kuitenkin se, että hallitus on kaiken tämän keskellä toteuttanut hallitusohjelmaan kirjatut uudistukset.
- Näistä mainittakoon esimerkiksi varhaiskasvatus- ja perhevapaauudistus, työllisyystoimet, joiden myötä työllisyysaste on saavutettu ja noussut tavoitteeseen 75% ja koulutukseen satsatut tärkeät uudistukset. Lisäksi myös ulosottovelallisten tilanteeseen, joita on yli puoli miljoonaa, kohdistetut ulosottokaaren uudistuksen kautta tehdyt parannukset, Werning painottaa.
Näiden toimien myötä on onnistuttu parantamaan ihmisten elämää huomattavasti.
- Jatkossa tulee panostaa mm. työvoimansaatavuuden haasteisiin, koulutuksen lisäämiseen ja ihmisten ostovoiman kasvattamiseen. Kokoomuksen kaavailut leikkaukset päinvastoin aiheuttaisivat näillä uusilla kiky-toimilla ihmisten toimeentulon romahtamisen ja sitä kautta kaaokseen, Werning kiteyttää.
Yhteyshenkilöt
Paula WerningKansanedustaja
Puh:050 514 4887Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n johdon kannanotto: Ei ydinaseita Suomeen7.3.2026 15:10:43 EET | Tiedote
Kun Suomi liittyi Naton jäseneksi, Suomi liittyi Naton ydinasepelotteeseen. Tämä pelote on Suomessa ja koko liittokunnan alueella täysimääräinen. Suomi myös osallistuu Naton ydinasesuunnitteluun liittokunnan jäsenenä. Suomen linja on ollut, että Suomeen ei ydinaseita tuoda.
SDP:n Paula Werning: Turvallisuudesta ei voi säästää – hallituksen politiikka näkyy nyt Etelä-Karjalassa7.3.2026 10:23:40 EET | Tiedote
Etelä-Karjalassa on päädytty tilanteeseen, jonka ei pitäisi olla mahdollinen Suomessa: pelastuslaitoksen henkilöstöä lomautetaan säästöjen takia.
SDP:n Skinnari: Ydinenergialain avaamisen ydinkysymys on miten se lisää Suomen turvallisuutta7.3.2026 09:50:58 EET | Tiedote
Kansanedustaja Ville Skinnarin mukaan hallituksen esitys avata ydinenergialaki merkitsee merkittävää muutosta Suomen turvallisuuspoliittiseen linjaan.
SDP:n Matias Mäkynen: Kansanedustajien pitää kysyä enemmän ja syyttää vähemmän6.3.2026 13:38:40 EET | Tiedote
Eduskunnassa päätöksiä tehdään kiireessä, keskustelu kaventuu ja vastakkainasettelut korostuvat. Politiikkaan tarvitaan lisää avointa dialogia. Siksi Matias Mäkynen on käynnistänyt Kansanedustaja kysyy -puheohjelman.
SDP:n Saku Nikkanen: Liikuntapalvelujen erilainen verokohtelu ei ole yhdenvertaista6.3.2026 11:10:30 EET | Tiedote
Verotuksellisesti liikuntapalvelun ostossa sovelletaan alennettua arvonlisäkantaa. Asiaan kuitenkin liittyy Verohallinnon tulkintaa siitä, mikä katsotaan liikuntapalveluksi ja mikä taas ei. Liikuntapalveluita tuottaville yrityksille tämä tulkinnanvaraisuus on saattanut tulla verotarkastuksen yhteydessä esiin tulevana yllätyksenä. Hallituksen tulisikin nyt välittömästi muuttaa tilannetta lainsäädännöllisesti niin, että verottajan nykyiset alv-kantojen verotulkinnat olisivat linjassa liikuntapalvelujen yhdenvertaisen kohtelun kanssa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
